• BIST 103.310
  • Altın 229,112
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 14 °C

Kimler, Hangi İlaçları Çok Kullanıyor?

<I>Kimler, Hangi İlaçları Çok Kullanıyor?</I>
Dilek Süzen

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) tarafından Türkiye'nin tamamını temsil eden 26 ilde yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yerleşim yeri (kır-kent) ve sosyoekonomik statüye göre 2 bin 403 kişi üzerinde yüz yüze anket yöntemiyle "İlaç Kullanımında Demografik Özellikler" araştırması yaptırıldı.Araştırmada, kronik hastalığı nedeniyle sürekli ilaç kullandığını belirtenlerin oranı yüzde 9,9 olarak tespit edildi.

Araştırmaya göre, sırasıyla en çok tansiyon (yüzde 45,6), şeker (yüzde 27,8), kalp (yüzde 16,5), kolesterol (yüzde 9,7) ve mide (yüzde 6,8) rahatsızlıkları için sürekli ilaç kullanılıyor.

Araştırma sonucunda, sürekli ilaç kullanan kadınların oranının erkeklerin 2 katı, romatizma rahatsızlığı nedeniyle sürekli ilaç kullanan erkeklerin oranının kadınların 3 katı, kalp rahatsızlıkları nedeniyle sürekli ilaç kullanan erkeklerin oranının kadınların yaklaşık 2 katı olduğu belirlendi.

Kansızlık nedeniyle sürekli ilaç kullananların tamamının kadın olduğu ortaya çıkarken, psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle sürekli ilaç kullanan kadınların oranı erkeklerin yaklaşık 3 katını buldu.
Araştırma sonuçlarına göre, yaşlar itibarıyla sürekli ilaç kullananların oranı 30-34 yaş arasında yüzde 4,9, 35-44 yaş arasında yüzde 8,7, 45-54 yaş arasında yüzde 17,3 ve 55-65 yaş arasında yüzde 28,8 olarak belirlendi.

Araştırmaya katılanların yüzde 66'sı, kullandıkları ilaçları, doktor ya da eczacının tavsiye ettiği tarihte bıraktıklarını belirtti.
Şikayetin geçtiğine inandığında ilaç kullanımını bıraktığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 27,3 oldu.

Katılımcı 10 kişiden yaklaşık 4'ü, doktor tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanmadığını beyan ederken, yarıya yakın bir kesimin de memnun kaldığı ilaçları yakınlarına tavsiye ettiği ortaya çıktı.

Aldığı ilacın prospektüsünü genelde ya da her zaman okuduğunu belirtenlerin oranı yüzde 78'i buluyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye genelinde en fazla görülen ilk 5 kronik hastalık; yüzde 28,4'le tansiyon, yüzde 15'le şeker, yüzde 9,8'le kalp, yüzde 6,8'le romatizma ve yüzde 5,5'le astım olarak sıralanırken, araştırmaya katılanların yüzde 47'si ailesinde uzun süreli ilaç kullanımını gerektiren kronik rahatsızlıklara sahip bireyler olduğunu belirtiyor.


Türkiye'de en fazla görülen kalıtımsal hastalığın şeker olduğunu ortaya koyan araştırmada, Türkiye genelinde ilk 5 kalıtımsal hastalığın şeker, tansiyon, kalp, kanser ve romatizma olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, en çok şikayet edilen rahatsızlığın soğuk algınlığı olduğu Marmara Bölgesi dışında, Türkiye'nin tüm coğrafi bölgelerinde en çok baş ağrısı/migrenden şikayet ediliyor.

Türkiye genelinde yüzde 34,7 oranında şikayet edilen baş ağrısı/migreni, yüzde 20,7'yle soğuk algınlığı, yüzde 11,5'le mide rahatsızlıkları, yüzde 10,5'le tansiyon ve yüzde 8,3'le bel ağrısı izliyor.


Hastalığa yakalandıklarında hemen bir sağlık kuruluşuna gidenlerin oranının yüzde 49,8, birkaç gün bekleyip hastalığı geçmediği takdirde gidenlerin oranının ise yüzde 39,4 olarak tespit edildiği araştırmada, ayrıca şu sonuçlara ulaşıldı:

"-Kendileriyle ilgili bir sağlık sorunu sebebiyle yılda en az bir kez sağlık kurumuna ya da doktora gittiklerini belirten kişilerin oranı yüzde 76,5.

-Sağlık sorunu yaşamadan sağlık taraması yaptırdıklarını ifade edenlerin oranı yüzde 19,9.

-Tedavi için ülkemizde geleneksel yöntemleri tercih eden bir kesim de bulunuyor. Yüzde 19,3'ü oluşturan bu kesim, tedavide geleneksel yöntem olarak şifalı otları, bitki çaylarını ve kırıkçı-çıkıkçıyı tercih ediyor. "


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim