• BIST 97.955
  • Altın 219,195
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

HİPERTANSİYON AŞISI İlaçları Silecek Mi?

HİPERTANSİYON AŞISI İlaçları Silecek Mi?
Dilek Süzen

Antihipertansif ilaçların ömür boyu kullanım gerekliliği, çoğunlukla birden fazla verilmesi, günlük uygulamalarda hasta ve bazen doktor için de uyum sorunu yaratmakta, tedavi başarısını azaltmaktadır. Bu sorunlar antihipertansif etkinliğin tek bir aşıyla ve özellikle genç hastalarda uzun süreli sağlanabileceği düşünceleri hipertansif hastalarda aşı kavramını ortaya çıkardı.

Renin angiotensin sisteminin (RAS) hipertansiyondaki önemli rolü özellikle bu sistem ile ilgili aşıların çalışılmasına neden oldu.

Hayvan çalışmaları AT1 reseptörüne karşı aktif immünizasyonun (ATR12181 aşısı kullanılarak ) KB? nı düşürdüğünü ve hedef organ koruması sağlayabileceğini gösterdi.

CYT006-AngQb aşısı, angiotensin II? nin, rekombinan escherichia Coli? den elde edilen ?Qb-virüs like particle? ile direkt olarak birleştirilmesi ile elde edildi.

Bu aşı ile yapılan çok merkezli çift kör randomize ve plasebo kontrollü 72 hipertansif hastayı kapsayan Faz IIa çalışmasında, iki gruba CYT006-AngQb 100 mikrogram ve 300 mikrogram verildi. Ve plasebo ile kıyaslanmıştır. 300 mikrogram alan grupta 14. haftada da SKB ve DKB da düşme vardı.

Yine bu grupta erken, sabah KB? da daha belirgin düşme olmuştur. Yan etkiler, enjeksiyon yerinde lokal reaksiyon influenza benzeri bulgular, pyrexia gibi düşük düzeyde ve geçici olmuştur.

Ancak klinik çalışmalar henüz yeterli sayıda ve büyüklükte değildir.
Mevcut çalışmalar bizde şu sorunları da akla getirmektedir.
1- RAAS elektrolit ve sıvı dengesini düzenlemede temel sistemdir. Ciddi travma dehidrasyon klinik şok durumlarında RAAS? ın hızlı aktivite olması gerekir. Aşı kullanımında RAAS? ın bu durumlarındaki etkisi bilinmemektedir.
2- Tekrarlayan aşı dozlarının immun sisteme etkisinin otoimmun bir patolojiye neden olup olmayacağı bilinmemektedir.
3- RAAS karmaşık ve her gün yeni şeyler öğrendiğimiz bir sistemdir. Ang II dışındaki diğer kompenentlerin etkilerinin ne olacağı bilinmemektedir.

Ancak yılda bir veya iki kez yapılacak hipertansiyon aşısı ile aylarca sürebilecek kan basıncı kontrolü ve muhtemelen hipertansiyonun hedef organ hasarlarının da önlenebilecek olması bu konudaki araştırmalarının önemini arttırmaktadır.

Yazan:
Prof. Dr. Nail ÇAĞLAR
Ankara Ünv. Tıp Fak. Kardiyoloji AD


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim