• BIST 96.861
  • Altın 238,352
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 13 °C

Hipertansif Kadın Gebe Kalırsa…

<I>Hipertansif  Kadın Gebe Kalırsa…</I>
Hipertansif kadın gebe kaldığında fetusun yeteri kadar kanlanmasına engel olmamak için tansiyonun 120/80 mm HG nin de altına çekilmemesi öner


Hipertansif kadın gebe kaldığında fetusun yeteri kadar kanlanmasına engel olmamak için tansiyonun 120/80 mm HG nin de altına çekilmemesi öneriliyor.
Bu gebelerin yüzde 85’ i gebeliğini, komplikasyonsuz tamamlıyor.

Gebelikte görülen hipertansif hastalıklar ESC-ESH 2007 Kılavuzunda 4 başlıkta toplanıyor:
1.Gebelik öncesi var olan hipertansiyon,
2.Gestasyonel hipertansiyon
3. Önceden var olan hipertansiyon ve buna eklenen proteinürili gestasyonel hipertansiyon
4.Antenatal olarak sınıflandırılamayan hipertansiyon

Burada gebelik öncesi var olan hipertansiyon konusunu irdeleyeceğim.Hipertansiyonlu kadın gebe kalırsa öncelikle gebelik risklerinin gözden geçirilmesi gerekiyor.

Sistolik kan basıncı 140-149 mm Hg ve /veya diastolik kan basıncı 90-95 mmHg olarak ölçülen, hedef organ hasarı olmayan esansiyel hipertansiyonlu gebe kadınlarda ilaç dışı tedavi düşünmeliyiz. Hasta daha önceden hipertansif olması nedeniyle ilaç kullanmıyorsa biz de ilaç vermemeliyiz.

Hedef organ hasarı varsa değeri 140/90 mmHg altına çekmeliyiz.
Kılavuz aynı şekilde tansiyonun 120/80 mm HG nin de altına çekilmemesini öneriyor. Çünkü buradaki amaç fetusun yeteri kadar kanlanmasına engel olmamaktır.

Ama sistolik kan basıncı 150 mmHg ve üzerinde veya diastolik kan basıncı 95 mmHg ve üzerinde ise ilaç tedavisine başlayalım.
Ancak gestasyonel hipertansiyonu(proteinüri veya proteinürisiz) önceden var olan hipertansiyona eklenen gestasyonel hipertansiyonu veya gebelik sırasında her hangi bir anda subklinik organ hasarıyla veya semptomlarla birlikte hipertansiyonu olan kadınlarda, tedavi eşiğini 140/90 mmHg'de tutmaya çalışmalıyız.

Sistolik kan basıncının 170 mm Hg ve üzerinde diastolik kan basıncının da 110 mm Hg ve üzerinde olmasını hastaneye yatışı gerektiren acil bir durum olarak kabul edelim.

Şiddetli olmayan hipertansiyonda ve acil olmayan durumlarda metildopa, labetalol ve kalsiyum antagonistleri tercih edelim. Atenololü dikkatli kullanalım.

TUZ KISITLANSIN MI?

Normalde yüksek tansiyonlu hastaya tuz kısıtlaması yapılır ama kılavuzlar hipertansif gebe kadınlara tuz kısıtlaması önermiyor.

Obez ise kadın gebelik sırasında kilo verilmesi de kılavuzlarda yer almıyor. Çünkü yeni doğanda düşük doğum ağırlığına neden olabiliyor. Ayrıca gelişimin iyi olmaması gibi bir sonuç ortaya çıkabileceğinden önerilmiyor. Kılavuz obez hipertansiyonlu gebe kadınları bırakın gebelik süresince obez kalsınlar diyor.

ARB ve earatoninler gebelik süresince kullanılmamalıdır. Kadın kullanıyorsa gebelik öncesine başka bir ilaca geçmeliyiz ama ancak gebe kaldığında bize gelirse hemen ilacı kesmeliyiz. Kılavuzlar fetusun uygun olup olmadığının ultrasonografi ile tetkikini öneriyor . 16.20. haftayı bitirmeden daha sonraki gelişimin uygun olup olmadığına bakabilmek için ultrasonografi yapılması gerekiyor.

Kılavuzlarda “sık” kelimesi geçiyoır ama hangi sıklıkta olduğu belirtilmiyor. Bu bağlamda bizim kadın doğum uzmanlarıyla işbirliği yaparak plan çizmemiz gerekiyor.

Hafif, komplike olmayan, bizim önceden fark ettiğimiz hipertansiyonda gebeler genelde zamanında ve normal doğum yaparlar. Ayrıca unutulmamalıdır ki; verilen tüm hipertansif ilaçlar anne sütüne geçiyor.

Yazan:Doç. Dr. Gülay Sain GÜVEN
Hacettepe Tıp İç Hastalıkları AD Genel Dahiliye Ünitesi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim