• BIST 94.361
  • Altın 244,642
  • Dolar 5,9283
  • Euro 6,6045
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

KLP NEDİR?

Sedat Özkan


Sağlık, sadece hastalığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal, sosyal tam bir iyilik halinde olma durumudur. Sağlık, yaratıcılık ve mutluluk, beden sağlığını ve bunun da ötesinde ruhsal açıdan sağlıklı olmayı gerektirir. Ruh sağlığının, genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Bedendeki değişiklikler beyni ve ruhu etkiler. Ruhsal durumdaki çatışmalar ve sarsılmalar da bedeni etkiler.
Psikiyatriyi ve psikolojiyi sadece akli hastalıkların tedavisi kapsamı sınırları içinde düşünmeyip tıbbi durumlara psikolojik bakış açısının yaygınlaşması, bireyde, ailede ve toplumda barışı, doyumu, huzuru, mutluluğu ve uzlaşmayı arttıracaktır.

20. yüzyıldaki çoğu gelişme birçok ruhsal bozukluğun ve bedensel bozuklukların bazılarının, yapısal organik bozukluklarla değil, çeşitli duygusal ve çevresel zorlanmalarla ilişkili olabileceğini ortaya koydu. Bu doğrultuda konsültasyon liyezon psikiyatrisinin tıp ve ruh sağlığı disiplinlerinin kavram, klinik ve uygulamada bütünleşmesinin bir ürünü olduğunu ve 20. yüzyıl dünya psikiyatrisindeki en önemli gelişmelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Zaten bu disiplinin en önemli katkısı insana biyolojik, psikolojik, sosyolojik etkileşimlerinin bütünlüğü içinde yaklaşma, önce bütünü kavrama gereğini ortaya koymaktadır.

BİR DÖNÜM NOKTASI

Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi bu bütünleşmeyi sağlayan, tıbbın ve tıbbi hastalıkların psikiyatrisidir. Psikiyatrinin genel hastanede yapılanması ve tımarhane anlayışından, çağdaş psikiyatriye geçişin dönüm noktasıdır. Dünya tıp ve psikiyatrisinin gelişim süreci içinde konsültasyon liyezon psikiyatrisi bir dönüm noktası ve ufuk oluşturmaktadır.

Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi (KLP) (psikiyatrik tıp) (genel hastane psikiyatrisi) klinik tıpta, genel hastane içinde psikiyatri hizmetlerinin sunulmasıdır. Sağlığın fiziksel, ruhsal boyutları ile ayrılmaz bir bütün olduğu ve birbirini etkilediği anlayışına dayanır. KLP klinik tıpta genel hastanede yatarak ya da ayaktan tedavi gören hastalara yönelik tıbbi tedavi ve bakım ile psikiyatrik tedavi ve psikososyal bakımın eş zamanlı olarak sunulmasıdır.

Bu disiplin hastayı anlamadan hastalığın tedavi edilemeyeceği yönündeki bilimsel yaklaşım doğrultusunda insanın bedensel, ruhsal, toplumsal bütünlüğü içinde ele alınmasına yardımcı olur. Tıbbi tedavi ve bakım ile psikiyatrik tedavi bakımı bütünler. Bir anlamda tıbbın ve tıbbi hastalıkların psikiyatrisidir.

RUHSAL BAKIM VE TEDAVİDE GEREKLİ

Psikiyatri üst disiplini ve uzmanlık alanı olarak kurumsallaşan Konsültasyon - Liyezon Psikiyatrisi şöyle tanımlanmaktadır:

1-Fiziksel hastalıklarda ve fiziksel yakınması olan hastalarda (somatizasyon) psikiyatrik morbiditenin araştırılması, tanısı, tedavisi, izlenmesi ve engellenmesi klinik tıp ortamlarında psikiyatrik tıp hizmetlerinin sağlanmasını,

2-Klinik ortamlarda (psikiyatri dışı) sağlık çalışanlarına, konsültasyon ve liyezon hizmetlerinin sunulması, psikiyatri dışı klinik elemanlara, hekim ve hemşirelere psikososyal tıp eğitimi verilmesini,

3-Tıp ve psikiyatrinin çakıştığı alanda, tıbbi hastalarda ya da fiziksel yakınma ile dış kliniklere baş vuran hastalarda araştırmalar yapılmasını içerir.

Bu disiplinin amacı, ülkemizdeki yüzlerce hastanemizde tedavi gören on binlerce insanımıza fiziksel tedavi ve bakım yanında ruhsal tedavi ve bakım hizmetinin verilmesini sağlamaktır.

Böylece hem kavramsal, hem uygulama boyutları ile bütüncül sağlık ve iyilik halinin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Ülkemiz psikiyatrisinin iki temel hedeflerinden birisi psikiyatriyi, psikiyatri kliniklerinin dışına çıkarıp tıbba mal etmek, ikincisi de toplumun bilincine ve hizmetine sunmaktır.

 

Bu yazı toplam 10619 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim