• BIST 99.326
 • Altın 236,201
 • Dolar 5,5638
 • Euro 6,2937
 • İstanbul : 10 °C
 • Ankara : 0 °C
 • İzmir : 9 °C

Kan Hizmet Birimlerindeki Hekimler DERTLİ…

Kan Hizmet Birimlerindeki Hekimler DERTLİ…
Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği tarafından yapılan açıklamada; bazı kamu hastanelerinin transfüzyon merkezlerinde (eski kanuna göre kan merkezlerinde) görev yapan hekimlerin ek ödemelerinde geçmiş dönemlere göre düşüşler olduğu bildirildi.

 Açıklamada şöyle denildi:

“ Bilindiği üzere 12.05.2006 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ‘Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeli’ gereği kamuda çalışan hekim ve hekim dışı sağlık personeline ek ödeme yapılmaktadır. Söz konusu Yönetmelik ile bir hekime yapılacak dönemsel ek ödeme miktarı, hekimin ilgili dönem boyunca topladığı muayene ve girişimsel işlemler puanlarının toplamının yine hekimin kadro, unvan, görev yaptığı bölüm, tam zamanlı-yarı zamanlı çalışma, serbest meslek katsayısı gibi unsurlar dikkate alınarak bir aritmetiksel formüle uyarlanması sonucu bulunan ‘Net Performans Puanları’ na göre yapılmaktadır. Kan merkezlerinde (yeni 5624 sayılı yasa gereği Transfüzyon Merkezlerinde veya son mevzuat düzenlemeleri neticesi Süreli Bölge Kan Merkezlerinde) görev yapan hekimlerin Ek Ödeme Yönetmeliğine göre Net Performans Puanlarının hesaplanmasında bazı hususlara açıklık getirmek gerekmektedir:

 

 1. Ek Ödeme Yönetmeliği, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji gibi bazı laboratuvar uzmanları ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarının günlük mesaileri içinde uzmanlıkları gereği yapmış oldukları tıbbi işlem ve uygulamaları performanslarına katkı sağlayan işlemler olarak görmemekte ve karşılığında herhangi bir performans puan vermeyerek söz konusu uzmanların performanslarının tespitinde makul, bilimsel, açıklanabilir kriterler ortaya koyamamaktadır. Yönetmelik bunun sonucunda söz konusu uzmanları ‘Muayene ve Girişimsel İşlemler Puanı Bulunmayan Tabipler’ olarak nitelendirmiştir.
 2. Yine aynı Yönetmelik, hekim dışı sağlık personeli için uygulanan özellik arz eden riskli birimler değerlendirmesinde ne yazık ki 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren ve görevin niteliği gereği her zaman bu şekilde hizmet vermesi gereken kan merkezlerini, bir yenidoğan yoğun bakım ünitesi gibi, bir doğumhane gibi, bir yanık ünitesi gibi özellik arz eden riskli birimler arasına koyamamıştır.
 3. Yönetmeliğin Ek 2 ve Ek 3 Kadro-Unvan Katsayıları çizelgelerine bakıldığında hekimlerin idari ve tıbbi pozisyonlarına göre katsayıları belirlendiği gibi hastane içinde görev aldıkları bölümlere göre de (laboratuarlar, yoğun bakım üniteleri, yenidoğan, yanık, diyaliz vs) katsayılarının belirlendiği görülmektedir. Ancak bu çizelgelerde kan merkezlerinde veya transfüzyon merkezlerinde görev yapan hekimler için bir seçenek bulunmadığından bazı hastanelerin Ek 2 ve Ek 3 çizelgelerinde yer alan ‘tabip muayene ve girişimsel işlemler puanı bulunmayan tabipler, uzman tabipler ile yoğun bakım, yenidoğan, yanık ve diyaliz üniteleri dışındaki tıbbi ve idari ünitelerde çalışan uzman tabipler ve tabipler’ satırındaki 0,80 katsayısını uygun gördükleri tespit edilmiştir.

4.      Görüldüğü gibi Yönetmelik hekimler arasında performansları daha değerli (bazı cerrahi branşlar gibi), az değerli ve değersiz gibi ayrımcılık yaratan bir değerlendirme yaptığı gibi bazı branş hekimlerinin yada sadece kan merkezlerinde çalışan hekimler gibi belirli bölümlerde görev yapan hekimlerin yaptıkları görevi, performanslarını da önemsiz ve değersiz görmektedir.

 1. Ülkemizde kamu hastanelerinin kan merkezlerinde görev yapan hekimlerin çoğunluğu, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarından oluşmaktadır. Ek Ödeme Yönetmeliği’nin 5.maddesii’ ve ‘j’ bentlerinde belirtildiği üzere Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Devlet Hastanelerinde görev yapan bu uzmanlara Bakanlığın öngördüğü Laboratuar Performans Kriterleri ile Hastane Enfeksiyonları ile mücadele kriterlerini yerine getirmeleri koşulu ile net performans puanlarının hesaplanmasında hem hastane hizmet ortalamasının kullanılması sağlanmış hem de net performans puanlarına %20 ek puan verilmesi öngörülmüştür. Dolayısı ile her iki uzmanlık branşına sahip hekimler kendi uzmanlık alanına ait görevleri yerine getirdikleri takdirde kadro-unvan katsayıları Ek 2 ve Ek 3 çizelgelerine göre 1,75 olarak değerlendirilmekte ve ayrıca %20 ek puan da alabilmektedirler. Ancak her ne hikmetse bu uzman hekimler SADECE KAN MERKEZLERİNDE görev alırlarsa kadro-unvan katsayıları 0,80 olarak değerlendirilerek adeta cezalandırılmaktadırlar.
 2. Ek Ödeme Yönetmeliğinin hazırlanma aşamasında kan merkezlerinde görev alan-alacak olan hekimlerin durumları dikkate alınmadığından Yönetmeliğin yorumlanmasında yukarıda açıklanan uygulama ile aynı branşa sahip uzman hekimler arasında sadece görev yaptıkları bölüm farklılığından ötürü haksızlık doğuran bir sonuçla karşı karşıya kalınmaktadır.

ÇÖZÜM VE ÖNERİLER:
a.
Yönetmeliğin Ek 2 ve Ek 3 Kadro-Unvan Katsayılarını gösteren çizelgelerinde “Genetik, biyokimya ve mikrobiyoloji gibi laboratuar hizmetlerinde çalışan tıpta uzmanlık eğitimi almış olanlar” satırında belirtilen  1,75 katsayısı kan merkezlerinde görev alan hekimlere de uygulanabilir. Çünkü kan bankacılığı, ağırlıklı olarak bir LABORATUAR branşıdır. Tıpkı birçok kamu hastanesinde androloji laboratuarı, histoloji-embriyoloji laboratuarı, EMG laboratuarı gibi laboratuar birimlerinde çalışan hekimlere uygulandığı gibi verdikleri sağlık hizmeti dikkate alındığında laboratuar ağırlıklı çalışan kan merkezleri (transfüzyon merkezleri) hekimleri için de bu katsayı rahatlıkla uygulanabilir.
b. Hastane İdareleri, sadece kan merkezlerinde çalışan uzman hekimleri birçok  kamu hastanesinde halen uygulanmakta olduğu gibi mikrobiyoloji  laboratuarı, enfeksiyon kontrol komitesi gibi uzmanlık alanlarını ilgilendiren diğer birimlerde de kısmi görevlendirerek katsayı uygulamasındaki yanlışlığın ve haksızlığın önüne geçebilir.
c. Sağlık Bakanlığı ivedilikle Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlarından sadece kan merkezlerinde (transfüzyon merkezlerinde) görev yapanlara uygulanmakta olan kadro-unvan katsayı yanlışlığını düzeltici yönde bir düzenleme yapmalıdır. Yapılan düzenleme geriye dönük hak kayıplarını da giderecek şekilde olmalıdır.
d. Gelecek dönemlerde Sağlık Bakanlığı, hekimlerin özlük haklarını ilgilendiren ve döner sermaye gelirlerinden ödeme yapılmasına yönelik yapılacak yasal düzenlemelerde, kan hizmet birimlerinde görev yapacak hekimlerin durumlarını dikkatle değerlendirmeli; aynı branşa sahip meslektaşları ile hastanelerde görevlendirme farklılıklarından doğabilecek haksızlıklara meydan  vermemeli; kan hizmet birimlerindeki çalışma koşulları, iş yoğunluğu, iş yükü  ve stresi gibi faktörleri de dikkate almalıdır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
bambam
12 Ağustos 2010 Perşembe 08:50
EMBRİYOLOJİ UZMANLARINADA AYNI MUAMELEYİ YAPMAYA BAŞLADILAR
KAN ÜNİTELERİNİN UZMANLARINADA, TÜP BEBEK BİRİMLERİNİN (EMBRİYOLOJİ) UZMANLARINADA 0.8 UYGULAMAYA BAŞLADILAR.BU BİRİMLER EN RİSKLİ BÖLÜMLER AMA BAKANLIK KONUYU BİLMİYOR VE EN RİSKSİZ BİRİMLER OLARAK SAYIYOR..MESLEKTEN AMA İŞİ BİLMEYENLER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR OLMAMIZ VE GÖRÜŞÜMÜZÜN SORULMAMASI ÇOK ACI =(
212.156.98.218
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim