• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 5 °C

İş Bırakma Eylemine Katılmıyoruz AMA…

İş Bırakma Eylemine Katılmıyoruz AMA…
Hekim Hakları Derneği (HHD)Başkanı Dr. Mehmet Bakar, TTB nin yarınki iş bırakma eylemine katılmayacaklarını ancak bunun Tam Gün Tasarısını destekliyor anlamına gelmediğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Mehmet Bakar, dernek olarak Tam gün Yasa tasarısı hakkındaki  görüşlerini açıklamak için bugün sabah düzenlediği basın toplantısında mecliste görüşülen  bu yasaya karşı olduklarını  söyledi.Türk Tabipler Birliğinin (TTB) öncülüğünde yarın yapılacak doktorların iş bırakma eylemine katılıp katılmayacakları ve yasaya ilişkin TTB'nin tavrı ile ilgili soruya Bakar’ın yanıtı şöyle oldu:
''EYLEME KATILMAYACAĞIZ''
''TTB'nin sadece karşı çıkmak için tavır koymanın ötesinde bir tavrı yok. Dolayısıyla biz eyleme katılmayacağız. TTB, hekim yanlısı gözükmesine rağmen uyguladığı politikalarla Sağlık Bakanlığı ile paralel hareket ediyor. Bize göre TTB'yi yöneten arkadaşlarımız, Sağlık Bakanlığı için bulunmaz Hint kumaşıdır. Çünkü  sadece  'hayır' diyorlar. Dün Genel Sağlık Sigortası'nı, Tam Gün Tasarısı'nı savunan TTB, bunlar uygulamaya konduğunda hepsine şiddetle karşı çıkmıştır. Bana, karşı çıkmadıkları bir uygulama söyleyebilir misiniz?''

 

Bakar, Tam Gün Yasa Tasarısına neden karşı oldujlarını da şöyle açıkladı:

“Tasarıda sözü edilen  full time hekimlerin eline geçeceği söylenen miktarlar gerçeği yansıtmıyor.  Emekliliğe yansıyan bir şey yok. Ben bugün bin liradan biraz fazla maaş 3 bin liraya yakın döner sermayeden pay alıyorum. Emekli olsam 1.250 lira emekli maaşı alacağım. 7 çocuğum var. Bu parayla ailemin ancak ekmek parasını sağlayabilirim. Evet yasada bazı iyileştirmeler yapıldı, bunları olumlu karşılıyoruz ama emekliliğe bir şeyin yansımaması hele gerekçe olarak da part time çalışan hekimlerin muayenehaneye  hasta yönlendirmesi düşüncesi son derece yanlıştır. Günümüzde hekimlerin yüzde 20 sinin muayenehanesi var. Hepsi mi hasta yönlendiriyor? Diyelim ki yüzde 5 i dedikleri gibi olsun. Peki bu yüzde 5 için mi böyle bir düzenlemeyi yapıyorlar.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık dört yıldır kamuoyunun gündeminde tutulan ve bu uzun süre içinde sağlık bakanlığı teşkilatının üzerinde adeta 'Demoklesin Kılıcı' işlevi gördürülen kısaca Tam Gün diye adlandırılan yasa tasarısı bekleyen onca yasa tasarıları arasından ani ve hızlı bir şekilde TBMM genel kuruluna getirilmiş ve görüşülmeye başlanmıştır. Muhtemelen bu hafta içersinde tasarı kanunlaşacaktır

 

Genelde sağlık çalışanlarını, özelde hekimleri ilgilendiren bir yasa tasarısı olduğu açıktır. HHD olarak bizle mesleğimizin geleceğini birlikte hizmet ettiğimiz diğer sağlık çalışanlarının geleceğini daha önemlisi halkımızın sağlığını ilgilendiren bu yasa tasarısının getirdikleri Ve götürdükleri açısından değerlendirme yapmak mecburiyetindeyiz.

 

 Türkiye  sağlık alanında  özellikle alt yapı yönünden son yıllarda  çok önemli mesafeler almış bir kısım hususlarda batı ülkelerinde geçmiş bulunmaktadır. Bütün bu iyileştirmelerde uygulamaya konulan sağlık politikalarının rolü kadar sağlık çalışanlarının da olağan üstü gayretleri sonucunda olduğu hepimizin katılması gereken bir gerçektir.

 

Burada çok önemli bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Avrupa’nın Türkiye hariç elli üç ülkesinde yüzbin kişiye üçyüz kırk yedi hekim düşmekte iken Türkiye’de yüz kırk hekim düşmektedir. Yani kısaca Avrupalı meslektaşlarımızdan üç misli daha çok çalışmaktayız. Hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli yönünden de yaklaşık beş buçuk misli az personelle hizmet vermekteyiz. Bu rakamlar bize gerek hekim gerek hemşire gerekse diğer sağlık personelinin yoğun bir çalışma temposu içerisinde azami verimle çalıştığını apaçık bir gerçek olduğunu göstermektedir. Bu rakamlar kısmen yasa tasarısının gerekçesini de oluşturmaktadır.

 

 

Öncelikle yasa tasarının gerekçesine dikkatinizi çekmek istiyorum Bir yasanın gerekçesi o yasanın ruhunu, felsefesini oluşturan temel yaklaşımlarını ortaya koyan bir değerlendirme manzumesi olmalıdır. Fakat gerekçeyi incelediğimiz zaman maalesef çok talihsiz beyanlarla dolu kamu oyunu hekimler aleyhine yönlendirici gerçeklerden uzak,sağlıktaki tüm sorunların kaynağını part-time çalışma düzenine yükleyen bir anlayışla hazırlandığını görmekteyiz.

 

İlk önümüze çıkan konu hekimlere kapasitesinin çok üzerinde olan hasta müracaatının azaltılması olmuştur.

 

İlimizde 2002 yılında birinci basamakta bir hekim yılda altı bin hasta bakmakta iken 2008 de yılda on altı bin hasta bakmıştır. İkinci ve üçüncü basamakta ise 2002 yılında bir hekim yılda bin sekiz yüz hasta bakarken 2003 yılında altı bin üç yüz hasta bakmıştır. Hasta yükü yaklaşık üç buçuk misli artmıştır.

 

İkinci önemli konu hasta yönlendirmesidir. Hekimlerimiizn %20 si  part-time çalışmaktadır. %20 nin kaçı yönlendirme yapmaktadır ki bu kanunla önlenecek ve sağlıkta ki sorunlar önemli ölçüde azaltılacaktır.  Hekimleri hasta yönlendiren para ilişkisi içerisinde gösteren part-time çalışan hekimi hastasının ‘tedavi ve kontrol sorumluluğunu ‘ ihmal eden ‘hasta güvenliğini’ tehlikeye düşürmekle itham eden, nerdeyse zihni bölünmüşlük içerisinde gösteren bir gerekçeyi kabul etmemiz söz konusu olamaz. Hem böle itham edip, aynı sonuçları tekraren meydana getirecek bir düzenleme yapmayı anlamak mümkün değildir.

 

Tasarının kabul ettiği gibi çok yoğun ve stresli bir ortamda çalışan/çalıştırılan 4-5 dakikada bir hasta baktırılan hekim ve diğer sağlık çalışanlarının malpraktise yol açan en önemli kişi olarak yaftalanmasını da kabul etmiyoruz.

 

Ayrıca tasarının gerekçesinde bahsi geçen Avrupa ülkelerin de sigorta primlerini devlet öderken bu tasarıda primlerin çalışanlar ve çalışanların döner sermayesinden ödenmesini kabul etmemiz mümkün değildir.

 

Sağlık bakanlığı, üniversite ve askeri hekimler arasında da ayrımcılık yapıldığı kanaatindeyiz.

En önemlisi birinci sınıf bir hakim kadar emekli maaşı almak istiyoruz.30 yıl sonra değil şimdi almak istiyoruz.

 

Bu şartlarda çıkarılmaya çalışılan Tam gün yasasının hekimlerin, sağlık çalışanlarının özlük haklarını düzenlemediği gibi sağlık hizmeti alacak olan vatandaşımızın da aleyhine olduğundan yasaya karşıyız."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim