• BIST 99.835
  • Altın 242,734
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 12 °C

“Hekim İşin Patronu Olsun Deniliyor”

“Hekim İşin Patronu Olsun Deniliyor”
Dilek Süzen

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Rıza Mete, sağlık alanının ticaretleştirilip piyasalaştırıldığını belirterek, "İnsanlara hasta değil müşteri gözüyle bakılıyor. Hekim bu işin patronu olsun deniliyor. Marketteki patron gibi " dedi.

Mete, Pratisyen Hekimlik Komisyon Başkanı Dr. Ömer Eşki, aile hekimleri Dr. Erhan Özeren, Dr. Ahmet Suntur ve Dr. İsmail Bulca ile birlikte Adana Tabip Odası'nda düzenledikleri basın toplantısında Adana'da aile hekimliğinde gelinen noktanın 1 yıllık değerlendirmesi yaptı.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin sağlığı sıkıntıya sokan proje haline geldiğini öne süren Mete, sağlıkta "balayı, şirinlik" döneminin yaşandığını iddia etti.

Mete, "Sağlık alanı ticaretleştirilmemelidir. Sağlık bir haktır ve hakların verilmesi de kamunun görevidir. Sağlık alanı piyasalaştırılmıştır. İnsanlara hasta değil müşteri gözüyle bakılıyor. Bu Türk halkının alışık olmadığı bir ilişkidir " dedi.

Dr. Ömer Eşki de, 1 yıl önce 18 Toplum Sağlığı Merkezi, 58 Aile Sağlığı Merkezi , 589 Aile Hekimliği Odası ve 250 sözleşmeli ebe ile Aile Hekimliği Pilot uygulamasına başlandığını anımsatarak şunları söyledi:

"Aile hekimliği sistemi, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın 1. basamaktaki piyasalaştırma ve özelleştirmenin adıdır.
Türkiye'de 2004 yılından bu yana 33 ilde aile hekimliği sistemine geçildi.Ama hala aile hekimliği yasası çıkartılamadı .

Durum böyle olunca da her ilde farklı uygulamalar söz konusu olabiliyor.

Adana Tabip Odası olarak biz aile hekimlerine değil, aile hekimliği sistemine karşıyız. Aile hekimliğiyle birlikte sağlık ocaklarında ekip çalışması da ortadan kalktı. Bu sistemle bir ebe ve bir doktordan 1. basamak sağlık hizmetini yürütmesi istenmiştir. Bu personel eksikliği de ebelerin ev ziyaretlerini engellemiştir. Bunun sonucu olarak gebe tespitleri, bebek izlemleri, aşılar ve koruyucu sağlık hizmetlerinde yetersizlikler meydana gelmiştir.

Aile hekimliğine geçişle beraber hastane acillerindeki doktor sayısı azaldığından hizmette sıkıntı yaşanmasına ve kalitenin düşmesine neden olmuştur."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim