• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

Kardiyologlar İstanbul’da Toplandı

Kardiyologlar İstanbul’da Toplandı
Türk Kardiyoloji Derneği, paralel olarak gerçekleştireceği “17. Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı”, “Aritmi 2010 Toplantısı” ve “ACC/i2 Kongresinden Seçilmiş Konular Toplantısı” İstanbul’da başladı.

 

Toplantıların sonrasında TKD Olağan Genel Kurulu yapılacak. Toplantılar sırasında S. Ersek ve M. Akif Ersoy Araştırma ve Eğitim Hastanelerinin Kateter Laboratuarlarından canlı uygulamalar tartışılacak.

 Bu yıl Onyedincisi gerçekleştirilen Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Kongresi ve Aritmi 2010 Toplantısı  WOW Kongre Merkezi’nde Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, Gelecek Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan, Genel Sekreter Yardımcısı ve yeni kurulan TKD Girişimsel Kardiyoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Girişimsel Kardiyoloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir ve Aritmi Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sedat Köse’nin katılımlarıyla gerçekleşen törenle açıldı. Bu töreni takiben bir de basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Prof. Dr. Çetin Erol, (TKD Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Oktay Ergene, (TKD Yönetim Kurulu Gelecek Başkanı), Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, (TKD Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Ömer Kozan, (TKD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri), Prof. Dr. Ramazan Özdemir (TKD Girişimsel Kardiyoloji Çalışma Grubu Başkanı), Prof. Dr. Sedat Köse, (TKD Aritmi Çalışma Grubu Başkanı) katıldı.

Prof. Dr Çetin Erol, Başkan olarak son kez basın mensuplarının karşısına  çıktığını söylerken Prof. Dr. Ömer Kozan’da basının Türk Kardiyoloji Derneği’nin sesi olmasını beklediklerine vurgu yaparak,

“ TKD bilimsel bir dernektir, hiçbir zaman maydanoz, soğan sarımsakla  uğraşan bir dernek olmadı” dedi.

 

Prof. Dr. Çetin Erol İstanbul’da üç gün sürecek toplantı için özetle şunları söyledi:

 “Bu yıl ilk kez birlikte düzenlenen TKD Girişimsel Kardiyoloji ve Aritmi Çalışma Gruplarının yıllık bilimsel toplantılarına yurt içinden ve yurt dışından konularında uluslar arası düzeyde saygın bilim insanları konuşmacı ve uygulamacı olarak yer alacaklar. Bu toplantılara paralel olarak, TKD-ACC (American College of Cardiology) işbirliği ile 'ACC/i2’den Seçilmiş Konular' toplantısı da yapılacak. Bu toplantıda, 14-16 Mart 2010’da Atlanta’da yapılan ve 40.000 uzmanın katıldığı 'ACC Yıllık Kongresi' ile onun Girişimsel Kardiyoloji bölümü olan 'ACC i2' toplantısında sunulan en önemli yenilikler Türk kardiyologlarına geniş bir biçimde sunulacak.

Toplantıların sonunda, 25 Nisan 2010 günü öğleden sonra TKD Olağan Genel Kurulu yapılacak, 2010-2012 döneminde görev yapacak kurullar belirlenecek.”

Prof. Dr. Ramazan Özdemir   şu bilgileri verdi:

 

“1000 doktor , 72 firma katılımı var. 4 ayrı merkezden canlı yayın oturumu (Milano-San Rafael, İstanbul-Siyami Ersek ve Mehmet Akif Ersoy uygulama hastaneleri, Malatya –İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi) ve ESC , ACC ile ortak toplantılar düzenlenecek. İzlanda da yanardağ          patlaması   toplantılarımıza katılımı da etkiledi.Toplantılarımıza katılacak 50 civarında konularında  söz sahibi  doktor  gelemedi.

 Toplantılarımızda kardiyoloji alanındaki yenilikleri de katılımcılara anlatacağız.

Günümüzde ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar hastalıklarına yönelik önleyici çalışmalar her alanda gelişerek devam etmektedir.

Bunların başında İlaç salınımlı stentler gelmekte.  Bu stentlerin en önemli yararı restenozu azaltarak  yeniden girişim  oranını düşürmektedir.

Bir diğeri Primer PTCA dediğimiz kalp krizine balon ve stentle müdahale edilmesi.  Erken dönemde etkin ellerde uygulandığında ölüm oranını belirgin olarak azaltmaktadır.

Bir başkası ASD dediğimiz en sık görülen doğuştan kalp deliklerinin şemsiye metoduyla ameliyata gerek kalmadan kapatılması  yöntemi.  Genel anezteziyi ortadan  kaldırdığımızda yaklaşık 5 dakikada şemsiye yerleştirilerek işlem sonlandırılır. Bu işlem özellikle genç bayanlarda ameliyat izi kalmamasından dolayı tercih edilmektedir. ”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim