• BIST 104.595
  • Altın 229,238
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Her 6 Kişiden Birinin Hastalığı…

Her 6 Kişiden Birinin Hastalığı…
Dilek Süzen

Türk Nefroloji Derneği (TND) Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, " Ülkemizdeki genel yetişkin popülasyonundaki kronik böbrek hastalığı sıklığı yüzde 17.6 dir. Yani her 6 kişiden birisi bu hastalıktan etkilenmektedir''dedi.

TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığınca desteklenen ''Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması'' sonucunda toplanan verilerle, risk gruplarının belirlenebileceğini, erken tanı ve tedavi yaklaşımlarının planlanarak kronik böbrek hastalığına erken evrede müdahale edilebileceğini belirten Süleymanlar, şöyle devam etti:

''Bu çalışma esas olarak TND' nin bir projesi olup, TUBİTAK ve Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenmiştir. Projemizin laboratuar çalışmaları ve tetkikleri, Fresenius Madical Care'in uluslararası akreditasyona sahip İzmir'deki biyokimya laboratuarında gerçekleştirildi.

Türkiye'de 18 yaşın üzerindeki popülasyonda kronik böbrek hastalığı oranının belirlenmesi amacıyla planlanan bu çalışma, yaş, cins, yerleşim yeri ve bölgeleri temsil edecek şekilde 10 bin 872 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Saha çalışması yurt sathında bölgeleri temsilen 23 ilde yaklaşık 2,5 yıl içinde tamamlandı.

Olgulara yapılan ankette demografik, diyetle ilgili, sosyoekonomik, mevcut hastalıklar, aile öyküsü ve diğer tıbbi bilgiler sorgulandı. Bunun yanında tarama sırasında boy, kilo, kan basıncı ve karın çevresi ölçümleri gerçekleştirildi. Daha sonra alınan kan ve idrar örneklerinde böbrek fonksiyonları, idrarda protein tayini ve metabolik profille ilgili testler biyokimya laboratuarında ölçüldü.

PROJENİN SONUÇLARI


Sonuçlara göre 'Kritik evre olarak kabul edilen 3 ve 5. evrelerdeki hasta oranı yüzde 5.4 düzeyinde olup yaklaşık 2.5 milyon kişiyi ilgilendirmektedir. Böbrek hasarının bir göstergesi olan mikroalbüminüri oranı yüzde 11.5, makroalbüminüri oranı ise yüzde 2.3 bulunmuştur. Kronik böbrek hastalığıyla ilgili bu oranlar birçok batı ülkesindeki orandan yüksektir.

Kronik böbrek hastalığının kadınlarda daha sık olduğu, yaşlanma ile hastalık riskinin belirgin şekilde arttığı, kırsal bölgede yaşayanlarda riskin daha fazla olduğu ve ayrıca Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan insanlarımızda kronik böbrek hastalığı oranlarının daha yüksek görüldüğünü tespit ettik.''


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim