• BIST 103.909
  • Altın 230,904
  • Dolar 5,4385
  • Euro 6,2157
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 12 °C

Bir Doktorun Annelik Mücadelesi...

<I>Bir Doktorun Annelik Mücadelesi...</I>
Dilek Süzen

Sizlerle paylaşacağımız yaşam öyküsü; doçentik tezini, mesleğini ve özel yaşamını bir kenara bırakan bir doktorun annelik mücadelesi. Adeta; sabır, çaba, özveri ve umut sınavı...

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nde okuyan kızları Neslihan'ın; yılbaşı tatilini ailesi ile geçirmek için Bursa'ya gelmesiyle başladı öykünün ilk heceleri...

Hece diyoruz çünkü öyle bir öykü ki; hayatın bir noktasında zamanın sıfırlandığı yerde yeniden hece hece başlayan ve yine hecelerle anlam bulan adım adım bir yaşamın sabır ve umut dolu seyri...

Ailenin tek çocuğu olan Neslihan hayallerini süsleyen üniversite sınavını kazanmış ve eğitimi için başka bir şehre gitmiştir. Bu ailesiyle olan ilk ayrılığıdır. Neslihan'ın yokluğuna bir türlü alışamayan ve kızlarının her an her dakika hasretini yaşayan Radyoloji Uzmanı Dr. Hale Kabacaoğlu Köse ve Ûroloji Uzmanı Dr. Ahmet Köse çifti; her fırsatta bu özlemi gidermenin planlarını yapıyordur.

Yaklaşan yılbaşı tatili aile fertleri için kaçırılmayacak bir fırsattır. Biricik kızları Neslihan da anne ve babasını özlemiş onları yeni yılda yalnız bırakmama kara almış, bir iki gün de olsa tatilini ailesinin yanında geçirmek için Bursa'ya gelmiştir.

Güzel bir yılbaşı geçirmek için bütün hazırlıklar tamamlanır. Neslihan üzerindeki yol yorgunluğunu atmak için banyoya girer. Ancak uzun bir süre geçmesine rağmen Neslihan'dan ses seda çıkmaz. Meraklanan anne banyoya girdiğinde kızını yerde hareketsiz bir halde yatarken görür.

Önce neler olduğuna bir anlam veremeyen anne Hale Kabacaoğlu büyük bir şaşkınlıkla Neslihan'ın yanına yaklaşır ve kızının kalbinin durduğunu fark eden ve yaptığı masajla kızının kalbini yeniden çalıştıran anne panikle telefona sarılarak ambulans çağırır...

İşte buradan itibaren şairin dizelerinde tasvirini yaptığı gibi beklenmedik, eşsiz bir mücadelenin içinde bulur kendisini Dr. Hale Kabacaoğlu.

Karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle komaya giren Neslihan, Bursa Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılır. Ardından Haydarpaşa GATA'da iki ay kalan Neslihan, annesinin isteğiyle Ankara Bilkent TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ne yatırılır.


Neslihan'ın çekilen MR'ında tıpta "atrofi" diye tanımlanan beyin hücrelerinin tamamına yakınının ölü olduğu görülür. Yaşamından umut kesilen ve "beyin ölümünün gerçekleştiği" bile söylenen Neslihan Köse'nin bu durumu doktor olan annesinin umudunu kırmaz.


Doçentlik tezini, mesleğini ve özel yaşamını bir kenara bırakan anne; iki yıl boyunca yoğun bakımda kızıyla yaşar.


Bitkisel hayatta olduğu için vücudu kasılan, etkiye tepki göstermeyen, gözlerinde herhangi bir ışık görülmeyen çocuğuna, şarkılar, hikâyeler okuyan, Mozart'ın parçalarını dinleten anne; o günlerde yaşadığı er şeyi bir bir günlüğüne yazar.


Kızını yeni doğan bir çocuk gibi bakıma alarak eğitmeye başlayan fedakâr anne, çocuğuna önce ayakta durmayı öğretti, ardından sabırla; söylediği her kelimenin tekrarını sağlattı.

Evine astığı yazı ve yönlendirme levhalarıyla üniversiteli kızına yürümeyi, tuvalet alışkanlığını, konuşmayı, okumayı yeniden öğreten Dr. Kabacaoğlu, Neslihan'ı adeta mezardan çıkardı, rahminde yeniden büyüttü ve ikinci hayatını yaşatıyor...


Doktorların umudu kesmesine rağmen yılmayan, sabreden, umut eden anne Dr. Hale Kabacaoğlu; bu örnek davranışı nedeniyle Türk Anneler Derneği Bursa Şubesi tarafından yılın annesi seçildi.
Ödül törenine kızı Neslihan ile birlikte katılan anne, verdiği mücadele ve elde ettiği başanyla herkesi hayrete düşürdü...(hastanınhakları.com)
Kaynak:(haberacil)


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim