• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

“İnsanlar KOBAY Olarak Kullanılmadı!”

“İnsanlar KOBAY Olarak Kullanılmadı!”
Dilek Süzen

Sağlık Bakanlığı Merkez Etik Kurul Üyesi ve Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, Türkiye'de, yüzde 80'i son 10 yılda olmak üzere binin üzerinde kanser hastasının uluslararası çok merkezli ilaç araştırmalarına katıldığını belirterek, insanların kobay olarak kullanılmadıklarını söyledi.

Türkiye'nin uluslararası çok merkezli ilaç araştırmalarına 1990'lı yılların başından itibaren katılmaya başladığını açıklayan Demirkazık, ?Türkiye'de kanser tedavisi gören hastalar için 20 erken erişim programı yürütülüyor. Bu sayede yurt dışında araştırmaları tamamlanmış ve ruhsatlanma aşamasında olan ilaçlar Türkiye'de, özellikle karaciğer ve böbrek kanserli bin hastaya ulaştırıldı" dedi.

Dünyada ilaç araştırmalarının maliyetinin yıllık 50-60 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Demirkazık, her üç araştırmadan birinin kanser ilacı geliştirmek için yapıldığını ifade etti.

?İlaç araştırmalarında kanser araştırmaların liste başıdır?
diyen Demirkazık, şöyle devam etti:

?Ümit vaat edici bir moleküle hastalar, bu araştırmalarla çok erken ulaşmış oluyor. Türkiye'de de biz bu araştırmalara girdiğimiz zaman, hastalarımıza erken olarak umut verici bir molekülü hem de para vermeden ulaştırmış oluyoruz. Hastanın, parayla istese bile alamayacağı bir şey.

Türkiye araştırmalara Faz III aşamasında girdiği için hasta bir yandan standart tedaviyi de görüyor. Hastalar istedikleri an araştırmalardan çıkabiliyor. Çıksalar bile tıbbi bakımları en üst seviyede yapılıyor. Araştırmaya katılan ve sigortası olmayan hastaların sigortaları da yapılmış oluyor ve tüm masrafları karşılanıyor.
Etkinliği kanıtlanan ve ruhsatlandırılan yeni ilaçların aylık maliyetleri 10 bin TL'yi buluyor. Araştırmalara katılan hastalar bu molekülleri ücretsiz kullanıyor. Ankara Üniversitesi?nde uluslararası çok merkezli 10 araştırmaya katıldık. Bu ilaçların çoğu ilerlemiş akciğer ve meme kanseri hastalarında uygulandı. Yeni bir melanom araştırmasına da katılacağız."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim