• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 6 °C

Hekime Şiddet Durdurulsun!

Hekime Şiddet Durdurulsun!
Hekimler hastanelerde can güvenliklerinin kalmadığını öne sürdüler.
Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada
“ Son olarak 7 Ocak 2010 Perşembe günü Ankara’da Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Kliniği’nde hekim arkadaşlarımız 10-15 kişilik hasta yakını grubunun saldırısına uğradı, klinik şefi dahil 4 meslektaşımız darp edildi” denilerek Sağlık Bakanlığı ve hastane idareleri göreve çağrıldı.
Açıklamada özetle şu bilgiler yer aldı :
"Gerek Türk Tabipleri Birliği (TTB) gerekse değişik tabip odaları olarak hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddete değişik zamanlarda dikkat çekmeye çalıştık. Hastanelerde forumlar düzenledik, konuyla ilgili raporlar hazırladık, yetkililere ve basına sunduk. Ankara Tabip Odası olarak “Şiddet Bildirim Hattı” kurduk, sağlık çalışanlarının yanında olmaya çalıştık. Bu hattımıza çok sık başvurular oldu, bazılarında yasal süreç başlatıldı.
TTB konuyla ilgili olarak Türk Ceza Kanunu’na ek madde önerisinde bulundu ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı daha caydırıcı yasal yaptırımların olması gerektiğini ortaya koydu. Bu teklifin gerekçesinde başta hekimler ve hemşireler olmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık personeline yönelik şiddette ciddi artış olduğu belirtildi.

Tüm bunlara rağmen ne yazık ki yetkililer tarafından konuya ilişkin hiçbir önlem alınmadı, sağlık çalışanları hedef gösterildi ve artan şiddete karşın şiddeti uygulayanlar karşısında yalnız ve çaresiz bırakıldı. Hatta kimi zaman idareciler tarafından şiddeti uygulayanlar haklı ya da mazur görüldü.Son olarak 7 Ocak 2010 Perşembe günü Ankara’da Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Kliniği’nde hekim arkadaşlarımız 10-15 kişilik hasta yakını grubunun saldırısına uğradı, klinik şefi dahil 4 meslektaşımız darp edildi.

1 saatten fazla odalarından dışarı çıkamayan arkadaşlarımız saatlerce küfürlü saldırıya maruz kaldılar, ertesi gün dahi tehdit edildiler. Hastane idaresi tüm bunlar olurken meslektaşlarımızı koruyan hiçbir ciddi adım atmadı ya da atamadı. Bu satırların yazıldığı zamana kadar da hastane idaresince saldırganların kimler oldukları bilindiği halde hiçbir yasal girişim başlatılmadı!Hastanelerde tırmanan şiddetten kaygı duyuyoruz. Başta Sağlık Bakanlığı ve hastane idareleri olmak üzere tüm sorumluları acil göreve çağırıyoruz! Daha vahim olaylar yaşanmadan bu şiddeti durduracak adımlar atınız! Başta meslek örgütümüz olmak üzere ilgili kurumlarla işbirliği içinde derhal harekete geçiniz! Aksi takdirde daha acı olayların yaşanmasının kesin olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu alanda yaşanacak kötü olayların sorumlusunun önlem almayan yetkililer olacağı açıktır.
Barış ve kardeşlik içinde, şiddetten uzak bir sağlık ve Türkiye ortamı diliyoruz. "


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim