• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

Kadınlar Sağlıkta Da Eşit Değil!

Kadınlar Sağlıkta Da Eşit  Değil!
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün ‘Kadın ve Sağlık’ raporu, dünya üzerinde birçok eşitsizliğe maruz kalan kadınların sağlık konusunda da erkeklerin gerisinde olduğunu gösterdi.

Rapor; kadınların erkekler ile aynı sağlık sorunlarını paylaşmasına ve biyolojik nedenlerle daha uzun yaşar görünmelerine rağmen, yaşamlarını genel olarak erkeklere göre çok daha kalitelisiz ve sağlıksız sürdürdüklerini ortaya koydu.

Dünya Sağlık  Örgütü (DSÖ)’nün ‘Kadın ve Sağlık’ raporuna göre, dünyada 20-59 yaş grubu kadınların en önemli ölüm nedenlerini sırasıyla AIDS, doğum ile ilgili sağlık sorunları, kalp hastalıkları, beyin felci oluşturuyor. Rapora göre kadınların hastalıklarında en önemli risk faktörlerinin dördüncüsü ise ’sigara’.

Sigara: Kadın ölümlerinin %6’sından sorumlu

Dünyada sigara içen 1 milyar kişinin %20’sini kadınlar oluşturuyor. Sigarayı bırakan veya sigara nedeniyle ölen müşterilerinin yerine yeni müşteriler arayan sigara endüstrisinin kadınları ana hedef olarak belirlemesiyle, erkekler arasında sigara içme oranları düşüşe geçmişken kadınlarda oran hızla artıyor.

Dünyadaki en ciddi önlenebilir risk faktörlerinden biri olan ‘Sigara’nın, kadın ölümlerinin %6’sından sorumlu olduğunu gösteren DSÖ raporu, sigara içmenin, kadınlarda kronik solunum hastalıklarının %42’sine, kardiyovasküler hastalıkların % 10’na yol açtığını ortaya koyuyor.

Akciğer kanseri ölümlerinin % 71’inin sigaradan kaynakladığı dünyada eğer acil önlem alınmazsa 20 yaş ve üzeri kadınlarda 2004 yılında 1.5 milyon olan ölüm sayısının, 2030 yılında 2.5 milyona çıkacağını gösteren rapor, bu ölümlerin % 75’ine yakın kısmının orta-düşük gelir seviyesindeki ülkelerde olacağını gösteriyor.

DSÖ,  genç kızlarda artan sigara kullanımına dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık  Örgütü’nün ‘Kadın ve Sağlık’ raporu, genç kızlara yönelik artan sigara reklamlarına dikkati çekerek, sigaranın zararlarının cinsiyet ayrımı olmadan anlatılması gerektiğini, her iki cinsin de cinse özel sigaraya bağlı sağlık etkileri konusunda bilinçlendirilmeleri gerekliliğini vurguluyor.  

Dünya Sağlık  Örgütü Genel Direktörü  Dr Margaret Chan; “Kadın sağlığını korumak ve geliştirmek sadece bugünün değil gelecek nesillerin sorumluluğu olmalıdır. Bu yüzyılda tütün kullanımı bir milyar kişinin hayatına mal olacaktır. Kadınlarda tüketimin azalmasının sağlanması birçok ölümü durdurabilecektir.” dedi. 

Cinsiyet ayrımı sağlığı etkiliyor

DSÖ’nün ’Kadın ve Sağlık’ raporu, düşük sosyo-ekonomik düzeydeki ülkelerde varolan sosyal normların, kadınların ve kız çocuklarının sosyal olarak aşağılanmasına neden olduğunu, buna paralel olarak bu durumun sağlıkta eşitsizliği ve kadına özgü sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini gösteriyor.

3.3 milyar kadının  çoğunun orta-düşük gelirli ülkelerde yaşadığı dünyada kadınların sadece %15’inin yüksek gelirli ülkelerde hayatlarını sürdürüyor.

Bu doğrultuda her üç kadından birinin düşük gelir düzeyli ülkede bulunduğunu gösteren rapor, ekonomik olarak güçlü olmayan ülkelerde yaşayan kadınların çoğunun önlenebilir hastalıklara tutulduğunu ve yaşamlarını kaybettiklerini ortaya koyuyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim