• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

Kayak Mevsiminde YARALANMALARA Dikkat!

<I>Kayak Mevsiminde YARALANMALARA Dikkat!</I>
Dilek Süzen

Kış mevsimi ile başlayan kayak sezonu kayak merkezlerinin bulunduğu bölgelerdeki hastanelerin acil servislerine olan başvuruların artmasına neden oluyor.Kayak yaralanmaları genelde kafa travmaları, diz- eklem yaralanmaları, kırıklar ve çıkıklar şeklinde oluyor. Ortopedist Nuran Kılıç, kayak yaralanmalarını anlatıyor.

Yaralanmanın sık görüldüğü bölgelerden birisi dizlerdir. Kayış mekanizması nedeniyle ayak ve ayak bileği kilitlenmiş pozisyondadır ve kayak herhangi bir nedenle döndüğü zaman kuvvetin en çok emildiği bölge diz eklemidir. Diz yaralanmaları basit bir menisküs yırtığından daha ciddi bağ yaralanmalarına kadar değişen boyutlarda olabiliyor. En önemli bağ yaralanmaları ise İç Yan Bağ ve Ön Çapraz Bağ?ı tutanlar oluyor.

İç Yan Bağ yaralanmaları daha çok kayağa yeni başlayanlarda görülüyor. Nedeni kullanılan kayma ve duruş tekniği ile dizin iç bölgesine daha çok yük binmesidir. Kişinin ağırlığı ve kayak sırasındaki hızı da kuvvetin artmasına neden oluyor.

İç yan bağ yaralanmaları koruyucu veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Tek başına olan iç yan bağ yaralanması genellikle koruyucu tedavi ile iyileşebiliyor.

Geçici brace kullanılması, kontrollü yük verme ve ağrı azalmaya başladığında kuvvet egzersizleri koruyucu tedavinin temelini oluşturuyor. Tam hareket açıklığı kazanılması, şişliğin tamamen ortadan kalkması ve gücün belli bir seviyeye ulaşmasından sonra kişi spor aktivitelerine geri dönebiliyor.

Ön çapraz bağ yaralanmaları daha profesyonel kayakçılarda görülüyor.Daha spesifik düşme şekilleri nende olabiliyor.Bu tür yaralanmalar koruyucu tedavi ile iyileşmiyor, cerrahi müdahale gerekebiliyor. Ameliyatın başarısı ise uygulanan teknik kadar ameliyat sonrası yapılacak rehabilitasyona da bağlı oluyor.

Diz yaralanmalarını önlemek için önlemler almak mümkün.
İşte önlemler:

Dizleri bükük pozisyonda tutmaya çalışmak, düşme esnasında dizleri açmamak.

Düştükten sonra, kurtulmak için çaba göstermemek, durana kadar yerde kalmak.

Kaya ve tümseklere dikkat etmek.

Kayak için dizayn edilmiş malzemeleri kullanmak, kayakların ayağa iyi bağlı olduğunu her zaman kontrol etmek.

Yorgunluk hailinde hemen kaymayı bırakıp dinlenmek.

KIRIKLAR


Kırıklar meydana gelebilecek diğer bir ciddi yaralanma grubunu oluşturuyor. Genelde kullanılan malzemeler buna neden oluyor.

Uyluk ve kaval kemiklerinde olabilecek kırıklar daha çok sabit ayak üzerinde dönme hareketiyle meydana geliyor. Omuz ve el bileği kırıkları daha çok snowboard yapanlarda öne doğru açık kol üzerine düşme ile oluyor.
Omuz çıkığı da olası bir yaralanma şekli. Omuz çıkığı koruyucu tedavi ve rehabilitasyona rağmen tekrarlayabiliyor.Cerrahi tedavi gerektirebiliyor.

Yaralanan bölgenin istirahata alınması, buz uygulanması, yukarıya kaldırılması ve kompresyon ilk yardımın temelini oluşturuyor. Ancak unutulmaması gereken konu; yaralanmaların değerlendirilmesi ve tedavinin düzenlenmesi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmasıdır.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim