• BIST 97.955
  • Altın 218,887
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 8 °C

İstanbul Mağdur Edilmiş Bir İl İdi (2)

İstanbul Mağdur Edilmiş Bir İl İdi (2)
Dilek Süzen

Görevden alınan İstanbul İl Sağlık eski Müdürü Dr. Mehmet Bakar anlatmaya devam ediyor:

" İstanbul sağlık yatırımları açısından 1987? den 2002? ye kadar sadece bir hastane inşaatı bitme aşamasındaydı. Birde 2.-3. katında olan Gaziosmanpaşa?daki bir hastane binası vardı ki o da mahkemelik oldu öyle kaldı.

İstanbul mağdur edilmiş bir ildi. Merkezi bütçeden yatırım bütçesinden mağdur edilmiş İstanbul?un nüfusu yüzde 19 olmasına rağmen ortalama yüzde 6 civarında para aldık. 6,5 yıldır böyle.

Bana şu deniliyor. Özel idare var. Her ilin özel idaresi var. O ilin nüfusuna göre para verildiğini biliyorum. Ama buna rağmen bu teşkilatın fedakar çalışmasıyla bu hizmetler bu noktaya geldi. Belediyelerin ve hayırsever vatandaşların da desteği oldu.

Ama bu teşkilatın ürettiği döner sermayeden çok iş yapıldı. Sağlık ocaklarının önemli kısmı temel sağlıkta çalışan arkadaşlarımızın döner sermayesinden yapıldı veya kiralandı kimseden kira yardımı almadık.

İstanbul ili nüfusa göre pratisyen hekim ve hemşire- ebe açısından 81?inci ildir.Bunlara özeli devleti her şeyi dahil. Uzman hekim yönünden sağlık bakanlığı kadrolarına göre de 35. iliz. Ama üniversite ve özeller katıldığında 4?e düşüyoruz.

Ben 85-89 yaşında amcalarımıza ve dedelerimize ruhsat düzenliyorum. Onlar bu envanterin içinde sayılıyor.
Yani oradaki 4 gerçek 4 değil.
O asla çalışamayacak amcalarımız, dedelerimiz envanterden düşüldüğünde İstanbul sağlık teşkilatı olarak gerçekten çok zor şartlar altında çalışıyoruz.

Temel sağlıkta poliklinik sayısı 5 milyondan 27 milyona çıktı. Tedavide de 4 milyon 700 binden 26 milyona çıktı. Ameliyatlar 6-7 katına katlandı. İstanbul Sağlık Teşkilatı söylenildiği gibi dönüşüm programına yeterli destek vermedi diyenler diyecek olanlara ben.. ancak arkadaşlarım işaret ediyor üslubuna dikkat et diye, şöyle ifade edeyim ancak teşekkür ederim.

Bir başka değer üretildi İstanbul?da. Aslında bu değer değildi, olması gerekendi. Teşkilatta ahlaki değer varabilmesi gereken yere geldi.

Yıllık 2 katrilyonun döndüğü bir teşkilatı demir yumrukla idare ettim.

Çıt çıkmadı. İstanbul sağlık teşkilatı 6,5 yıl gerçekten çok temiz çalıştı. Bu alan girmek isteyenleri de bu alana sokmadık, ne demek istediğimi anladınız. Hiçbir başhekimi kimse rahatsız edemez.

Beni İstanbul?da tüm sağlığın söz sahibi olarak göreve getirdiler.Sadece sağlık müdür olarak değil.
Bu desteği de düne kadar devam etti. Ama ben böyle bir adamdım böyle bir adamı desteklediler. Yoksa dolma tüfek ateş etmez.
Bu güne kadar çeşitli olumsuzluklara karşı bizi destekleyen Başbakanımıza da teşekkür ediyorum. İyi günlerimiz için amirime de teşekkür ederiz.

Ben özgür insanım. Kimse inancıma, davranışıma, ipotek koyamaz. 6,5 yıldır konuştum dün konuşuyordum yarın hem konuşacağım hem elimde hareket edecek.


Yarın:
Konuşmamı Kimse Yasaklayamaz


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim