• BIST 94.365
  • Altın 244,495
  • Dolar 5,9255
  • Euro 6,6005
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 19 °C

Tıp Fakültelerinde Eğitimin Kalitesi Neden Düşüyor?

<I>Tıp Fakültelerinde Eğitimin Kalitesi Neden Düşüyor? </I>
Dilek Süzen

Tıp Fakültelerinde eğitimin kalitesi düşüyor, doğru. Öğretim üye ve şeflerin part-time çalışmasının bunda katkısı olduğu da doğrudur. Ancak eğitimdeki yetersizliği sadece bu koşula bağlarsak sorunun çözümünde yetersiz kalınacağını düşünüyorum. Eğitim yetersizliğinin birçok nedeni var.

Bu nedenleri madde madde sıralamak istiyorum.

HER ORGANA BİR HEKİM


1.Öncelikle günümüz Tıbbında hasta her organı için bir hekim arama durumuna düşürülmüştür. Multi-sistem sorunlu hastaların ( örneğin nefropati, diyabetik ayak gibi vasküler ve infeksiyon sorunları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği,...) sorunlarının bütüncül yaklaşımdan yoksun şekilde ayrı ayrı ele alınıp, değişik ekiplerce değerlendirilme yaklaşımları ciddi medikal, ekonomik ve zaman kayıplarına neden oluyor.

Hastanın tıbbi acil durumlarında ise tüm sorunları üstlenebilecek Orkestra Şefi eksikliği oluşmaktadır.Bu ve buna benzer erişkin ve geriatrik multi-sistem sorunlu hastalar özellikle tıp fakültelerinin bulunmadığı illerimizde daha belirgin şekilde yaşanmaktadır.

ROTASYON DA SORUN


Temel iç hastalıkları eğitimindeki yetersizlik bu konuda en önemli nedenlerin başında gelmektedir. Mezuniyet sonrası kardiyoloji , göğüs hastalıkları veya infeksiyon uzmanlığı sistemi bu nedenle gözden geçirilmelidir.

İç hastalıkları rotasyonları kesinlikle amacına ulaşamamakta ve kağıt üzerinde eksiğin giderilmesi görüntüsünü vermektedir. Zira genel dahiliye eğitiminin verileceği servis düzenlemeleri ve çalışma anlayışı tıp Fakültelerinde bile kalmamıştır.


EĞİTİM İÇERİĞİ DE FARKLI


2.Aynı branş eğitimini veren kuruluşlar arasında eğitim içeriği ve hedefleri doğrultusunda kesinlikle ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin ülkemizde iç hastalıkları uzmanlık eğitimi veren 80 eğitim kurumunda 5 yıllık iç hastalıkları eğitimi içeriğinde ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Kurumlararası ( Tıp Fakültesi- Eğitim Hastaneleri Arasında) işbirliği, standardizasyon, afiliyasyon Bulunmamaktadır. çalışma koşulları taban tabana zıtlıklar ile doludur. (Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniğinde Günde 10-20 Hasta Bakılırken, Gece Nöbette 30-50 Hasta Bakılırken, Sağlık Bakanlığı Eğitim Kurumunda Bir Nöbette Sabaha Kadar 500-800 Hasta Bakılmaya Çalışılmaktadır.)Eğitim ve hizmet arasında dengenin oluşması gerekmektedir.

3- Eğitim alt Yapıları, eğitim kurumlarında öğretim üyesi sayısı açısından da ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

4-Özlük haklarındaki yetersizlik eğitim düzeyini olumsuz etkilemektedir.

5- Mecburi Hizmet nedeniyle uzmanlık sonrası kurumdan ayrılacağını bilen meslektaşlarımızın uzmanlık eğitimi sırasındaki motivasyonu doğal olarak azalmaktadır.

Yazan :
Prof. Dr.Kadir BİBEROĞLU
Dokuz Eylül Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim