• BIST 100.952
  • Altın 216,788
  • Dolar 5,2661
  • Euro 5,9734
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 12 °C

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Kuruldu

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Kuruldu
Kısa adı HİASD olan Herkes İçin Acil Sağlık Derneği kuruldu. Derneğin Genel Başkanlığını Dr. Ülkümen Rodoplu Genel Sekreterliğini ise Dr. Gürkan Ersoy yapıyor.

HİASD kurucuları ve geçici yönetim kurulu üyeleri;

1.      Dr. Ülkümen RODOPLU (Genel Başkan, Uzman Tıp Doktoru)
2. Dr. Gürkan ERSOY (Genel Sekreter, Uzman Tıp Doktoru)
3. Serkan ÇETİNER (Kurucu üye, İşletmeci)
4. Dr. K. Devrim DEMİREL (Kurucu üye, Uzman Tıp Doktoru)
5. Dr. Vedat Özder (Kurucu üye, Tıp Doktoru)
6. Funda Kocaevli (Kurucu üye, Anestezi Teknikeri)
7. Nuray Çakan (Kurucu üye, Hemşire)

HİASD, Acil Tıp Sistemi içinde yer alan ilk yardım, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri,  acil servis,  afet  tıbbı  konularında  çalışan  tüm kurum, kuruluş ve kişileri ortak bir çatı altında toplayarak, bilimsel çalışma ve girişimlerde  bulunmak amacıyla kurulduğü belirtilerek şöyle denildi:

“HİASD’nin kurulma gerekçelerini söyle sıralayabiliriz:

i)Geçtiğimiz yıllarda acil tıbbın gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ortadadır. Bu alanda emek veren tüm dernekler ile işbirliği yapılması temel amacımızdır. Bu derneklerin deneyimlerinden yararlanarak bu güzel ülkede yaşayan insanların hak ettikleri kalitedeki sağlık hizmetini alabilmelerini sağlamalıyız.

ii)Acil Tıp Sistemi içinde yeralan ilk yardım, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, acil servis ve afet konularında ortak çalışmalar yapılması çok önemlidir. 

iii)Acil Tıp Sistemi içinde  çalışan hekim, hemşire, paramedik, acil tıp teknisyeni, sağlık memuru ve ilk yardım gönüllülerinin  birlikte hareket etmesi ve ortak çalışmalarda bulunması kaçınılmazdır.

iv)Birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile hekimlerinin ve acil tıp sistemi içinde yeralan tüm görevlilerin acil tıp alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirmek en önemli amaçlarımızın başında gelmektedir.

v)Türkiye’de ilk yardım eğitimleri artık paralı olmuştur. Bu da ilk yardımın yaygınlaşmasına engel olmaktadır. Parası olan insanların ilk yardım öğrenebildiği ve sertifika alabildiği bir sistemi doğru bulmuyoruz. Bu eğitimlerden maddi olanakları kısıtlı olan insanlar da yararlanmalıdır.

vi)İlk yardım eğitimi veren kurumlar arasında işbirliği yoktur. Eğitim standartlarının belirlenmesi için birlikte çalışma yapılması çok önemlidir.

vii)Trafik kazaları, kalp ve damar hastalıkları, ev kazaları, suda boğulma, duman zehirlenmesi, felç, zehirlenme, sıcak çarpması, donma, hayvan ısırmaları gibi konularda halkın bilinçlendirilmesi ve temel ilk yardım uygulamalarının öğretilmesi gerekmektedir.

viii)Marmara Depreminden sonra afetlere hazırlık konusunda toplumda  kazanılan duyarlılık son yıllarda azalmıştır. Bu duyarlılığın yeniden kazandırılması ve afetlere hazırlık konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

ix)Hastanelerin afetlere hazırlanması konusundaki çalışmalar yeterli değildir. Bu konuda ulusal bir planlama yapılmalıdır.

x)2009 yılında çıkan Acil Servis Yönetmeliğinde birçok eksik konu vardır. Bu eksikliklerin saptanması ve hastalarımızın hak ettiği kalitedeki hizmeti alabilmeleri için tüm ilgililerin ortak kararının alınması  gerekmektedir.

xi)Acil Servislerde ve 112 Ambulans’ta çalışan hekim, hemşire, paramedik ve acil sağlık teknisyenleri  sağlık çalışanları arasında en güç ve özverili işi yaparken, en az maaşı alabilen kesim olarak kalmıştır.

xii)Afet yönetiminde görevli olan tüm kurum ve kişiler arasında işbirliği ve ortak çalışma yapılması gerekmektedir. Bu kişileri ve kurumları bir araya getirmeliyiz.  Ancak,  bu şekilde afet yönetimi alanında başarıya ulaşabiliriz. 

Amaç, halkımızın hak ettiği en iyi acil sağlık hizmetini sunabilmek için bilimsel çalışmalar yapmaktır. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim