• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Hayvancılığımız Masaya Yatırıldı

Hayvancılığımız  Masaya Yatırıldı
Veteriner Hekimler Derneği tarafından 05 Şubat 2011 tarihinde Ankara’da “Canlı Hayvan ve Et İthalatının Sonuçları” konulu panel düzenlendi. Panelde hayvancılığın bu günkü durumu masaya yatırıldı.

 Panel sonrasında  Veteriner Hekimler Derneği tarafından bir açıklama yapıldı:

 

 

 

“Panelde  hayvancılığın içinde bulunduğu olumsuz tabloların yıllardır uygulanan yanlış politikaların eseri olduğu, hatta çoğu zaman politikaların dahi belirlenmeden günü geçiştirmeye yönelik tedbirler ile tablonun daha da içinden çıkılamaz bir noktaya geldiği şeklinde tespitler yapılmıştır. Gelinen bu noktada ülke gerçeklerine uygun politikalar acilen belirlenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.

Üretimin özendirilmesi için üreticinin korunmasının olmazsa olmaz bir realite olduğu, üreticinin kendisini güvende hissedeceği teşvikler ile karamsar tablonun giderilebileceği ifade edilmiştir.

 

Özellikle hayvancılık girdilerinin kontrol altında tutulması ve  uygulanacak sübvansiyonlar ile üreticinin karşı karşıya kalmakta olduğu maliyet sorunlarının hafifletilmesine yönünde çalışmaların yapılması doğrultusunda öneriler dile getirilmiştir.

Özellikle süt ineği yetiştiricilerinin bu gün içinde bulundukları koşullar mercek altına alınmış, bu doğrultuda ortalama 65 kuruş olan yem fiyatlarına karşın Ülkenin değişik bölgelerinde farklılıklar görülse de, sütün litresinin bir kg yem satın alınmasında yetersiz kaldığı başka bir ifade ile süt fiyatı/yem fiyatı paritesinin üretici aleyhine geliştiği ve bir kg yem bedelini bile karşılamadığı vurgulanmıştır. Bu durum karşısında pek çok dişi materyalin mecburen kesildiği ve geleceğe ait bir garantinin  olmaması nedeni ile kesilen hayvanın yerine yenilerinin  konulamadığı ve bunun sonucu hayvan varlığımızda azalmaların kaçınılmaz olduğu ve bu olumsuzlukların büyük şehirlere göçü teşvik ettiği sonuçları üzerinde görüş birliğine varılmıştır.

 

Sonuç olarak,  yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir önce canlı hayvan ithalatı ile başlayan ve et ithalatına kadar uzanan bu sürecin, ülke hayvancılığı açısından son derece sakıncalı olduğu, ithalata ayrılan payın ülkemizin gerçek  üreticilerine kanalize edilmesinin çok daha doğru olacağı vurgulanmıştır.  Bu uygulama sonunda üreticinin  rahatlamasına bağlı olarak hayvansal üretimin artacağı ifade edilmiştir. Ayrıca  yapılan et ithalatının  ya da canlı hayvan ithalatının piyasada yarattığı var sayılan ucuzlamanın bu gün için zaten yetersiz kaldığı ve bunun  kalıcı olmayacağı, bu nedenle ithalat yerine yerli üreticinin desteklenerek hayvancılığın geliştirilmesi yolunun seçilmesi konusunda ortak görüşe varılmıştır. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim