• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

İstanbul'da 6 Bin Hasta Evde Tedavi Ediliyor

İstanbul'da 6 Bin Hasta Evde Tedavi Ediliyor
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da 1 Şubat-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında 6 bin hastanın evde sağlık hizmetinden yararlandığını belirterek, yılsonuna kadar bu sayının 13 bine ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

 

 

Ali İhsan Dokucu, İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında "Evde Sağlık Hizmetleri" uygulaması hakkında bilgi verdi. İstanbul’da evde sağlık hizmetlerinde gelinen noktayı değerlendiren Dokucu, bu hizmetin Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin bir ayağını oluşturduğunu söyledi.

Dokucu, "Hastaların sağlık hizmeti almak amacıyla ya kendi imkanlarıyla ya da ambulans vasıtasıyla sağlık kuruluşlarımıza gelmesi gerekiyor. Ancak bazı hasta grupları var ki sağlık kuruluşlarına gelemiyor, bunlar tahminlere göre binde 1 ile 2 civarında. Bunlar yatağa bağımlı, sağlık hizmeti alma konusunda mobilizasyonu son derece güç olan hastalar, sağlık hizmeti açısından bakıldığında ise kronik hasta oldukları için acil olarak değerlendirilmiyorlar. Evde bakım hizmetleri bu anlamda mağdur insanların, hareket edemeyen insanların derdine derman olmuş bir aktivite" dedi.

Dokucu: “444 38 33’ü Arayın Evde Tedavi Olun”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da evde sağlık hizmeti kapsamında 52 birim ve her ekipte 5 kişi bulunduğunu söyledi. Evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan her hastaya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Dokucu şunları aktardı:  

"20 binin üzerinde hasta olduğunu düşünüyoruz. Hastanın ihtiyacı olduğu sürece tedavi devam ediyor. Ne kadar sıklıkla ziyaret edilmesi gerekiyorsa o kadar gidiliyor. Ayda bir gün gördüğümüz hasta var, haftada bir gün gördüğümüz hasta var. Her gün gidip pansuman yaptığımız var. O kişinin ihtiyacına uygun bir tedavi yerine getiriliyor. Öncelikle bu konuda böyle bir hizmetin verildiğinin anlaşılması gerekiyor. 444 38 33 aranmak suretiyle bu hizmetten yararlanılabilir."  

 
Ali İhsan Dokucu, toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Dokucu, bir soru üzerine, Sağlık Bakanlığı’nın evde sağlık hizmetleri kapsamında kayıtlı 66 bin hastanın bulunduğunu, Bakanlığın bu rakamı 140 bine çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Dokucu, İstanbul olarak henüz düşük bir seviyede olduklarını, ancak yılsonuna kadar binde bir oranına ulaşmış olacaklarını ve 13 bin rakamını hedef olarak koyduklarını belirtti.

 

Sağlık Hizmetini Mobilize Eden Uygulama

 

Türkiye'de yatağa bağımlı yaşayan 70 ile 140 bin hasta bulunuyor. Yaşlı, yatağa bağımlı, engelli,  kanser ya da kas hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanlar, bu hastalıkların yanı sıra başka birçok zorlukla da baş etmek zorunda kalıyorlar. Tek başına hastaneye gidemeyen, uzun süre solunum cihazına bağlı kalan, sonda vasıtasıyla beslenen bu ve benzeri hastalar için artık hayatı kolaylaştıran bir hizmet var. Sağlık Bakanlığı yatağa bağımlı yaşayan hastalar için “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulamasını başlattı.

“Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında uygulamaya konulan “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulaması 01.02.2010 tarihinde yayınlanan yönerge ile başlatıldı. Bir yıllık geçiş sürecinin ardından, 01.02.2011 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Evde Sağlık Hizmetleri İletişim ve Koordinasyon Merkezi faaliyete başladı. İstanbul’da hizmetin başladığı tarihten bugüne 6 bin hasta evde sağlık hizmetlerinden faydalandı.

Evde sağlık hizmetini aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan evde sağlık birimleri ve sağlık müdürlükleri bünyesindeki mobil ekipler veriyor. Evde sağlık hizmetlerinden Sağlık Bakanlığı’nın 444 38 33 numaralı hattı aranarak ücretsiz hizmet alınabiliniyor. "444 evde"yi, yani 444 38 33'ü mesai saatleri içinde arayan herkes evde sağlık hizmetine başvurabiliyor.
Eve gelen mobil ekipler evde hastanın bakımını yapıyor, hastayı yatağından kaldırmadan sağlık raporu ve ilaç raporlarını evde hazırlıyor. Hastaneye gitmesi gereken hastalar özel araçlarla hastaneye götürülüp getiriliyor, ayrıca bu hastaların tıbbı cihaz ihtiyaçları da karşılanıyor.

Evde Sağlık Hizmetleri Nedir?

Evde sağlık hizmeti, yatağa bağımlı ve kronik hastalığı olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin ev ortamında ve bu konuda uzman bir kadro ile sunulmasıdır. Bu hizmetle, hastaya tanı koymak yerine tanısı konulmuş hastaya düzenlenen tedavinin takibi ve uygulanması sağlanıyor.

Evde sağlık hizmetleri projesiyle ihtiyaç sahibi hastalara kendi ev ortamlarında kaliteli, etkin, ulaşılabilir, sürekli ve güvenli sağlık hizmeti sunuluyor, bu hastalar artık hastaneye gitmeden kendi evinde tedavi edilebiliyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim