• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden 1989 mezun olup Niğde AÇS ve AP merkezinde pratisyen hekim olarak çalışan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği’nde uzmanlık eğitimini tamamlayan ve sonra burada Algoloji B


2000-2005 yılları arasında SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başasistan olarak bulundu. 2005 yılında doçent oldu. Ayni tarihten itibarende Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği’nde Klinik Şef yardımcısı ve Klinik Şefi olarak çalışan Doç.Dr. Emine Özyuvacı, SAĞLIĞINSESİ nin sorularını yanıtladı.

Kliniğinizin kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
16 Ocak 1960 yılında hastanemizin kuruluşunu takiben ilk uzmanlar Dr.Melahat Bolayır, Dr. Kadriye Bilge, Dr.Nurten Burgazlıoğlu, Dr.Hatice Ateş ve Dr.Gürhan Ünlütürk ile kliniğimiz çalışmaya başlamıştır. 

Kadronuzdan da bahseder misiniz?
Hastanemizde bir Anestezi kliniği bulunmaktadır. Benim dışımda 11 uzmandan oluşan bir kadromuz mevcut. Şef yardımcısı ve başasistanlarımız maalesef ki yok. Bunların dışında aktif olarak çalışan 32 tane asistanımız var. 

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu? 
18 yataklı yoğun bakım ünitemiz var. Gündüz ve gece vardiyeleri ile çalışılıyor. Bazı zamanlarda hemşire, bazen de personel sıkıntımız var. Aktif çalışan 28 anestezi teknisyenimiz var. Ortalama 110 kişilik bir kliniğiz. Sayımız ve verdiğimiz hizmet bir çok yerde olduğu gibi örtüşmüyor.

AĞRISIZ DOĞUM DA YAPILIYOR 

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
Anestezi ve Ağrı polikliniklerimiz haftada 5 tam olarak çalışıyor. Anestezi poliklinik sayısı yılda 12-13 binlerde, Algoloji poliklinik sayımız yılda 9-10 binlerde seyrediyor. Yaz ayları ve ramazan aylarında biraz düşme gözlemliyorsunuz .

Ameliyat sayımız ise 16-17 binlerde ve her yıl giderek artıyor. Aktif olarak MR dahil 21 odada anestezi uygulamamız var. Kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi ve transplantasyon dışında tüm ameliyatlar yapılabiliyor. Ağrısız doğum 24 saat uygulanabiliyor . Ağrı merkezimizde güncel koşullarda ağrı tedavisi hizmeti veriliyor.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden? 
Yoğun Bakım yatak sayımız 18, ikisi izolasyon yatağı, her hastanede olduğu gibi bizde talebi yüzde yüz karşılayamıyoruz. Yine de bir çok eğitim hastanesinden sayı ve alt yapı olarak iyi durumdayız. Doluluk oranı %100 leri geçiyor. Mevsim ve yıllar bu oranı değiştirmemek ile beraber gittikçe talepler daha da artıyor.

Kliniğinizin yıllık bilimsel yayın sayısı(yurt içi ve dışı) ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
Ben kliniğimizdeki son iki yıla ait verileri size verebilirim. Yurtdışı yayın sayımız yıllık 2-3 ancak poster sayımız biraz daha yüksek. Yurtiçi yayın sayımız 10-12 civarında poster sayımız daha da yüksek. Yıllara göre artıyor ve artması için asistanlarımıza gerekli çalışma ortamı sağlanıyor. Örneğin ilk iki kıdem asistanlarımızın deneysel çalışma yapabilemeleri için tamamladıkları ve sertifika aldıkları eğitim programı mevcut.

Her asistanımızın eğitim süresince katılması gereken en az 5 çalışması var. Bu çalışmalarda yer alan asistanlarım ödül olarak ulusal kongrelere gidebiliyorlar.

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?.Siz, diğer uzmanlar ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz? En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? 
İstanbul Eğitim Hastaneleri Sempozyumu Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniklerince her yıl düzenleniyor. Biz en son 2002 yılında düzenlemişiz. Genellikle Kasım – Aralık aylarında oluyor. Katılım yaklaşık 150-200 kişiyi buluyor.

Her yıl düzenlenen Ulusal Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kongresi’ne maksimum sayıda uzman ve asistanımın gitmesi için hem sponsor hem de çalışma şartlarımızı zorluyorum.

KONGRE ENFLASYONU YAŞANIYOR

Bu kongrenin dışında takip ettiğimiz kongrelere bildiri göndermiş ve kabul gelmişse yine ekip gönderiyoruz.

Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
Kesinlikle kongre enflasyonu yaşanıyor. Hem ulusal hem de uluslar arası branşımız ile ilgili kongrelerin hepsine katılmak mümkün değil. Çok fazla kongre var ve inanılmaz vakit ve para gerektiriyor.

Online sistemlerin bu kadar geliştiği bir zamanda daha az bütçe ile bilimsel paylaşım yapılabilir diye düşünüyorum. Bu enflasyonun en büyük iki nedeni var: kongre turizm sektörünün inanılmaz gelişmesi ve branşlardaki bölünmelerin giderek artması. 

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir? 
Tıp fakültesi eğitiminde çok farkına varılmayan bir branşımız var. Asistanlarımız bu bölümü hiç tanımadan geliyorlar. Sorumluluğu çok fazla, multidisipliner çalışma gerektiriyor, hız ve dayanıklılık gerektiriyor.

Tıbbın bütün branşlarının bilinmesi gereken bir bölüm. Ama işin içine girildiği zaman da bırakılamayan, sevilen ve zevkli bir bölüm. Ekip çalışmasını seven, her gün yeni bir şey öğrenmek isteyen, okumaktan, uykusuzluk ve yorgunluktan pes etmeyecek arkadaşlarımızı bekliyoruz. 

Kliniğinizin tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Bu konuda idaremize teşekkür etmek istiyorum. Prosedürler biraz uzun sürse de ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Şu anda rutin ve güncel kullandığımız araç-gereçlerde eksik yok. Örneğin yoğun bakım ve anestezide kullandığımız bronkoskop, videolaringoskop gibi pahalı ve en son teknolojik cihazlarımız mevcut. 

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı? 
Kesinlikle mesleğimizin saygınlığı giderek azalıyor. Eskisi gibi cazibeli değil. her şeyden önce 17-18 yaşındaki bir genç yaşıtlarından 2 yıl geriden hayat atılıyor. Atıldığı zamanda zor şartlarda yaşamak zorunda kalıyor. Üstelik bu gençler okullarında, sınavlarında başarılı olmuş, farkındalıkları çok yüksek idealist gençler.

GÜNEYDOĞU'DAKİ SAĞLIK YATIRIMLARI ARTMALI

Geç evleniliyor, geç askere gidiyorlar, geç anne ve baba oluyorlar. Sosyal hayatlarındaki sıkıntılı süreç, birbirini takip eden sınavlarla devam ediyor. İhtisas yapmak istemek yetmiyor. 30-35 yaşında TUS kurslarına giderek sınavlara hazırlanıyorlar. İhtisası yapınca iş bitmiyor. Tekrar mecburi hizmet var. Tüm bu etkenler öğrenci ve asistanları kaygılı kılıyor.

Çözüm; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sağlık yatırımlarını arttırmak doktorların aileleri ile beraber yaşayabileceği, barınma ve eğitim alt yapılarını geliştirmekten geçiyor. Bu şartlar oluşamıyorsa görevlendirme sürelerini azaltıp, ücretler yönünden tatmin edici rakamlara çıkılması gerekiyor.

Tıp fakültelerinin hepsini bir sepete koymak doğru değil. Sadece öğretim elemanı sağlayarak Tıp fakülteleri açılmamalı. Fiziki ve tıbbi alt yapı sağlam olmalı. Barakalarda, maketlerin üzerinde tıp eğitimi alınmamalı. Daha özenli ve titiz çalışılarak tıp fakülteleri açılmalıdır.

EN UZUN TAHSİLİ HEKİM YAPIYOR

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur? 
Kesinlikle etkiler. Hekim toplum içinde en uzun tahsili yapan, en akıllı en çalışkan kişilerden oluşan bir grubu temsil etmektedir. Kravatı, gömleği, giydiği, yediği içtiği takip edilen ve örnek teşkil eden bir kişidir.

Kendisi hergün okumak ve yeni bir şeyler öğrenmek zorundadır. Maaşı kadar olan kitapları alamayan, çocuğunun eğitimini düşünmek zorunda olan, maddi sıkıntı içince olan bir hekim dikkatini hastalarına ne kadar verebilir?

Döner sermayeden kliniğinize ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Bizim kliniğimiz hastanemizin en kalabalık kliniği, en çok payı alan ancak bu payın en çok bölündüğü bir klinik. Bu neden ile sayıca bizden daha az olan kliniklerde çalışan meslektaşlarımız ile kıyaslandığı zaman miktarlar nispeten düşük kalıyor.

Ancak bizim kliniğimizin motivasyonu sadece döner sermayeye bağımlı olmadığı için bu nedenle bir düşme görmüyoruz. Tabii ki motivasyonda payın yükselmesi çok önemli. 

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
Türk tıbbı zaten Avrupa ve Amerika ile ayni seviyede. Tıp fakültelerinden eskiden açılanlar zaten kendilerini ispat etmiş yeniler ise gelişim içerisinde. Hekimliğe gelince, gelecek pek aydınlık görünmüyor.

SEVMEYİ BİLMEYEN İYİ HEKİM OLAMAZ

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden? 
Anestezi bilimi çok hızlı gelişiyor. İnanılmaz bir devinim var. Bu neden ile ilgi giderek artıyor. Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanına ihtiyaç her zaman ve her yerde var. Bu neden ile de tercih edilen bir bölümüz.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı? 
Ben bu konuda tek bir şey söylemek istiyorum. Sevmeyi bilmeyen bir kişi iyi bir hekim olamaz!

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden? 
Bizim resmi rotasyonlarımız farmakoloji ve dahiliyedir. Farmakoloji için İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp fakültesi Farmakoloji anabilim dalı bize yardımcı oluyor.

Dahiliye rotasyonumuz hastanemizde kardiyoloji ve koroner yoğun bakımın ağrılıklı olduğu klinikte yapılıyor. Genel cerrahi, kadın-doğum, ortopedi, noröşirurji, kulak burun boğaz, üroloji ve göz cerrahisi bölümlerinde, MR, Yoğun Bakım, Ağrı Ünitesi ve Anestezi polikliniği olarak belli sürelerde rotasyonlarımız var.

Asistanlarımızı, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi anestezisi için de Eğitim hastanelerimizin ilgili bölümlerine rotasyona gönderiyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Doç.Dr. Emine Özyuvacı Bizleri tanıtmak fırsatı verdiğinizden  teşekkür etmek istiyorum. Kliniğimizin web sayfasını da ekliyorum. Teşekkürler.
www.istanbulanestezi.org 

Zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim