• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

İLAÇLARIN YÜZDE 70’İ KAREKODLU DEĞİL!

İLAÇLARIN YÜZDE 70’İ KAREKODLU DEĞİL!
TEB ,eczane stoklarındaki ilaçların %70’inin, ecza depolarında bulunan stokların ise %24’ünün karekodsuz olduğunu belirterek, tanınan sürenin stokları eritme açısından yeterli olmadığını savundu.

 Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından bu konuda  yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:

“Ülkemizde, ilaç güvenliğini sağlamak ve ilaç sahteciliği ile mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından “İlaç Takip Sistemi” adıyla bir sistem kurulmuştur. İlaç Takip Sistemi’nin bir ilacı tanıyabilmesi için, bu ilacın ambalajının üzerinde “karekod” tanımlayıcı bulunması ve ilacın eczane tarafından karekod okuyucu ile okutularak, ilaç bilgisinin sisteme gönderilmesi gerekmektedir.

İlacın, İlaç Takip Sistemi üzerinden satış bildiriminin gerçekleştirilebilmesi için, ambalajının üzerinde “karekod” bulunması zorunludur. Sağlık Bakanlığı, 30.09.2009 tarihinde yayımlamış olduğu Yönetmelik ile, karekodsuz ilaçların 01.01.2011 tarihine kadar satılabileceğini belirlemiş, ancak 2010 Yılı Mart ayında başka bir Genelge yayımlayarak, karekodsuz ilaçların satışının 01.06.2010 tarihine kadar yapılabileceğini belirlemiştir. Sürecin bu şekilde öne çekilmiş olması, eczanelerde ve ecza depolarında yüksek oranda bulunan karekodsuz ilaçların eritilmesini zorlaştıracağı gibi, İlaç Takip Sistemi’nin çalışmasını engelleyerek hastalarımızın ilaca kolayca ulaşmasını aksatacaktır.

Şu anda en önemli sorunlarımızdan bir tanesi, eczane stoklarımızda bulunan ilaçların %70’inin, ecza depolarında bulunan stokların ise %24’ünün karekodsuz olmasıdır. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 16.05.2010 tarihinde uygulamanın başlayacak olması nedeniyle, ilaç firmalarına, ecza depoları ve eczane stoklarında bulunan karekodsuz ilaçlarını “geçici 2D” adı verilen bir geçici karekodla etiketlenmesi sorumluluğunu vermiş, ancak şu tarihe kadar, firmaların ülke genelinde bu işlemleri tamamlaması mümkün olmamıştır. Yine Bakanlık tarafından verilen talimat, geçici karekodlanacak ilaçların son kullanım tarihinin en fazla 30.12.2010 olabileceği şeklindedir. Bu durumda, stoklarımızda bulunan ve geçici olarak karekodlanmış ilaçlar, miadı dolmuş muamelesi görecek ve çöpe atılacaktır. Sağlık alanında tasarruf yapılması planlanan bir dönemde, böylesine bir durumu önce vicdanen, sonra mesleğimiz adına kabul etmemiz mümkün değildir.


Öte yandan, İlaç Takip Sistemi’ne satış bildiriminde bulunulması işlemi, eczanelerin teknik donanıma sahip olmasını, bu donanımın da bulunabilir olmasını gerektirmektedir. Biz eczacılar, yaptığımız duyurular ve çalışmalar ile tüm eczanelerde bu donanımın temin edilmesi için gerekli girişimleri yaptık. Karekod okuyucu temininde ülke genelinde sıkıntı yaşandığından, donanıma erişebilen eczacılarımız eczanelerine karekod okuyucularını aldı. Aynı zamanda, Bölge Eczacı Odaları tarafından düzenlenen eğitimlerle de eczacılarımızın İTS uygulamalarının ne şekilde yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmaları konusunda da tüm hazırlıklarımızı tamamladık.

Bizler aylardır sistemin deneme uygulamalarını pilot olarak yapıyorduk. Bu sürede tespit ettiğimiz sorunları, sistemin uygulayıcı tarafları olan Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine de defalarca aktardık. Her iki Bakanlık yetkilileriyle de yaptığımız toplantılarda, bu sorunların giderilmeden uygulamanın başlatılmasının, ülkemizdeki ilaç temin hizmetini kaosa sürükleyeceği ve 16.05.2010 Pazar gününden itibaren, halkımızın ilaçlarını almada büyük sıkıntılar yaşanabileceği konusunda yetkilileri uyardık.

UYGULAMADAKİ SORUNLAR NELERDİR?

Uygulama ile ilgili olarak tespit edilen ve 16.05.2010 tarihinden itibaren ilaç temin hizmetini büyük ölçüde aksatacağı öngörülen sorunlar;

1.      Verilen her karekodlu ilacın sisteme tanıtılacak ve sistemden onay alınmasının beklenecek olması nedeniyle, hastalarımızın eczanede bekleme süresinin uzayacak olması,
2.      Eczanelerde karekodsuz olan ilaçlara geçici karekodlama işleminin halen tamamlanmamış olması, ilaç firmalarının, operasyonel zorluklar ve İyi Üretim Uygulamalarına uygun olmadığı gerekçesiyle, geçici karekodlama işlemini yapamayacaklarını ifade etmesi,
3.      Ecza depolarında geçici olarak karekodlanıp eczanelere gelen bazı ilaçların ambalajlarındaki karekodun eczanelerdeki karekod okuyucuları tarafından okunamaması,
4.      Eczanelerde karekodlu bulunan ilaçların sistemde yapılan sorgulamasında, çok yaygın biçimde, İlaç Takip Sistemine kaydı yapılmamış ilaçların bulunması
5.      İlaç Takip Sistemi ile uyum çalışmaları, sadece Sosyal güvenlik Kurumu MEDULA Eczane Provizyon Sistemi üzerinde yapıldığından, Medula’da kaydı olmayan yurtdışı sigortalılar ile, Medula dışındaki yeşil kart, Türk Silahlı Kuvvetleri, TBMM provizyon sistemleri aracılığıyla sağlık ve tedavi hizmeti alan kişilerin ilaç temininin ne şekilde yapılacağının bilinmemesi
6.      İlaç Takip Sistemi ve Medula Provizyon Sistemi’nin, ülke genelindeki 24.500’e yakın eczanenin bildirim ve provizyon işlemleri ile oluşacak yükü kaldırıp kaldırmayacağının bilinmemesi, Medula ve İlaç Takip Sistemi’nin yoğun veri girişi veya başka bir nedenle çalışmaması halinde ilaç temin sistemin ne şekilde sağlanacağının belirsiz olmasıdır.

Bizler 16 Mayıs sabahı, hastalarımızın mağdur olmamaları, meslektaşlarımızın zor durumda kalmamaları için, karekodu olmayan ilaçların, 31.12.2010 tarihine kadar mevcut uygulamada olduğu gibi, İlaç Takip Sistemine bildirim yapılmadan verilebilmesini talep etmekteyiz.

Bizler sistemi defalarca ertelenmesini istemiş, hastalarımızın ilaçsız kalmamaları için, bütün tarafların tam anlamıyla hazır olduğunda geçilmesini talep etmiştik. Eczacılar olarak sistemi uygulamaya hazırız. Umuyoruz ki diğer kurumlar da hazırdır. Ancak, gerekli tüm girişimleri yerine getiren Türk Eczacıları Birliği olarak, 16 Mayıs’tan itibaren yaşanacak olumsuzluklardan eczacılarımızın ve Birliğimizin sorumlu olmadığını basına ve kamuoyuna duyururuz. ”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim