• BIST 99.677
  • Altın 220,560
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 12 °C

“Kaliteli Akademisyen Yetiştirmek İstiyoruz”

 “Kaliteli Akademisyen Yetiştirmek İstiyoruz”
Tam Gün yasasında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen maddelerin gerekçelerinin açıklanmasından sonra bu maddeler için yeni bir taslak hazırlandığını belirten İ.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Alper Cihan” Kaliteli akademisyen yetiştirmek istiyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (TTB-UDEK) ve İstanbul Tabip Odası tarafından düzenlenen XVI. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Kurultayı 10-12 Aralık 2010 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Kurultayda Tam gün süreci ve beklentiler konulu panele ise Üniversite açısından değerlendirmeyi İ.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dr. Alper Cihan, hasta ve  hasta yakınları açısından HAYAD Başkan Yardımcısı Av. Ümit ErdemTTB açısından da Prof. Dr. Feride Tanık Aksu yaptı. Davetiyede sağlık bakanlığı açısından değerlendirmeyi  Müsteşar Yardımcısı Dr. Adnan Çınal’ın yapacağı yazılmasına toplantı saatinde salonda  bulunmadı.

Prof. Dr. Dr. Alper Cihan “Üniversiteler, akademisyenler, doktorlar olarak kendi, çözümlerimizi kendimiz üretmeliyiz.Nitelikli akademisyen yetiştirmek istiyoruz ama bunun için mesleki ve ekonomik tatmin de  gerekir.Biz bununla mutlu oluruz diye bir sistem oluşturmalıyız” diyerek şöyle devam etti:

“İptal edilen maddelerin yeri,ne yeni taslaklar hazırlanıyor. Ama iptal konusu edilmeyen bazı maddelerde de yasal boşluklar var. Örneğin  mesai saati 14.00 den 17.00’ e çekildi. 17.00’ den sonra hekim istediği yerde çalışabilecek muayenehanesinde örneğin. Peki döner sermayeden pay dağıtımı nasıl yapılacak? Boşluk burada. Temel sorun sistemdir.Yeni bir sistem tasarımı yapılmak zorunda.Yoksa YÖK sistemi beleriler üniversiteler de yöntemi fakülteler ise bunu uygular denirse sistem mevcut sorunları çözmez.Tıpta döner sermayede maaşının 12 katına kadar ek ödeme alabilir deniyor. Ama öte yandan verilecek tavan miktarı da belirli. Peki hangi değerlendirmeye kriterlere göre bu yapılacak belli  değil. Kim ameliyat yaparak kimi hasta tedavi ederek kimi de başka bir işle bu sisteme katkı yapıyor. Döner sermayeye en fazla para getiren, örneğin ameliyat yapan fazla alır demek de yanlıştır.Ama bazı gerçekleri de kabul etmek gerekir. Göreve geldiğimizde hangi personel nerede ne yapıyor konusu hakkında bilgi yoktu. 6 ay verileri toplamak için uğraş veriyoruz.İnanın hala Çapa ve Cerrahpaşa’daki bankamatikte kaç elemanımız var bilmiyoruz. Şu bir gerçek ki kendi mutlu olacağımız sistemi hazırlayıp sunmazsak başkaları hazırlar ondan da mutlu olamayız. Sağlık Bakanlığı Üniversite hastanelerinin işletmelerini böyle giderse alabilir. Marmara Üniversitesi Hastanesi buna örnek, diğerleri de gelebilir.”

HAYAD Başkan Yardımcısı Av. Ümit Erdem de hükümetin olayları halka çok güzel ve isteği şekilde sunduğunu belirterek ” Başlangıçta bıçak parası ve hekime erişememe gibi nedenlerden ötürü Tam Gün olayını destekledik. Ama açıklamalar, uygulamalar başlayınca gerçeğin anlatıldığı gibi olmadığını fark ettik” dedi.

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Tanık Aksu da konuşmasında TTB olarak neden Tam Gün yasasını karşı olduklarını anlatıp beklentileri dile getirdikten sonra şunları söyledi.

“Performans sistemi üniversitelerde eğitime ayrılan süreyi azaltıyor. Daha fazla hasta bakmak ameliyat etmek daha çok döner sermaye almak şeklinde makineye dönüştürüldü  hekimler. Halka hekim için aç göz, çok para istiyor şeklinde mesajlar veriliyor.Hekimin isteği kimseye muhtaç olmayacak standartta para kazanmaktır. Bu konuda yapılan anket çalışmasına göre  hekim güvenceli, işte 6 bin  Tl güvencesi olmayan işten çalışırsa da 10.600 Tl istiyor.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim