• BIST 104.595
  • Altın 229,788
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

SAĞLIĞINSESİ 3 YAŞINDA …

<I><B>SAĞLIĞINSESİ</I>   3 YAŞINDA …</B>
Dilek SüzenDoktorundan diş hekimine, eczacısından hemşiresine, veteriner hekimine kadar sağlık çalışanlarını tek çatı altında toplayan, oluşturduğu konseptle sadece Türkiye?deki değil, Dünyadaki Tek Sağlık Portalı olan SAĞLIĞINSESİ 17 Kasım 2007 tarihinde 3 yaşına girdi.

17 Kasım 2004 tarihinde bağımsız, tarafsız, dürüst, cesur, etik ve ilkeli yayın politikasıyla online olan SAĞLIĞINSESİ bugün akademisyenlerden oluşan danışma kurulu, 250?ye yaklaşan baş yazar ve yazarıyla, güncellenen özel haberleriyle doğru bildiği yolda, taviz vermeden ilerlemeye devam ediyor.

SAĞLIĞINSESİ online olduğu tarihten itibaren yazıl(A)mayanı yazmayı, sorul(A) mayanı sormaya, unutturulmaya çalışılanı gündemde tutmayı sürdürüyor.

İNTERNET MEDYASINDAKİ ALIŞKANLIĞI YIKTI


SAĞLIĞINSESİ online olduğu tarihte ?kes yapıştır kaynak gösterme? alışkanlığında olan bazı internet medyasının da iştahını kabarttı. Hatta özel bir haber ajansı SAĞLIĞINSESİ nin özel haberini kendi özel haberiymiş gibi abonelerine servis yapmaya kadar vardırdı bu alışkanlığı.

SAĞLIĞINSESİ özel haberlerine sahip çıkarak haber hırsızlarına delilleri ile birlikte deşifre etmeye başladığında bazı çevreler tarafından ?Aman boşver, bu hırsızlığı herkes yapıyor, başına iş mi alacaksın, sen mi bunu düzelteceksin, bizden de çalıyorlar? şeklinde eleştirildi.

AMA SAĞLIĞINSESİ KARARLI TUTUMUYLA İNTERNET MEDYASINDAKİ BU ALIŞKANLIĞI YIKMAYI BAŞARDI. "HABERİN KAYNAĞINI GÖSTER İLKESİNİ" ŞU ANDA İNTERNET MEDYASININ ÇOK ÖNEMLİ BİR KISMI KULLANIYOR.

YOĞURT FİRMASI REKLAMINDA BESLENME UZMANI


SAĞLIĞINSESİ medya dünyasındaki etik dışı davranışlarla uğraşmaya, düzeltme çabalarına her alanda sürdürdü.Bir beslenme uzmanının, bir yoğurt reklamında yer almasının etik dışı olduğunu açıkladığında yazılı ve görsel medyadan destek bulamadı.

İştah kabartan reklamlar yüzünden medya suskunluğunu korudu.
Israrlı bir şekilde bu etik dışı olayı gündemde tutan SAĞLIĞINSESİ ?nin kararlılığı karşısında pes eden yoğurt firması beslenme uzmanını reklam filmlerinden çıkartmak zorunda kaldı.

Maddi çıkar yüzünden medyanın göz yumduğuna 21. yüzyılın medyasının temsilcisi olarak SAĞLIĞINSESİ etik kurallara olan bağlılığından karşı çıktı ve gücünü bir kez daha göstermiş oldu.?

ŞİMDİ SIRA ONLARDA?


SAĞLIĞINSESİ Eylül ayında sağlık sektöründe etkinlik mevsiminin başlaması nedeniyle dernek, birlik, vakıf yetkililerinin dikkatine diye bir haberi tüm okurlarıyla paylaştı. Başına ?..danışmanlık,kongre, organizasyon? diyen bazı medyayı yazılı ve görsel medyadan ibaret gören, internet medyasını dikkate almayan bazı firmalar için SAĞLIĞINSESİ nin uygulayacağı tutum ile ilgiliydi haber.

Sağlık sektöründe iş yapmasına rağmen sağlık çalışanlarını tek çatı altında birleştiren SAĞLIĞINSESİ nin dikkate almayanları SAĞLIĞINSESİ i de dikkate almayacak, onların içinde bulunduğu hiçbir etkinlikSAĞLIĞINSESİ nde yer almayacak, şeklindeydi bu açıklama.

Bu haber bazı çevreleri rahatsız etti, bazı dernek ve birlikler haberimizi haberleşme zincirlerine atarak üyeleriyle paylaştı, bazıları da isim açıklamamızı istedi.

SAĞLIĞINSESİ kişi ve kuruluşlarla polemiğe girmek veya kişi yada kuruluşları karalamak, kötülemek düşüncesinde değil.

SAĞLIĞINSESİ hakkı olanı yapıyor ?saymayanı saymam?..

SAĞLIĞINSESİ nin yazılı yayını olmadığından;
?şu bakanlığın kızdırırsam yayınlarımı satın almaz,
şu ilaç firmasını darıltırsam kongrelerde açacağı standında bana da yer verip yayınlarımı pazarlamama izin vermez,
Şu ilaç firmasını aleyhine olan haberleri kullanırsam reklam vermez,
Ya da şu kişileri kızdırırsam işimden olurum kaygısı, endişesi taşımadan, gerçek anlamda habercilik yapmak için yayınını sürdürüyor.


SAĞLIĞINSESİ okurlarına doğru, eksiksiz, tarafsız, bilgilendirici,kaliteli haber okutma çabası ile iş yapıyor. Yoksa şu PR şirketini veya kongre organizasyon şirketini kızdırırsam özel hastanelerin davetlerine yada kongrelere çağrılmam, endişe ve kaygısında değil.

SAĞLIĞINSESİ elektronik medya olarak küçük bir çekirdek kadro ile çalışıyor. Bu bağlamda davet edildiği her açılışa, toplantıya, kongreye, yemeğe(!) kısaca davete katılması mümkün değil. Ama diğer sitelerin yaptığı gibi daha çok haber yerleştirmek telaşına kapılarak her haberi siteye koyma düşüncesinde değil.

SAĞLIĞINSESİ ?ne ulaşan her bilgi, haber okunur, eksikler giderilir, gerekirse bilgiler araştırılır ve gerekli görülürse siteye yerleştirilir. Böyle olunca da bir sağlık sitesinin düştüğü "Cumhurbaşkanı Gül yerine Cumhurbaşkanı SEZER" yanlışına, hatasına (haberi aldığı gazetenin yapmasına rağmen kendi yapmaması gerekirdi) düşmüyor, düşmeyecek de?

Gelen her haber baştan aşağı okunduğundan bazı PR cıların haberi ısıtıp tekrar gönderme veya takla attırıp tekrar yollama kurnazlığı daSAĞLIĞINSESİ de başarısız oluyor, kullanılmayacak haber ne kadar süslenirse süslensin SAĞLIĞINSESİ nde yer almıyor.

KISACA;


SAĞLIĞINSESİ her yaş gününde söylediğini 3. yaşında da tekrarlıyor:

Tarafsız, bağımsız, etik,dürüst ve ilkeli yayıncılık politikasını benimseyen SAĞLIĞINSESİ her kişi ve kuruluşa eşit uzaklıktadır, kimseyi veya kuruluşu karalamak, küçük düşürmek düşüncesinde değildir;kimse, hiçbir kuruluş için ilkelerinden taviz vermeden haklı olduğu yolda ilerliyorİlerleyecek de....
Bazı firmalara uyguladığımız tutum da onların "doğruyu görmelerine, tarafsız davranmalarına kadar" sürecek.

SAĞLIĞINSESİ yukarıda bahsettiği başarılarını bu konuda da sürdürecek. Bundan da emin. Herhangi bir kaygı ve korkusu da yok. Ya o firmaların!!!

SAĞLIĞINSESİ


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim