• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 10 °C

İnsana Zarar Veren Yeni Bir Hastalık Mı?

Yıldız Tümerdem


KUŞ GRİBİ(Avian Flue)

Son günlerde Türkiye? nin ve Dünyanın gündeminden düşmeyen Kuş Gribinin etkeni AVİAN INFLUENZA VİRUSU...İNFLUENZA 100 yıl önce de biliniyordu. Virus, o tarihten bu günlere kadar güçlenerek ulaştı.Virusun; A, B ve C Antijenik tipleri var.

B ve C Tipleri yalnız insanlarda görülür ve insandan insana bulaşır. A tipi insanlarda görülmesinin yanı sıra, yaban kazı başta olmak üzere, göçmen kuşlarda ve evcil kanatlılarda görülür. Kanatlılardan kanatlılara bulaşarak Kuş gribi denilen öldürücü bir hastalığa neden olur.

A Tipinin bilinen çok sayıda alt tip oluşturan bir yapısı vardır. Dünyaya yayılan ve kanatlıların toplu ölümüne yol açan A tipinin H5 ve H7 alt tipleri en tehlikeli olanıdır. Göç yolları üzerindeki tüm göç kuşlarına ve ulaşabildiği evcil kanatlılara bulaşarak toplu ölümlere yol açar.Geçmiş yıllarda Asya Ülkelerinde çok sayıda kanatlının yanı sıra tanı konulan 60 insanın(kayıtlara geçen) ölümüne neden olan; H1N1, H1N2, H3N2 tiplerinin yanı sıra son günlerde gündemde olan, 2003 yılının sonlarında ortaya çıkarak, 8 Asya ülkesinde 100 binden fazla kanatlının, insanın ölümüne neden olan, hızlı yayılım gösteren, H5N1 tipi de öncekiler gibi, virus taşıyan kanatlıların derileri, tükürükleri, gaga salgıları ve pislikleri ile insanlara bulaşmakta ve insan gribine benzeyen bir hastalık tablosuna neden olmaktadır.

İNSANDAN İNSANA bulaş görülmemiştir. Ancak GÖRÜLMEZ de denilemez. Çünkü bilimsel olarak VİRUSUN; NE ZAMAN, NEREDE, NE GİBİ BİR KOŞULDA DEĞİŞİM GÖSTEREBİLECEĞİ(mutasyon), İNSANDAN İNSANA BULAŞABİLECEK YAPIYA DÖNÜŞEBİLECEĞİ bilinmemektedir.
Bu nedenle konuya karşı duyarlı olmayı ?abartılmış bir davranış? olarak görmemek gerekir. ?Bana bulaşmaz, Allah korusun? düşüncesi de yanlıştır. Ancak, her konuda olduğu gibi bu konuda da PANİK gereksizdir. Bilgilenmeli, ona göre doğru davranış sergilemeliyiz.

Ülkemizde Balıkesir Manyas İlçesi Kazıklı beldesinde sulak yerlerde konaklayan doğadaki kanatlılarda ve onlardan evcil kanatlılara bulaşan A Tipinin H5N1 alt tipi, vurguladığım gibi, şimdilik insandan insana bulaşması ile ilgili bilimsel bir veri yok elimizde. Ancak virüsler diğer mikroplardan farklı olarak çok çabuk yapı değiştirirler. Bu değişim bilinmeyen koşullarda ve beklenmeyen zamanda oluşabilir. Bu nedenle diğer virus hastalıklarında olduğu gibi, kuş gribinde de çok yönlü ciddi önlemleri alma zorunluluğu vardır.

Gelin bu hastalıkla ilgili kısa fakat bilimsel verilerden yola çıkarak doğruyu öğrenelim;

* Virus yakın çevreye hava yoluyla bulaşır. Bulaş birkaç kilometre ile sınırlıdır. Bunun yanı sıra, böcekler, kan emici sinekler, kemirici hayvanlar, yaban domuzları vb. canlıların aracılığı ile de duyarlı hayvanlara taşınabilir.
* Kanatlıların tükürük, gaga salgısı, salgı, deri ve dışkıları ile çevreye, suya ve toprağa yayılır. Bu yollarla kanatlılardan kanatlılara, kanatlılardan insanlara bulaşır.Kuluçka süresi dediğimiz, girdiği canlıda yerleşip çoğalma süresi; 1-2 saatle 2-3 gün arasında değişir. Bu süre sonunda hastalık bulguları ortaya çıkar.
* Hastalık insanda; ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve yanması, eklem ve kas ağrıları ile seyreder. Bu bulgular insan gribinde de ortaya çıkmaktadır. Tanı ancak mikrobu kanıtlamakla konulabilir.
* Hastalık; tavuk, horoz, hindi, kaz ve ördek gibi hasta kümes hayvanlarının yanı sıra göç kuşlarının konaklama yerlerindeki hasta hayvanlar ve onların suya ve toprağa yayılan çıkartıları ile temasta olanlara bulaşır. Hayvandan hayvana bulaştığı gibi, tavuktan ve diğer kanatlılardan yumurta yoluyla civcivlere, yavru kuşlara da geçer. Mikrop yumurta kabuklarında da bulunmuştur. Çoğu kez toplu ölümlere neden olur.
* Diğer Viral hastalıklarda olduğu gibi, hastalığı kesin olarak tedavi edebilecek bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak risk altında olanlara, hastalık bulguları görülenlere önerilen ikili antiviral ilaç yayılmayı önleyecektir.
* Risk gruplarına, insan gribi için hazırlanan aşının da olumlun katkı getireceği varsayılmaktadır. Hastalık etkeni olan Avian Virusu için KORUYUCU AŞI bulunmamaktadır.
* Hastalığın Tanısına yönelik başarılı çalışmalar Ülkemizde de
yapılmakta, kesin tanı konulmaktadır. * Kontrol ilgili bakanlıklar ve yerel yönetimlerin işbirliği ile yapılmaktadır. Böylece mikrobun yayılımı önlenecektir.

Hastalıktan Korunma toplumsal ve bireysel olmalıdır. Toplumsal Korunma devlet güvencesinde önemlidir. Bu yapılmaktadır. Bireysel korunma doğru bilgilendirme ile olasıdır.

* Virus 56 derecede 3 saatte veya 60 derecede 30 dakikada ölmektedir. Bu nedenle bol suda yıkanarak (derilerinin soyularak atılmasını öneririm) iyi pişmiş tavuk vb. kanatlıların yenilmesi sakıncalı olmamaktadır. Temizleme sırasında elleri bol su ve sabunla yıkamak yeterli olacaktır. İstenirse eldiven de kullanılabiliriz.
* Virüs hayvan dışkısının karıştığı düşük ısılı toprakta 3 ay canlı kalabilir.
Ilık suda(20-22 derecede) 4 gün, 0 derecedeki suda 30 gün canlı kalabilir. Buna göre önlem alınmalı, bulaşmanın olduğundan şüphelendiğimiz sulara girmemeli, kaynatılmadan kullanılmamalıdır. Fokur, fokur kaynattığımız suda 1-2 dakikada tüm mikroplar ölmektedir. Sütü kaynatırken içine bir kepçe koyarak taşmasını engelleyerek aynı sürede kaynatmak yeterlidir. 30 dakika kaynatılmış yumurtayı seviyorsanız afiyet olsun demek yeterli olacaktır.
Sağlıklı Günler Dileği ile?

 

Bu yazı toplam 2629 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim