• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 12 °C

KENELER AKTİFLEŞİYOR AMA…

KENELER  AKTİFLEŞİYOR AMA…
Dilek Süzen

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Dr. Mehmet Alkan, yaz mevsimiyle birlikte kenelerin aktif hale geleceğini anımsatarak " 2003 yılından beri Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından (KKKA) 200'e yakın insan yaşamını yitirdi. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde bu hastalıktan bu kadar kişi ölmemiştir. Hastalıkla, sadece, sokaklar ve kırsal alanlar ilaçlanarak tek yönlü mücadele ediliyor. Bu ilaçlama, ekolojik dengeye, canlılara ve halk sağlığına ciddi biçimde zarar veriyor? dedi.

Veteriner hekimliğin sorunlarını tartışmak için İstanbul?da, İstanbul Veteriner Hekimlik Odasının ev sahipliğinde toplanan Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi üyeleri, oda başkanları daha sonra bir basın toplantısı düzenleyerek sorunlarını kamuoyuna açıkladılar.

Toplantıya konuşmacı olarak Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Dr. Mehmet Alkan, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer ile Çiftlik Hayvanları Sağlığı ve Hayvan Refahı Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz katıldı.

İşte toplantıdaki konuşmalardan özetler:

Dr. Mehmet Alkan:

Türk veterinerlerinin sorunları görmezden geliniyor. Gelişmiş her ülkede veterinerlik otoritesi mevcut. Ama bizde 1983 yılından sonra veterinerler bağlı olan il ve ilçelerdeki şubeler kapatıldı. Bu Cenevre Anlaşması'na aykırıdır, devlet anlaşmaya uymuyor. Bu durum gıda ve insan sağlığını tehlikeye düşürüyor.

Yaşadığımız kene vakaları bu tablonun sonucudur. İbretlik bir durumdur. 2003 yılından öncede kene vakaları yaşanmış. Oltuda bu vakaya, Oltu Sendromu adı verilmiş. Kene vakalarında yeterli kayıt tutulmadığı için geçmiş vakaları bilmiyoruz. KKHA vakalarında bilgi kirliliği yaşanıyor, konunu tek otoritesi alanın uzmanlarıdır.

Prof. Dr.Hüseyin Yılmaz:

Domuz gribi bilinçli yaratılmamıştır, laboratuar kaçağı olabilir, ama bu olur anlamına gelmemelidir. Laboratuar güvenliği önemlidir. Genetik olarak bu virüsler değişebilir. Ölümler genellikle bu değişim sonucunda oluyor. Domuz gribi yaygınlaştıkça virüs değişime uğruyor ve gücü azalıyor.

Prof. Dr. Tahsin Yeşildere:

Hükümetler veteriner hekimliği mesleğini ve koruyucu hekimliği yok sayıyor. Virüsler sürekli değişiyor. Türkiye'de hayvan sayısı azalırken hastalık sayısı artıyor. Hayvanlardan kaynaklı 200-250 civarında hastalık mevcut. Gıdalardan geçen hastalık sayısında artış var. Türkiye'de yeterli istatistik tutulmuyor. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde hastalıklar, önümüzdeki yıllarda ölümcül tehlikelere yol açabilirler.

Prof. Dr. Şakir Tuncer

Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak, Hayvan ve İnsan Sağlığı Koordinasyonu oluşturulmalı ve Veteriner Halk Sağlığı Konseyinin de acilen kurulması gerekir.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim