• BIST 104.862
  • Altın 229,998
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 11 °C

“İlacı Hekim Yazar, Eczacı Verir”

“İlacı Hekim Yazar, Eczacı Verir”
Dilek Süzen

Sağlık Bakanlığı?nın OTC? ye yönelik çalışmaları eczacıların karşı çıkmasına rağmen devam ediyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör, OTC listesine girecek ilaçlar konusunda Bakanlık ile ilaç sanayi arasında görüşmelerin sürdüğünü belirterek, " 1800 ilacın reçetesiz satılacak ilaçlar kapsamına alınacağı, hatta bu sayının 2000?i bulacağı değişik kaynaklar tarafından dile getiriliyor" dedi.

Güngör, Sağlık Bakanlığının OTC kapsamına alınacak bu ilaçlara ara ürün ismini yakıştırdığını belirterek şöyle devam etti:

? İlaç ilaçtır, başka bir adı olamaz. Daha da ötesi her ilaç vücut için yabancı bir maddedir ve hekim tarafından yazılmalı, eczacının tarifi ve önerileri doğrultusunda verilmelidir.


Diğer yandan bu 1800 ya da 2000 kalem ilaç bugün hekimler tarafından çok sık yazılan ve yaygın olarak kullanılan; ağrı, öksürük, soğuk algınlığı, cilt ve mide ilaçlarıdır. Bu ilaçlar vatandaşlarımızın da çok yakından tanıdığı ve kullandığı ilaçlardır.

Yine bu ilaçlar ucuz, karlılıkları daha fazla, mal fazlalı satılan, uzun vadeli, yani bizlerin ayakta kalmamızı sağlayan ilaçlardır.

Neden çok sayıda ilaç OTC, yeni adıyla ARA ÜRÜN kapsamına alınmak isteniyor? Bana göre iki nedeni var. Birincisi eczaneler ekonomileri çökertilerek yok edilmek isteniyor.

Çünkü yerimizi almak isteyenler kuyrukta bekliyorlar. İkincisi de bu ilaçların yerini alacak ithal, pahalı, kısa vadeli eczanenin ve geri ödeme kurumlarının sırtına yük olmaktan öte sadece Türkiye?deki ilaç pazarını büyütecek olan ilaçlar da sırada bekliyorlar. Hatta bir kısmı şimdiden raflarımızda yerini aldı. Biz eczacılar buna izin vermeyeceğiz.

İngiltere gibi halkın eğitim ve bilinç düzeyi yüksek olan bir ülkede bebekler, çocuklar ve hatta yetişkinler OTC (ARA ÜRÜN) uygulaması nedeniyle çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor, ölümler olabiliyorsa, bilinçsiz ilaç kullanmaya çok yatkın ve reklamı çok seven ülkemiz insanlarının ne denli vahim bir tehlike karşısında oldukları çok açıktır.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim