• BIST 104.862
  • Altın 230,040
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
1971 yılında Robert Koleji’nden, 1977 yılında da Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. Sema Umut, 1982 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı.1984 yılında Doçent, 1992 yılında Profesör olan Sema Umut’un özellikle Kronik Obsruktif Akciğer Hastalığı, astım ve solunum fonksiyon testleri konularında ulusal ve yabancı dergilerde yayımlanmış 200 civarında yayını bulunuyor. Prof. Dr. Sema Umut , İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD Başkanı olarak SAĞLIĞINSESİ' nin sorularını yanıtladı:

Anabilim Dalınız, ne zaman, kimin yada kimlerin tarafından, nasıl kuruldu?
Anabilim Dalımız 1950’li yıllarda İstanbul Üniversitesi Rektörü ve III. İç Hastalıkları Kliniği Direktörü olan Prof. Dr.Tevfik Sağlam tarafından kuruldu. 1953’de Prof. Dr.Muzaffer Şevki Yener kürsü başkanı oldu ve Anabilim Dalımız Cerrahpaşa’da Belediye’ye ait Verem Pavyonuna yerleşti.

Muzaffer Şevki Hocanın vefatından sonra Prof. Dr. İhsan Rifat kürsü başkanı oldu, Anabilim Dalımız İç Hastalıklarına bağlandı ve 3 seksiyona ayrıldı.

Fizyoloji seksiyonunun başına Prof .Dr.Kemal Berktin, Pnömoloji seksiyonunun Prof.Dr.Rauf Saygın, Enfeksiyon bölümünün başına Prof.Dr.Rıdvan Gülbaran getirildi. Prof.Dr.Berktin’in ölümünden sonra birleşen Pnömo-Ftizyoloji seksiyonunun başına Prof.Dr.Rauf Saygın geçti. 1982 yılında Prof.Dr.Rauf Saygın’ın Yüksek Öğretim Kuruluna atanmasıyla Anabilim Dalı Başkanlığına Prof.Dr.Faruk Yenel seçildi.

Aynı zamanda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığını da yürüten Prof. Dr.Faruk Yenel’in emekli olmasıyla 1991 de Prof. Dr.Kemal Sözer Anabilim Dalı Başkanı seçildi, onun emekliliğinden sonra Prof.Dr.Müzeyyen Erk görevi devraldı. Prof. Dr.Müzeyyen Erk 2002 ‘de görevi bırakınca, Anabilim Dalı Başkanlığı'na ben seçildim.

Akademik kadronuz ;öğretim üyesi sayınız ne kadar?
14 profesör 2 baş asistan var ki bunlar yakında doçent olacak. 15 de asistanımız bulunuyor.

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var?Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Hemşire ve yardımcı personel sayımız yeterli değil. 2 kişiyi bizden aldılar, 2 'si de emekli oldu, şimdi 16 hemşiremiz kaldı.

Kaç hemşireniz olmalı?
Solunum fonksiyon laboratuarı,Bronkoskopi laboratuarı,Alerji ve immünoloji laboratuarı,Sitoloji laboratuarı,Uyku laboratuarı,Noninvasif mekanik vantilasyon üniteleri ile hizmet vermeye devam ediyoruz. 60 yatağımız ,noninvazif yoğun bakımımız, ağır hastalarımız var. Yani en azından hemşire sayımız 30 olmalıdı.

Ya yardımcı personel durumunuz?
Kadro olarak 6 kişi. Ama açığı kapatma şeklimiz temizlik firmalarından yardım almak. Yoksa personel gitti mi yerine kimse gelmiyor. Yani doktor sayımız iyi ama yardımcı personel sayımız korkunç derece de az.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
Yılda 7-8 bin poliklinik yapıyoruz. Yazın poliklinik sayımız azalıyor kışın ise artıyor. Modern bir kliniğiz. Uyku laboratuarımız var. Fonksiyon laboratuarımız oldukça modern. Tamamen yenilenmiş bir bronkoskopi laboratuarımız var. Girişimsel işlemlerin yapıldığı bronkoskopi laboratuarı. Öğretim üyelerimizin hepsi Türkiye çapında isim yapmış saygın kişiler.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı? Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden?
Yatak sayımız 60’dır. Ama yeterli değil, 14 profesör var. Yerde yok ki yeni yataklar eklensin. Ancak yeni, bina olursa bu gerçekleşir ki gündemde değil bu. Kışın özellikle zorluklar yaşıyoruz. Acil olmayan hastalar bir hafta 10 gün beklemek zoruna kalıyor. Yatak doluluğumuz yüzde 100’ü buluyor.

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı(yurt içi ve dışı) ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
2004-2005 yılında 11 yabancı yayınımız oldu. Geçen yıllarla göre epey iyi. Tabii bunun nedeni hem öğretim üyelerimizin kalitesi hemde yeni doçent olmak isteyenleri arkadaşlar olması. Onlarda bu yayınların sayısını arttırıyor. Hedefimiz bu sayıyı da ikiye katlamaktır.

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Her sene Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları günü yapıyoruz. Mart ayında oluyor. Önemli bir konuda ulusal veya yabancı konuşmacılarla birlikte düzenleniyor bu sempozyum. Birini 50. yılımız diye yaptık, diğerinde kaybettiğimiz bir hocamızın adına düzenledik.

Senede 2 defa foksiyon testi kursu düzenliyoruz. Tüm Türkiye’ den gerek teknisyen gerekse doktorlar hem teorik hemde pratik bilgiler verdiğimiz bu kurslara katılıyor.

Katılım nasıl oluyor?
Sempozyuma 250 civarında katılım oluyor. Kursa katılmak isteyen çok oluyor ama 30’u geçmemeye çalışıyoruz. Pratik yaptırmak istediğimizden sayıyı kısıtlıyoruz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
Dış kongrelere öğretim üyeleri olarak genelde katılıyoruz. Asistanların da sunumu olanlara ekonomik olarak da katkı sağlayarak katılmalarına yardımcı oluyoruz.

Evet kongre enflasyonu var ama ben bunu rekabet olarak değerlendiriyorum. Böyle düşündüğümüzde faydalı. Ama bazen çok fazla oluyor. Hatta kongreler gitmekten iş yapacak zaman bulmadığımız anlar oluyor. Katılan insanlar bir kelime bile öğrense faydası var. Hem sosyal hemde bilimsel açıdan..

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
Asistanlardan beklentimiz; çalışkan, uyumlu, insan seven, özverili olmasıdır.

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz?
Tıbbi araç gereç durumumuz iyi. Uyku laboratuarını genişletmeyi düşünüyoruz. Uyku cihazımız bir taneydi, bir tane daha aldık. Yoğun bakım kurmak istiyoruz. Non invazif yoğun bakımımız var, invazif yoğun bakımı ilerde kurmak istiyoruz. Zaman olarak da birkaç yıl sonra diyebilirim.

Tıbbı araç gereçleri, bağışla mı aldınız yoksa rektörlük mü aldı?
Bazı şeyleri bağışla yaptık ama üniversitede birçok şeyi aldı ve almaya devam ediyor.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Ekonomik güçlükler tabiki hekimin başarısını etkiliyor. Alınan maaşlar, verilen nöbet paraları yeterli değil. Hekimin rahat yaşaması gerekir. Ama yok. Kitaba, dergiye abone olmak artık lüks oldu. Elimizdeki maaşlarla bunları yapmak pek mümkün değil. Böyle olunca da ilerlemeleri takip etmek de zorlaşıyor. Asistanlar zaten yoğun çalışıyor, bir çoğu evlenirse artık aile desteğini almak zorunda. Kısaca karamsar bir nesil yetiştiriyoruz.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Tıp fakülteleri, tıp ilerliyor. Ama hekimler çok yoğun bir stres altında çalışıyor. Halktada farklı yönlendirmeler var. Her şey hekimden biliniyor oldu. Her şey hekim hatası gibi değerlendiriliyor. Yani hekimler zor durumda. Manevi karşılık azalıyor, maddi imkanlar zaten yetersiz….

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Göğüs hastalıkları uzmanının geleceği iyi. Çünkü sigara içimi, hava ve çevre kirliliği arttıkça hasta sayısı da artıyor. Bu mesleğe de olan ilgi bu nedenle artıyor.Keşke sigara kullanımı, çevre ve hava kirlenmesine birileri dur dese de bizim ilgi azalsın fark etmez.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
İyi hekim önce iyi insan olmalı. Özverili olmalı, bilgi sonra gelebilir. Ama insanları sevmeli, fedakar ve sabırlı, insan ilişkilerinde de iyi olmalı.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden?
Sağlık Bakanlığın belirlediği şekilde rotasyon uyguluyoruz. Dahiliye, radyoloji, enfeksiyon yapılıyor. Rotasyona yoğun bakımda eklense iyi olur. Eğitim olarak da her hafta asistan derslerimiz var. Ayrıca hocaların asistanlara verdiği seminerler var. Müfredat yeterli. Tıp fakültelerinde ek ders olarak teorik derslerde sorun yokda pratikler biraz daha ön plana çıkarılmalı diye düşünüyorum.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Teşekkürler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim