• BIST 94.720
 • Altın 245,827
 • Dolar 5,9314
 • Euro 6,6179
 • İstanbul : 17 °C
 • Ankara : 23 °C
 • İzmir : 23 °C

İdrar Yolları Enfeksiyonları Ve Tedavisi

Mete Çek


İdrar yolları enfeksiyonları (İYE); sık görülmeleri, her yaştan kadın ve erkekleri etkilemeleri, oluşturdukları tablolar ve bıraktıkları sekeller bakımından önemini 21. yüzyılda da korumaktadır. Klinik tablo, mesanenin belirti vermeyen bakteriyel kolonizasyonundan irritatif semptomların ağır bastığı bakteriyel enfeksiyona; ateşli üst üriner sistem enfeksiyonlarından sepsis ya da ölüme dek varabilen, ağır morbiditeli bakteriyemiye dek uzanabilmektedir.Ancak bu yazıda yalnızca basit sistit olarak bilinen, komplike olmayan idrar yolları enfeksiyonlarını ele alacağız.


İdrar yolları enfeksiyonu, idrar yollarını döşeyen epitelin, bakterilerin yerleşmesine karşı gösterdiği yangısal yanıt olup, en sık rastlanan enfeksiyöz hastalıklardandır.


20-40 yaşları arasındaki kadınların yaklaşık %30?u idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmaktadır ve bu oran, aynı yaş grubundaki erkeklerin 30 katıdır. Kadınların en az yarısı, yaşamları boyunca en az bir kez idrar yolları enfeksiyonu geçirmektedir. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte, erkeklerde de idrar yolları enfeksiyonu görülme sıklığı artmakta ve bu oran (kadın/erkek oranı) düşmektedir.

Bir kez idrar yolları enfeksiyonu geçiren kişilerin daha sonra da enfeksiyona yakalanma riskinin yüksek olması da idrar yolları enfeksiyonlarının bir özelliğidir.


Sistitteki başlıca belirtiler; idrar yaparken yanma ve sızlama olması, sık sık idrar yapma gereksinimi duyulması, idrar geldiği zaman sıkışma hissiyle birlikte olması ve karın alt bölümünde ağrı duyulmasıdır. Bu hastalık, mesanenin yalnızca yüzeyel dokularını tuttuğu için; ateş, titreme, üşüme gibi belirtiler olmaz. Çoğu hastada etken, bağırsaklarda doğal olarak bulunan bir mikroorganizma olan E.colidir.
Laboratuar incelemeleri:Temel araştırma yöntemi, idrarın mikroskopta incelenmesidir. Bununla, idrarda bulunan bakteriler, lökositler ve eritrositler saptanabilir. Dipstik testler denilen, özel olarak hazırlanmış kağıt çubukların idrara batırılmasıyla da idrar hakkında bilgi edinilebilir, ancak bunlar mikroskopla incelemenin yerini tutmaz.


Daha sonraki aşamada ise asıl belirleyici yöntem olan idrar kültürü gelir. Ancak rutin olarak idrar kültürü yapılması gereksizdir. İdrar yolları enfeksiyonlarında çoğu zaman ultrasonografi, radyolojik incelemeler gibi görüntüleme çalışmaları gereksizdir; çünkü klinik ve laboratuar bulguları ile doğru tanı ve yeterli bir tedaviyi sağlamak mümkündür.


Ayırıcı tanı: Sistit ile karıştırılabilecek başlıca hastalıklar; vajen iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve yangısal olmayan diğer üretra rahatsızlıklarıdır.


Tedavi: (Antibiyotik seçimi)Basit sistit tedavisinde kullanılabilecek birçok antibiyotik vardır. Ancak bunları kullanırken etkinliği, maliyeti ve o bölgedeki mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı direnç oranlarını göz önünde bulundurmak gerekir. E.coli nin antibiyotiklere karşı direnç oranları çeşitli Avrupa ülkeleri arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu bakımdan antibiyotik kullanımı açısından genel öneriler verilmesinden kaçınılmaktadır.


Tedavinin süresi: Günümüzde genellikle üç günlük tedavi rejimi yeğlenmektedir. Bu sürenin yeterli bir tedaviyi sağladığı birçok çalışma ile gösterilmiştir.
Tedavinin maliyeti: Tedavi maliyeti, yalnızca kullanılan antibiyotiğin fiyatı ile değil, ilk inceleme maliyeti ve tedaviden alınan sonucun ne olduğuna da bağlıdır. Burada en önemli etken, ilacın en sık rastlanan mikroorganizma olan E.coli ye karşı etkinliğidir.

 

Bu yazı toplam 6039 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim