• BIST 96.142
  • Altın 241,167
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 19 °C

Kalp Sağlığı Ve Psikiyatri

Sedat Özkan

Kalp-Damar hastalıkları gelişmiş ülkelerde en yaygın sağlık sorunu olup aynı zamanda da en sık ölüm sebeplerindendir. Amerika? da her yıl 1.5 milyon insan kalp krizi geçirmektedir ve 45-64 yaş grubu erkeklerdeki ölümlerin yüzde 40 ?ı kadınlardaki ölümlerin yüzde10? u kalp krizinden olmaktadır. Öte yandan depresif hastaların yüzde 40? ında ölüm sebebi kalp-damar hastalıkları olarak bildirilmiştir.
Yüksek tansiyon olan hastalarda depresyonun eşlik etmesinin ölüm oranını arttırdığı ortaya çıktı.

Kalp sağlığımız ile duygusal ve zihinsel durumumuz arasındaki karşılıklı ilişki ve etkileşim tarih boyunca bilinmektedir. İbn-i Sina nabzımızın duygularımızı yansıttığını ortaya koymuştur. Heyecanlar ve ruhsal zorlanmaların kalbe etkisini hepimiz biliriz.

Günlük yaşantıda, üzüntü, öfke,heyecan ve gerginliğin kalp ve damar sistemindeki etkisini ve yansımalarını (çarpıntı,nefes darlığı, tansiyon yükselmesi, ateş basması...vs.) yaşarız. Konunun bilimsel çalışmasından çok önce, kalp ve duygulanımlar arasındaki yakın ilişki şiirlere, yazılara konu olmuştur.

?Zihnin acı veya zevk veren, umut veya korku veren her duygulanımı kâlbe uzanır.?
Çağdaş tıp ve psikiyatrideki gelişmeler beyin, psikososyal zorlanmalar, duygulanımlar ve kalp arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin mekanizmasını klinik ve deneysel olarak ortaya koymuştur. Psikokardiyoloji bu ilişkiyi inceleyen bir disiplindir. Kalp hastalıkları ve kardiyak cerrahi girişimlerinde ortaya çıkan psikolojik durumların tanı ve tedavisi ile uğraşan psiko-kardiyoloji, liyezon psikiyatrisi bilim dalı hizmet yelpazesi içinde bir alt disiplindir.

Kalp hastalarının konsültasyon liyezon psikiyatrisi, kalp hastalıkları ve kalp-damar cerrahi ekibi ile işbirliği içinde ortak ele alınması tanı, ayırıcı tanı ve tedavide çok önemlidir.

Psikiyatrik bozukluklar kalp-damar hastalığı olan kişilerde bir komplikasyon ya da eştanı bir durum olarak sık görülür. Psikiyatrik sendromların bazılarında (yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu,depresyon, somatoform bozuklukları) kalp-damar sistemi ile ilgili belirti ve bulgular, klinik tablonun görünümünü oluşturmaktadır.

Kalp-damar sistem hastalıklarının bir kısmının belirti ve bulguları da, psikiyatrik sendromlardaki belirti ve bulgularla kesişir. Bazı klinik tablolarda ise kardiyak ve ruhsal belirtiler iç içedir ve tablonun kardiyolojik durumla mı, ruhsal durumla mı ilişkili olduğunu ayırmak güçlük yaratabilir. Giderek bu her iki raharsızlık türlerinin ayırıcı tanısı ve tedavilerinin de birbirlerinin seyrini değiştirmeleri önem kazanmıştır.

Tıbbi servislerde en sık rastlanan yakınmalardan biri göğüs ağrısıdır. Bir çok panik bozukluğu veya deresyonu olan hasta da, göğüs ağrısı ile acil kliniklere başvurmaktadır. Kalp-damar hastalığı belirtisi düşünülen göğüs ağrılı hastaların yüzde 30?unun kalp damarlarının normal olduğu saptanmıştır.

Panik bozukluğu belirtisi olarak göğüs ağrısından yakınan hastalarda, belirgin psikososyal zorlanma bildirilmiştir. Panik bozukluğu olan ve çarpıntı, kalpte sıkışma, ağrı gibi kalp hastalığı belirtisi olan hastalarda, olmayanlara göre kalp hastalığı daha fazladır. Ayrıca bilinen kalp hastalığı olanlarda, panik bozukluğu daha fazladır. Kalp-damar hastalığı olduğu anjio ile de tespit edilen hastaların yüzde 6? sı panik bozukluğu tanısı da almışlardır.

Kardiyolojide yapılan bir çalışmada hastaların yüzde 6?sında panik bozukluğu saptanmış, bu vakaların yüzde 40-60 iskemik kalp hastalığı da birlikte saptanmıştır. Panik ataklar iskemiyi ve dolayısıyla göğüs ağrısını arttırırken, bu durumda gene anksiyeteyi etkileyerek panik atakları arttırır ve bir kısır döngü oluşmuş olur.

 

Bu yazı toplam 3144 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim