• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 17 °C

İSTAHED'in Güz Akademisi İlgi Gördü

İSTAHED'in Güz Akademisi İlgi Gördü
İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) tarafından 8-10 Eylül tarihlerinde İstanbul'da yapılan Güz Akademisi toplantısı büyük ilgi gördü. Toplantıyı 600' ün üzerinde aile hekimi izledi.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden  Endokrinoloji uzmanı Prof Dr. Sait Gönen ASM'de Diyabet Yönetimi konulu bir sunum yaptı. Sunumunda "Diyabete ait mikrovasküler hatta makrovasküler komplikasyonlar çok daha erken evrelerde başlar" diyerek diyabetin en sık görülen semptomlarının poliüri,polifaji veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma ve ağız kuruluğu olduğunu söyledi.

akademi-2.jpg

Gönen, diyabet tedavisinin üç önemli bileşeni bulunduğunu belirterek bunların tıbbi beslenme tedavisi, egzersiz ve fiziksel aktivite tedevisi ile farmakolojik tedavi olduğunu kaydettti.

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği  Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Dilek Toprak ise konuşmasında Büyüklerde Aşı Zamanı: Pnömokok Aşılama konusundan bahsetti. Toprak özetle şöyle dedi:

"Aşı birinci basamak hekimleri tarafından uygulanması gereken en önemli koruyucu sağlık hizmetidir. Her yıl çocuklardan yüzlerce kez daha fazla erişkin, aşıyla önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Erişkin aşılama sadece erişkinlerin  korunması için değil toplumsal bağışıklığın sağlanması için de önemlidir.Erişkin aşıları konusunda pek çok bürokratik engelin aşılmış olmasına, ASM ve hastanelere konjüge pnömokok aşısının temin edilmesine rağmen halen erişkinlerin aşılanma oranları istenilen düzeyde değil"

 Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği  İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Pemra Cöbek Ünalan da konuşmasında birinci basamakta kronik öksürük yakınmasına yaklaşımını anlattı.

 Ünalan özetle şöyle dedi:

"Birinci basamağa en sık başvuru nedenlerinden biri olan öksürük yakınmasının birinci basamakta yönetimi birçok nedenden ötürü büyük önem taşır. Solunum yolunun doğal savunma mekanizması olan öksürük, bir yandan da yaşamı tehdit edebilecek derecede ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.Sürekli olduğunda üriner inkontinans, insomnia, depresyon ve anksiyete gibi başka sağlık sorunlarına yol açabilir ve yaşam kalitesini önemli ölçüde bozabilir.

Hafif kırgınlık, ateş ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu bulgularının eşlik ettiği öksürükte semptomatik tedavi önerilmekle birlikte kronik öksürükte yalnız semptom gidermeye yönelik tedavi vermekten kaçınmak, etyolojiyi ayırt etmeye çalışmak, tedavi önerilerini de etyolojiye uygun yapmak gerekir."

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalından Prof. Dr. Serap Çifçili de konuşmasında "öksürüyorum ama neden" sorusuna yanıt aradı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim