• BIST 93.469
  • Altın 228,843
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 16 °C

KANUN ÇIKTI AMA YÖNETMELİKLER YOK!

Saadet Ülker


Hemşirelik kanununda yapılan değişikliğin ilgili yönetmeliklerde değişiklik yapılmaması nedeniyle bir anlamı bulunmuyor.

25 Nisan 2007 günü TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 1954 tarih ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununda değişiklik teklifinin ardından, kanunda belirtilen yönetmelik çalışmalarıyla ilgili durumun ne olduğunu bilemiyoruz.

Kanunda değişiklik yapılmasını hep istemiştik. 15 yıldan bu yana da üzerinde ısrarla duruyor, hazırladığımız taslağın gündeme getirilmesi için yoğun çaba sarf ediyorduk.

Bu çalışmanın macerası burada değinilemeyecek kadar uzundur. Yasada değişiklikle ilgili olarak Eylül 1992 , Nisan 2006 arası gelişmeler Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Derneği yayını olan ?12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü 2006? adlı kitapta ayrıntılı olarak yer almaktadır. Nisan 2006- Nisan 2007 arası gelişmeler de aynı kitapta ayrıntılı olarak yer alacak ve böylece akıl almaz süreçle ilgili kayıt tamamlanmış olacaktır.

"YÖNETMELİKLER ÖNEMLİ"


Değişime uğrayan yasanın hemşirenin temel görev, sorumluluk ve yetkilerine ilişkin 4. maddesi ile hemşirelikte sertifika programlarına ilişkin 8. maddesi ise, bu konularla ilgili yönetmeliklerin Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılacağını hükme bağlamıştır.

Sayın Bakan ile 25 Nisan ve 15 Mayıs 2007'de yönetmeliklerin çalışılması ile ilgili yöntem konusunu ayrıntılı olarak görüşmüş ve izlenecek yöntem konusunda mutabık kalmıştık.

Ancak ne yazık ki süreç, Haziran 2007 sonlarından itibaren 4. Madde ile ilgili olarak belirlendiği gibi yürütülmemiş, 8. madde ile ilgili olarak hiçbir çalışma başlatılmamıştır.

Haziran 2007 sonlarından itibaren Bakanlık tarafından izlenen yöntem tüm meslektaşlarımızı şaşkınlığa uğrattığı gibi, durumu içinden neredeyse çıkılamaz hale de getirmiştir.


?GELİŞMELERİN SEYRİNDEN HABERİMİZ YOK?


THD, Hemşirelik Hizmetleri yönetmelik çalışmasına esas olacak ilkeleri belirleyerek, talebi üzerine Bakanlığa 30 Eylül 2007'de göndermiş ve o tarihten itibaren Sayın Bakan ile görüşme talebimize yanıt gelmediği gibi, çalışmanın seyri konusunda da bilgi almak mümkün olmamıştır.

Kanunda değişiklik oldu ama, yönetmelikler bir an önce çıkartılmadığı taktirde yenilenmiş bir kanunun hükmü ne olabilir?...


Sayın Bakan?a, söz verdiği gibi, yönetmeliklerin çıkması için, aralarında Türk Hemşireler Derneği temsilcilerinin de bulunacağı bir komisyonun kurularak çalışmaların başlaması konusunda ki talebimizi tekrar iletme gereğini duymaktan üzüntü ve kaygı duyuyoruz."


Bu yazı toplam 4920 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim