• BIST 104.596
  • Altın 229,684
  • Dolar 5,4660
  • Euro 6,2048
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 18 °C

Hekimler Mutlu DEĞİL!

Hekimler Mutlu DEĞİL!
“…ilk basamak sağlık hizmetlerindeki sorunlar, çalışmaların performansa bağlanması, hastalara yeterli zaman ayrılmamasına yol açmaktadır. Bu çalışma ortamından hekimler de mutlu değildirler…”

 

 

Yazıma öncelikle son zamanlarda sağlıkta atılan olumlu adımlarla başlayım. Hastaların hekime ulaşması kolaylaşmıştır. Hastaların istediği eczaneye gidip sıra beklemeden ilaç alabilmeleri olumlu bir gelişmedir. Bu olumlu gelişmelere karşın ilk basamak sağlık hizmetlerindeki sorunlar, çalışmaların performansa bağlanması, hastalara yeterli zaman ayrılmamasına yol açmaktadır. Bu çalışma ortamından hekimler de mutlu değildirler

15. Şubat. 2008 tarihinde Sağlık Bakanlığı Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliği çıkarttı. Bu Yönetmeliğin 7. Maddesi “ Muayenehane, hekimin tıbbi girişim yapmadığı yer” olarak tarif ediliyordu… Eklem içi enjeksiyon, lokal enjeksiyon, alçı, atel, tuşe, cilt-cilt altı kesik yarayı dikmek,sonda takmak v.s. tıbbi girişim değil miydi? Hekim bunları yapamayacaktı. Neyse Danıştay 10. Dairesi bu maddeyi iptal etti.

Daha sonra bu Yönetmeliğin çeşitli maddeleri  8 kez değiştirildi. En son haliyle muayene fiziki koşullarına öyle yaptırımlar getirildi ki, artık muayenehane açılması olanaksız hale geldi. Açık olan muayenehaneler de Yönetmeliğe uygun hale gelmezse, 3. Ağustos. 2011 tarihinde kapatılacak…

Hekimlerin Muayenehane Açma Hakkı

Konuya sadece muayenehanesi olan hekimler olarak bakmayalım. Her hekim potansiyel bir muayenehane hekimidir. Bugün Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan bir hekim, yarın çeşitli nedenlerle hastaneden ayrılıp muayenehane açmak isteyebilir. 65 yaşına gelen bir hekim ertesi gün hastaneden ilişiği kesilmektedir. 65 yaşında bir hekimin çalışma gücü vardır. Hekim açığından bahsedilen bir ortamda bu uygulamayı anlamak ta güçtür. İşte bu hekimin çalışma alanlarından birisi de muayenehanedir. Veya kamuda mesaisini tam olarak yapan bir hekim, mesai dışında niçin muayenehanesinde  çalışma hakkı olmasın? Konu hastane-muayenehane ilişkisi ise, bu sorunun çözümü muayenehane yasağı değildir.

Özel sektör hastanelerinde ve sağlık merkezlerinde çalışan hekimler de çeşitli nedenlerle ayrılıp muayenehane açmak isteyebileceklerdir.

İster Sağlık Bakanlığı, isterse özel sektör sağlık kuruluşlarında çalışan hekimler rahatsızdır. İlerleyen zaman içinde bu rahatsızlıkları daha da artacaktır. Bu ortamı yaratan nedenlerin başında Performans Sistemi gelmektedir.  Çok hasta bakmak, çok ameliyat yapmak “iyi hekimlik” değildir. Hastaya 5-6 dakika ayrılması hasta haklarına aykırıdır. Hekimler bu tür bir çalışmayı istememektedir. Bu nedenle güvenceli bir çalışma ortamı ve ücretlerin belirlenmesinde söz sahibi olabilmesi için Meslek Sendikası hakkı istemektedirler. Tayin, nakil, yükselmelerde adil bir sistem istemektedirler.  Alanımızda ileri  demokrasi özlemimiz  budur.

Muayenehane hekimliği yapan hekimler, Yönetmelik koşullarını yerine getirmesi olanaksızdır. Büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığı hastanelerine dönemeyeceklerdir.  Özel Sektör kuruluşlarında ise kadro olmadığından çalışamayacaklardır. Kısaca  muayenehane hekimi işsiz kalacaktır. Ayrıca çalıştırdığı sekreterin kıdem ve ihbar tazminatı, muayene kira kontratının tamamlanması da ekonomik olarak sıkıntıya sokacaktır

Yönetmelikte Muayenehane Fiziki Koşulları

8 kez değiştirilen Yönetmeliğin en önemli değişiklik 3.Ağustos. 2010 değişikliğidir. Bu yönetmelikte muayenehane açma koşulları belirtilmiş ve muayenehanenin fiziki koşulları belirtilmiştir. Açık olan muayenehanelere de uyum sağlamaması için 1 yıl süre tanınmıştır.

Bu Yönetmeliğe göre Muayenehane açma koşulları;

·         Muayenehanenin yapı kullanım izin belgesi

·         Muayenehanenin depreme dayanıklılık raporu

·         Muayenehanede yangın için gerekli tedbirlerin alındığı ve gerekli tesisatın kurulduğu ve binanın bu açıdan uygunluğunu ayrıntılı olarak gösteren yetkili merciden alınan belge

Bu Yönetmeliğe göre belirlenen muayenehanenin fiziki koşulları Danıştay 10. Dairesi tarafından “yürütmenin durdurulması kararı” verilmiştir. Sağlık Bakanlığı ise, aynı koşulları içeren,  hemen yeni bir yönetmelik çıkartarak Resmi Gazetede yayınlamıştır.

7. Nisan.2011 Yönetmeliğine göre muayenehane fiziki koşulları;

·         16 metrekare Muayene Odası,

·         12 metrekare Hasta Bekleme Odası,

·         10 metrekare Pansuman Odası.

·         Hastanın tekerlekli sandalyeyle girebilmesi için 80 cm. genişliğinde kapısı olan asansör.

·         Merdiven gerektiğinde sedye ile hasta taşınmasına imkan sağlayacak şekilde, basamak yüksekliği 16-18 cm., basamak genişliği30-33 cm. , sahanlık genişliği 1.30 metre.

·         Muayenehane girişi zemin seviyesinde değilse % 8 eğimli rampa.

·         Muayene odası ve tuvalet 110 cm., diğer kapılar 90 cm.

·         Ambu, laringoskop, endotrakeal tüp

1 milyon700 bin yapının % 70 inin yapı kullanım belgesinin olmadığı bir ortamda daha çözüm bulunamazken muayenehanelere  yapı kullanım izin belgesi (iskan belgesi) koşulu ne kadar haklıdır.

Birçok kuruluşlarda, Mimarlık Mühendislik Büroları, Reklam Ajansları, Hukuk Büroları, Muhasebe büroları, hatta sağlık kuruluşlarında alınmayan veya bulunmayan yangın için tedbirler, tesisatlar ve deprem dayanıklılık belgesinin yıllardır çalışan muayenehanelere bir yıl gibi kısa bir sürede şart koşulması  doğru mudur?

Muayenelere acil hasta gelmez. Sedyede hasta gelmez. Bu durumda kapı, asansör, sedye, tekerlekli sandalye, merdiven basamakları belirlemeleri ne kadar gerçekçidir?

Hastalar muayenehaneye kendi arzuları ile gelirler. Genellikle hekim tabelasına bakarak muayenehaneye gelen hasta yoktur. Mutlaka bir hastanın tavsiyesiyle muayenehaneye hasta gelir. Gelmeden de telefon açar, randevu alır, öyle gelir. Bekleme salonunda öyle bekleyen 4-5 hasta göremezsiniz.  Muayenehane çalışma sistemi böyle iken  yukarıdaki fiziki standartlar neye göre saptanmıştır?

Bu soruların cevabını bulmakta zorlanıyoruz…

Ne Yapılmalı?

Yıllarca muayenehanesinde çalışan hekimlere 1 yıl süre vererek fiziki koşulları değiştirmek ve yapılması zor  hatta olanaksız belgeler istemek, fiilen muayenehane yasağı getirmektir.

Yeni açılacak muayenehanelere belirli standartlar getirilebilinir. Ama bu standartlar getirilirken ilgili meslek kuruluşları ile, uzmanlık dernekleriyle birlikte hareket edilmelidir. Mevcut muayenehanelere ise makul bir süre verilip belirlenen standartlara uyması istenebilinir. Bu makul süre en az 5 yıl olabilir.

Zaten muayenehane sayısı çok azalmıştır. Devlet ve özel sektörde çalışma alanında demokratikleşme sağlansa hekimler muayenehane açmayı daha az tercih edeceklerdir. Demokratikleşmenin başında, meslek sendikası ve tayin, nakil, atama ve yükselmelerde objektif kriterler getirilmesi, gelmektedir.

Son sözüm; Mutsuz bir meslek grubundan etkin ve başarılı bir hizmet bekleyemezsiniz…

 Yazan: Dr. M. Şükrü Güner

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi

(BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ' NİN 28. SAYISINDAN ALINMIŞTIR)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim