• BIST 96.242
  • Altın 240,203
  • Dolar 5,8596
  • Euro 6,5623
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 24 °C

İnsülin Tedavisine Neden Geç Başlanılıyor?

İnsülin Tedavisine  Neden Geç Başlanılıyor?
Dilek Süzen

Marmara Tıp Fakültesi Metabolizma ve Endokrinoloji Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Dilek Gogas Yavuz ile Yardımcı Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli hastaların insülin tedavisine başlamakta geç kaldığını, bunda en önemli rolün hekimlerde olduğunu söylediler.

Sağlık Bakanlığı, 15 Üniversite ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diabet Cemiyeti, Türk Diabet ve Obezite Vakfı, Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği ile Diyabet Hemşireliği Derneği tarafından desteklenen Türkiye Diyabet Kontrol Projesi?nin üçüncü toplantısı bugün (28 Haziran 2008) İstanbul?da yapıldı.

Yaklaşık 200 birinci basamak hekimi ile hemşirenin katıldığı toplantıda konuşan Doç. Dr. Dilek Gogas Yavuz ile Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli, hekimin hastaya insülin başlamakta tereddüt etmemesi gerektiğini vurguladılar.

Deyneli " Hem toplumda hemde hekimde insüline karşı bir direnç var.Bunu kırmak için hekim hastanın ilk insülinin denemesini yanında yapmasını istemelidir.Başka türlü insüline karşı direnci yenemeyiz.İnsülin tedavisine geçmekte yaklaşık 3 yıl geç kalınıyor? derken Yavuz da şunları söyledi.

?Glisemik Kontrol Hedeflerini yakalamada çok başarılı olduğumuz söylenemez. Açlık kan şekeri 110?un altında, tokluk kan şekeri 140 altında AC1 6,5 altında tuttuğumuz yüzde 30 vaka var.

Ama hastalarımızı iyi takip etmekle övünüyoruz, devamlı giderler, gelirler. Ancak bir şekilde bir yerde bir eksiklik var. Bence; endokrinolog ve 15 yıldır bu işle uğraşan biri olarak söylüyorum

İlk olay hekimde başlıyor. Hekimin önce kendisinin bu hedeflere inanması gerekiyor. AC1 6.6 ?aman ne olacak ?dememeli 6,5 altına indirmek zorundadır.

Kan şekeri 112 ise ?2 mg ne olacak? dememek lazım. 110? un altında tutmak gerekiyor. Bir de özellikle 1. basamakta çalışanlar yoğun bir şekilde günde 150' ye yakın hasta bakıyor. Diyabetik hastalar da özel bir ilgi gerektiren gruptur. Hekim bu hastalara gerekli ilgiyi gösteremiyor.

Bence insüline başlamakta bu nedenle geç kalınıyor. Hem birinci basamak hekimlerin hemde hastaların eğitimi gereklidir. Hastada hekimin tedavisini aksatmadan uygulamalıdır.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim