• BIST 94.759
  • Altın 245,950
  • Dolar 5,9349
  • Euro 6,6196
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 22 °C

HIV/AIDS Türkiye’de ARTIYOR

Yıldız Tümerdem


Son verilere göre HIV infeksiyonu, dünyada ölümcül 4. sıradaki pandemik hastalık olarak yerini koruyor. Her yıl yaklaşık 30-35 bin insana HIV bulaşıyor. Her yıl yaklaşık 2.2 milyon insan HIV/AIDS nedeni ile ölüyor. Bunun yüzde10?unu genç nüfus oluşturuyor. Bir ülkede 1 yıl içinde 100 yeni olgu tanı alırsa o ülke risk altında demektir. TÜRKİYE RİSK ALTINDA BİR ÜLKEDİR.

İlk olgular ; 1979 yılların sonunda ve 1980 yılında, Homoseksüel siyahlarda, Kaposi Sarkomu, Pneumacystitis Carini bulguları ile dikkati çekmişti. 1983 de birden fazla bilimsel çalışma ile etkenin, immün sistemi çöktüren bir virüs olduğu kesin kanısına varılıp, ispatlanmıştı. Dünya Sağlık Örgütünce; 1 Aralık Tarihi Dünya AİDS Günü olarak ilan edilmişti. Uğraşlara karşın, bu güne kadar, çok sayıda Pandemik hastalığın aşısının bulunmasına karşın, tedavisi de olumlu yolların bulunmasına karşın HIV/ AİDS ile ilgili olarak, bu konuda elle tutulur büyük bir başarı sağlanamadı.

Yıllardır, Ülkemiz de dahil tüm dünyada bir hafta süre ile kırmızı kurdeleli- değişik etkinlikler arasında, korunmadaki önemi nedeni ile ücretsiz KONDOM( prezervatif) dağıtılarak, hastalığın ciddi boyutları dünyaya yeniden duyuruluyor?

120 dünya ülkesi arasında en riskli 15 ülke olduğu vurgulanıyor. Bunlar; Afrika ve Asya kıtalarında; Güney Afrika, Vietnam, Kenya, Ethiopia, Haiti, Nigeria, Mozambik, Tanzania, Uganda, Zambia, Botswana, Cote?d?lvoire, Rwanda, Namibia ve Guana? Çoğunun da adı bile bilinmiyor .

Vücuda; Kan ve kan ürünleri verilmesi sırasında- Damar içi enjeksiyon ve cinsel ilişki yoluyla (aynı cins ile- karşı cins ile- kanamalı öpüşme ile) girmesinin yanı sıra gebelikte ve doğum sırasında, hatta süt verme ile de anneden bebeğine geçen HIV infeksiyonunun önüne geçilemezse, insanın geleceği daha da kararacaktır. Son verilere göre HIV infeksiyonu, dünyada ölümcül 4. sıradaki pandemik hastalık olarak yerini korumaktadır.

Dünya Sağlık örgütüne Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi(CDC -Atlanta) verilerine göre; Dünyada 39 milyon 500 bin HIV/AIDS olgusu bildirilmiştir. Geçen yıl yaklaşık 4 milyon 500 bin yeni olgu tanısı konulmuştur. 8 milyonu aşan çocuk bu hastalık nedeniyle öksüz kalmış ve hırpalanmıştır. Her yıl yaklaşık 30-35 bin insana HIV bulaşmaktadır...
2008 yılı için öngörülen hedefte; 7 milyon yeni HIV olgusunu önlemek. 2 milyon HIV Enfeksiyonlu olguyu tedavi etmenin yanı sıra 10 milyon kimsesiz ve öksüz- hırpalanmış çocuğu koruma altına almaktır. Bu çocukların büyük çoğunluğu sözü edilen-seçilmiş 15 ülke çocuklarıdır. Tüm olguların %10?u Sub-Saharan Afrika?dadır. Bu bölgede HIV görülme sıklığı ?prevalansı %15? dir. Nüfusun yaklaşık % 70?i HIV ile tanışmıştır. Her yıl yaklaşık 2.2 milyon insan HIV/AIDS nedeni ile ölmektedir. Bunun % 10?u genç nüfustur. Kadın Erkek cinsel ilişkisi(Heteroseksüel) ile % 57 oranda kadına hastalık bulaşmaktadır. %75 genç kadın ve kız HIV taşımaktadır.

Ülkemizde 1985 yılında, Sağlık Bakanlığımızın; 1 taşıyıcı 1 hasta toplam 2 olgu ile kayıtlarına geçen HIV infeksiyonu ile ilgili son bilgimize göre; Taşıyıcı ve hasta sayısı 3 bin2e ulaşmıştır. . En çok görülen kentlerimizin başını İstanbul çekmektedir. Bulaşma yolları vb. ayrıntılı bilgiler, dünya üzerindeki dağılımdan farklı bulunmamıştır. Bilimsel olarak, elimizdeki bildirimi yapılan sayısal değerler ne olursa olsun, Ülke genelindeki gerçeği yansıtamamaktadır.

Bilimsel bir yaklaşımla epidemiyolojik olarak (yayılım değeri), toplumda bir hastalığın sayısal-oransal doğru değerlendirmesi yapılırken, o hastalığın tanısı için elimizde var olan / bilinen bulgulardan ve bildirilen sayılardan yola çıkılarak sonuca varılmaktadır. Bu bilinen değerin büyük çoğunluğu erkeklerdir. Bulaşın ilk sırasında heteroseksüel ilişki gelmektedir.

HIV/AIDS bütün dünyada ?kimlik gizliliği? olan bir hastalıktır. Diğer bir söylemle; hiçbir yerde, hiçbir koşulda, özellikle de ?Kitle iletişim araç gereçlerinde?, TV- Radyo-Gazete vb. yerlerde, Tanı- Tedavi Ünitelerinde ? Hasta Kimliği Açıklanamaz?. Bu konuya açıklık getiren ?Uluslar arası AİDS Hastası Hakları? deklarasyonunu Ülkemizce de kabul edilmiştir..

Ülkemizdeki son sayıları ve değerlendirmeyi, tek yetkili mercii olan Sağlık Bakanlığımız, her yıl olduğu gibi bu yılda, 1 Aralık Dünya AIDS Gününde toplumumuza açıklaması beklenmektedir.

Görülüyor ki, küreselleşen bir evrende, çok yönlü teknolojik gelişmeye karşın HIV adı verilen bir virüs insanlığı avuçlarının içinde tutmakta her şeye karşın süründürerek-gençleri ölüme götürmektedir. Bu virüs ile başa çıkmanın tek yolu; şimdilik EĞİTİM ?EĞİTİM ? EĞİTİMDİR?

Sağlık Bakanlığımız, yıllardan beri bu konuya duyarlılık göstermekte, günün koşullarına uygun projeler hazırlamakta, riskli gruplara yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Biz bu toplumun bireyleri olarak, her konuda olduğu gibi bu konuda da ; ? BANA BİR ŞEY OLMAZ-ALLAH KORUSUN-BAŞA GELEN ÇEKİLİR-ALIN YAZISI? yanlış görüşlerle TEHLİKEYİ göz ardı etmemeli, bize düşen sorumlulukları bilmeli ve ona göre davranmalıyız.
Yeni bir günde sağlıklı- uzun- mutlu ?dingin yaşam dileklerimle?

 

Bu yazı toplam 1911 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim