• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • İstanbul : 25 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İzmir : 28 °C

“Her Hekim A Sınıfı Hizmet Vermek İstiyor”

“Her Hekim A Sınıfı Hizmet Vermek İstiyor”
25 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan “Aile Hekimliği Uygulama yönetmeliği” ile aile hekimlerinin ABCD sınıflarına ayrıldığını anımsatan Ankara Tabip Odası her hekimin A sınıfı hizmet vermeyi istediğini söyledi.

 

 

Ankara Tabip Odası, bugün (28.12.2010) ATO Genel Sekreteri Dr. Selçuk Atalay, TTB Pratisyen Hekimler Kolu Başkanı Dr. Mehmet Çakmak ve TTB Pratisyen Hekimler Kolu Sekreteri Dr. Figen Şahpaz'ın da katılımıyla bir basın toplantısı yaptı.

Toplantıda şu konuların altı çizildi.

“ Gün aile hekimliği günüdür, gün sağlık ocaklarının taşeronlaştırılması, özelleştirilmesi günüdür artık. Gün Sağlık Bakanlığının zaten gönülsüz yürüttüğü ilk başvuru hekimliğini, birinci basamak sağlık hizmetlerini başından savma günüdür.

 Ankara’da 15 Temmuz 2010’dan bu yana Sağlık Bakanlığı l. Basamak sağlık hizmetlerini aile hekimlerine devretmiştir. Buralarda çalışan meslektaşlarımızın büyük bölümü on yıllardır devletin yaptırdığı binalara işletmeci olarak yerleştirilmiştir.

Bakanlık hekim arkadaşlarımıza kendilerine bağlı kişi sayısına göre değişen bir maaşın yanı sıra ‘cari gider’ ücreti olarak yaklaşık 2700 TL ödemekteydi. 25 Mayıs 2010tarihinde yayınlanan  ‘Aile Hekimliği Uygulama yönetmeliği’ ile aile hekimleri belirlenen kriterlere göre ABCD sınıflarına ayrılmaktadır. Daha önce her aile hekimine ödenen 2700 TL cari gider ödemesinin bu sınıflamaya giremeyenlere bundan sonra yarısı ödenecektir. D sınıfına girenlere bu yarı ücrete cari ödemenin %10,C sınıfına girenlere %20,B sınıfına girenlere %35, A sınıfına girenlere %50 fazlası(yani tamamı) ödenecektir.

           Bu sınıflandırma çalışması Ankara’da çalışan aile hekimleri için geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü web sayfasında yayınlandı. Buna göre 1247 aile hekiminin 6 tanesi B,14 tanesi C 119 tanesi D sınıfı olarak belirlenmiştir. Geri kalan 1108 aile hekiminin grup tipi (0) olarak belirlenmiştir. Bu hekim arkadaşlarımızın değerlendirme kriterlerine uymadığı “belirlenmiş” böylece aile hekimlerinin %89’u cari gider ödemesinin yarısını alabileceğine hükmedilmiştir. Ödemenin tamamını hak eden hekim bulunamamış, yalnızca 6 hekim  %85 ödeme alabileceği görülmektedir.


Aile Hekimleri Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle aile hekimine ödenen ücretlerde önemli düşüşleri getireceğine ilişkin bilgiler sızmaktadır. Bunları bir araya getirince  amacın kaliteli sağlık hizmeti sunmak değil, bizim  bütün hekimlere ödenmesini talep ettiğimiz ödemelerin ucundan kıyısından kesilmesi gayreti olduğu açıktır.

      “Sıfır” grubu olarak değerlendirilen merkezlerin neredeyse tamamı devletin yapıp teslim ettiği kuruluşlardır. Bu haliyle Sağlık Bakanlığının bina ve donanımları kendi kriterlerine göre “sıfır” grubunda tanımlanabilmektedir.”Sıfırcı hoca” Sağlık Bakanlığı kendisini sınıfta bıraktırmıştır. Bizim için bu sır değildi. Sağlıkta vatandaşa yutturmaya çalıştıkları yaldızlanmış uygulamaların altının kof olduğunu hep söyledik.Şimdi yaldızların dökülme,gerçeklerin yavaş da olsa ortaya çıkma  zamanıdır.


Biz Ankara Tabip Odası Pratisyen Hekim Komisyonu olarak:


-          Bütün hekimlerin A sınıfı sağlık ortamlarında hizmet vermelerinin sağlanmasını istiyoruz. Bizim A sınıfı değerlendirmesinin kriterlerinde karekot okuyucular, bankacılıkta kullanılan numaratörler, LCD-plazma TV’ler yoktur.

-          Bizim talep ettiğimiz A sınıfı birinci basamak sağlık ortamlarında devletin yapması gereken ferah, aydınlık yapılarda, birinci basamak hekiminin gereksinim duyacağı asgari donanımın sağlanması vardır.

-          A sınıfı birinci basamak sağlık ortamlarında hekimler, diş hekimleri, hemşire, ebe, sağlık memuru vb.den oluşan sürekli  mezuniyet sonrası eğitimle desteklenen ve denetlenen sağlık ekiplerinin bulunmasıdır talebimiz.

-          Sevk zincirinin olmadığı bir birinci basamak hizmetinin kocaman bir kandırmaca olduğu bilinciyle, bu zincirin ana halkası olan A sınıfı birinci basamak hizmeti ve bununla uyumlu organize edilen ikinci üçüncü basamak sağlık hizmetidir talebimiz.

-          Ve bütün yurttaşların 1. Sınıf sağlık hizmetinden sınıflamadan-gruplamadan yalnızca nüfus cüzdanını gösterip gereksinim duyduğu kadar yararlanacağı bir hizmet modelinde yarın kaygısı, güvencesiz kalma korkusu yaşamadan hizmet sunmaktır talebimiz.

          Bu ve benzer taleplerimizi karşılayacak gücü olan bir ülkede yaşıyoruz. 2011 bütçe görüşmelerinden bize yansıtılan Türkiye için bu talepleri karşılamanın zerre kadar zorluğu yoktur.


         Yeter ki amaç ilaç tekellerine, özel hastane zincirlerine, tıbbi teknoloji şirketlerine kaynak yaratmak olmasın. Yeter ki gerçekten her şeyin başı sağlık olsun.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim