• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

Görevden Alınan Sağlık Müdürü KÜKREDİ!

<I>Görevden Alınan Sağlık Müdürü KÜKREDİ!</I>
Dilek Süzen

İstanbul İl Sağlık Müdür vekili Dr. Mehmet Bakar, dün (18 Haziran 2009) Başbakan ve Sağlık Bakanının ortak kararıyla görevden alındığını gösteren yazının kendisine ulaşması üzerine bugün yaptığı veda konuşmasında " 2 katrilyonluk bütçesi olan bir yapıyı idare ettim. Grup başkanlarım, başhekimlerim temiz çalıştı. Ben kurşun adam değilim. Dilsiz şeytan da olmadım. Bana üst görevler teklif edildi, ben ya yerimde kalırım yada Haseki'ye geri dönerim dedim. O üst görevlerin bonusu da konuşmamamdı, kabul etmedim" dedi.

Gazetecilerin soru sormasına fırsat vermeyen " konuşmamın satır aralarında sorularınızın yanıtları var lütfen soru sormayın " diyen Bakar, Müdürlük Binasının yemekhanesinde yaptığı konuşmaya müdürlük çalışanları, hastane başhekimleri ve gazeteciler katıldı.

O toplantıda yaptığı konuşmanın tam metni Sağlığınsesi gazetesinin 9. sayısında yer alacağından burada sadece birkaç önemli ,çarpıcı cümleye yer veriyoruz:

" 6,5 yıldır bu görevi yaptım. Son 3 yıl Ankara'da kaydım yok. Kendi yazdığım evrakla İstanbul valiliği beni müdür vekili olarak atadı. Ondan beri devam ediyorum. Bu ayrılışın kökünü oradan bulursunuz. Benim kadrom Haseki Hastanesi başhekim yardımcılığı. Oraya dönüyorum. Bu toplantıdan 2 saat önce Müsteşarı aradım ve 'daha görevim başındayken bazı başhekimlere ve bazı yardımcılarıma müdürlük teklif ediyorsunuz. Bu yakışık almıyor. Ben veda konuşmamı yapayım ondan sonra kimi isterseniz müdür yapın, bugün, cumartesi, Pazar ve pazartesi burada görevimi teslim etmek için bekleyeceğim' dedim.

Ayrıca 20 başhekim ve 6 grup başkanım istifa ettiler. Bu beni desteklediklerini gösterir. Kendilerine teşekkür ederim, istifa etmeyenlere de... Ancak kendilerinden rica ediyorum, hizmetlerin aksamaması için gelip istifalarını geri alsınlar, çünkü ben onaylamadım. Ben siyasi sağlıkta hep kavşakta oldum, hiç tretuara çıkmadım. 56 yaşındayım, varoş çocuğuyum. Halen de babamın yaptırdığı gecekonduda oturuyorum. Kimsenin hakkını yemedim, yedirmedim, 2 katrilyonlukr bütçesi olan yapıya girmeye çalışanlara da izin vermedim. Hepinize hakkımı helal ediyorum, sizde hakkınızı helal edin."

Müdürlük sağlık grup başkanları adına bir konuşma yapan Dr. Bekir Necati Şimsek'inin " Rahatça aynaya bakacağınızı bilerek size grup başkanları adına ayna hediye ediyoruz? demesi salonda uzun alkışlara neden oldu.

Herkesle tek tek tokalaşıp helalleşen Bakar, daha sonra " Kapım açık, benimle görüşmek isteyen güzel şeylerden bahsetmek isteyen dostlarımı çay içmeye davet ediyorum? dedi.

Odasında makam koltuğuna oturmayıp toplantı masasında gelenleri karşılayan Bakar?ı ziyaret eden müdürlük çalışanlarının çoğunun gözyaşlarına engel olamadığı görüldü.

SAĞLIĞINSESİ'
nin "Görevden alınmanıza 13 Haziran 2009 tarihinde İstanbul'daki bir toplantıda yaptığınız konuşma mı neden oldu" sorusuna Bakar'ın yanıtı "Sadece o değil, bunun geçmişi de var" oldu.

Söz konusu toplantıyı izleyen tek basın mensubu olan SAĞLIĞINSESİ o toplantıda konuşulanları ve Mehmet Bakar'ın isyan cümlelerinin nedenlerini SAĞLIĞINSESİ Gazetesinin 9 sayısında yayımlayacaktır.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim