• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

Kolestrolü Yüksek Hasta KATILIM PAYI VERECEK(!)

Kolestrolü Yüksek Hasta <U>KATILIM PAYI VERECEK(!)</U>
Dilek Süzen

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz.Nurten Saydan, SGK' nın 9 Temmuzda yayımlanan ve 16 Temmuz'dan itibaren geçerli olan genelge ile Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yeni düzenlemeler yaptığını anımsatarak , ''SUT' ta yapılan değişiklikle kolesterol tedavisi gören hastalar mağdur oldu. Yeni düzenlemeyle raporunda yer alan teşhis 'ailevi hiperkolesterolemi (kolesterol yüksekliği)' olmayan hastalar kolesterol ilaçlarını alırken katılım payı ödeyecekler'' dedi.

Saydan,şöyle devam etti:
''Yeni düzenlemeye göre, kolesterol raporu bulunan hastaların raporlarındaki teşhisin 'primer ve ailevi hiperkolesterolemi' olması gerektiği belirtilmektedir. Yani ailesinde kolesterol hastalığı bulunmayanlar ve rapor teşhisi 'hiperkolesterolemi, hiperlipidemi (kanda dolaşan yağ-lipit miktarı artışının bilimsel olarak tanımlanması) olarak belirtilen hastalar, raporları olmasına rağmen çalışıyorlarsa yüzde 20, emekli ise yüzde 10 ilaç katılım payı ödemek zorundalar.

Raporları çıkaran hekimlerin ve hastanelerin bu yeni uygulamadan haberleri yok.
SGK yetkililerinin hayata geçirdiği bu yeni düzenleme ile eczanelere gelen kolesterol hastalarına 'Senin kolesterolün genetik bir yapıdan kaynaklanan ailesel bir kolesterol mü, yoksa diyet ve spor yapılmadığı için oluşan bir kolesterol mü?' diye sorularak 'Bilmiyorum' cevabı alındığında 'Bu raporu çıkaran hastaneye, doktora gidip sormanız gerekiyor. Eğer ailevi kolesterolünüz varsa size yeni teşhisli rapor çıkarılması gerekiyor. Eğer yoksa kolesterol ilaçlarını katılım payı ödeyerek kullanmak zorundasınız' demek durumunda olduğumuzu öğrendik.

Bu konudaki sorun yıllardır devam ediyor. Önce LDL değerine limit konuldu. Yetmedi, LDL değerini gösteren laboratuar belgesi istendi. Yetmedi. Şimdi de 'ailevi kolesterol' şartı istendi. Sağlık Bakanlığımızı ivedilikle göreve çağırıyor; uygulamanın durdurulmasını istiyoruz.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim