• BIST 99.326
  • Altın 236,276
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C

KAPISINA KİLİT VURAN SAĞLIK KURUMLARI

KAPISINA KİLİT VURAN SAĞLIK KURUMLARI
“..son aylarda bölgemizdeki özel sağlık kurumlarının bir kısmı kapısına kilit vurmuş ve diğerleri de sıkıntılı bir süreçten geçmekteler..” düşünmekteler.


Özel sağlık kurumlarımıza baktığımızda son aylarda hiç de iç açıcı olmayan gelişmelerin yaşandığını maalesef üzüntüyle izliyoruz. Sağlık Bakanlığı ve SGK sağlık harcamalarının anormal artışını gerekçe göstererek bir dizi tedbiri yürürlüğe koydu ve bunlardan en çok etkilenenler de özel sağlık kuruluşları oldu.
Son aylarda ardı ardına tıp merkezlerimiz kapanıyor. Buralarda çalışan hekim meslektaşlarımız yanında, onlardan 4-5 kat daha fazla personel de işlerini kaybediyorlar. Yöneticilerle konuştuğumuzda bu şartlarda dürüst biçimde poliklinik hizmeti vererek geçinmenin mümkün olmadığını bildiriyorlar.
Sosyal güvenlik kurumu özel tıp merkezlerindeki ve hastanelerdeki muayenelere yalnızca 24 TL vermekte. Bu ödeme ile hem hastanın muayenesinin hem de birçok laboratuar işlemlerinin yapılmasını istemektedir. Üstelik vatandaştan da özel sağlık kuruluşuna gittiği için 15 TL istemektedir.

Toplamda SGK yalnızca 9 TL ye hasta muayenesini getirmek istemektedir. Kesilen faturaların SGK’ daki akıbetlerinin de belli olmamasından yakınmaktalar. En ufak hatalar için ciddi kesintiler ve geç ödemeler bu kurumlarımızı canından bezdirmiş durumda.
Bize göre aslında halkımızın temel sağlık ihtiyacı olan bu poliklinik hizmetlerini cezalandırmak doğru değildir ve buralardan elde edilecek iktisat da yüksek oranda gözükmemektedir. Asıl önemli olan ilaç fiyatlarının düşmesi, çok pahalı tedavi yöntemlerine çeki düzen verilmesidir. Maalesef bunlar yapılmayınca böyle sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz.


Bir tıp merkezimizin doktor kadrosunun güneyde bir vilayete gittiklerini, diğer merkezdeki meslektaşlarımızın da tayin yaptıramazlarsa bölgeden ayrılmak istediklerini öğrendik. Doktor açığının yüksek olduğu bölgemiz için ciddi bir kayıp olarak değerlendiriyoruz.


Maalesef büyük sayılabilecek diğer özel sağlık kuruluşlarımız da oldukça karamsar durumdalar. Bir özel hastane ek bina yapımını tamamen durdurdu ve mevcut şartlarıyla hizmet vererek yaşamaya çalışıyor. Bir diğer özel hastane grubumuz, aylar önce açacağını bildirdiği 2.hastanesini bir türlü açamayıp sürekli erteliyorlar.
Yöneticinin verdiği cevap çok ilginç; ‘Şimdi kiraladığımız binanın aylık kirası kadar zarar ediyoruz, ama açılırsak bunun en az 10 katı kadar zarar edebiliriz!!!’ Ne kadar düşündürücü bir cevap.


Fakat bu büyük hastanede çalışmayı planlayan ve hayal eden yüzlerce kişi için ise ne üzücü bir durum. Batıdaki illerimizde özel hastanelerin SGK anlaşmalarını iptal edip öylece yola devam edeceklerini okuyoruz, dinliyoruz. Fakat bu durum vatandaşının alım gücü çok düşük ve %70’i yeşil kartlı olan bizim bölgemiz için geçerli değildir.


Sonuç olarak son aylarda bölgemizdeki özel sağlık kurumlarının bir kısmı kapısına kilit vurmuş ve diğerleri de sıkıntılı bir süreçten geçmekteler. Yakında çıkacak yeni yasalar ile bu durumlarının daha da kötüleşeceğini düşünmekteler. Bölgemizin sağlığı için de ciddi gayretleri olan bu kurumlar için rahatlatıcı tedbirler bir an önce alınmalıdır.

Yazan: Doç. Dr. Ercan KIRIMİ
Van-Hakkari Tabip Odaları Başkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim