• BIST 96.191
  • Altın 240,836
  • Dolar 5,8809
  • Euro 6,5828
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 25 °C

“Konuşma Çarpıtıldı”

“Konuşma Çarpıtıldı”
Denizli Tabip Odasınca 30 Ocak Cumartesi günü düzenlenen “Ilımlı İslam ve Bilim” temalı toplantıdaki İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr.Özdemir Aktan’ın konuşmasının bazı yayın organları tarafından “çarpıtılarak kullanıldığı” açıklandı.

     

 

 

 

Bu konuda İstanbul Tabip Odası ve Denizli Tabip Odası birer açıklama gönderdi:

 

 

İstanbul Tabip Odasından:

Denizli Tabip Odasınca 30 Ocak Cumartesi günü, İstanbul Tabip Odası Başkanının konuşmacı olarak davet edildiği “Ilımlı İslam ve Bilim” gündemli bir toplantı düzenlemiştir.

Oda başkanımız Prof. Dr. Özdemir Aktan, bu konudaki görüşlerini pek çok defa dile getirmiş, hatta “Ilımlı İslam ve Bilim” gündemli yazısı Cumhuriyet gazetesi ve İstanbul Tabip Odasının web sitesinde de yayımlanmıştır. Söz edilen toplantıda, daha önce sözlü ve yazılı ifade ettiği görüşlerini yinelemiş din ve bilim üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.

Toplantı Cihan Haber ajansı tarafından da kayıt edilmiştir. Nitekim aynı akşam Samanyolu tv, Flash tv başta olmak üzere, kimi medya kuruluşları söz konusu toplantıyı oldukça kışkırtıcı ve konuşmacıları hedef gösterir bir üslupla haber yapmıştır. Televizyon kanallarını, aynı gerici politik çizgiyi benimseyen gazete haberleri de takip etmiştir. Ardından ise hem meslek kuruluşumuza, hem de Başkanımıza yönelik e-posta, telefon ve faks bombardımanı ile tehditler yağmaya başlamıştır.

İnsan yaşamına kastı da içeren bu saldırgan üsluplu tehditlere karşı hukuki süreç başlatılmış olup, suç duyuruları ve gerekli bildirimler yapılmış durumdadır.

Toplantıda bütünlüklü olarak ifade edilen görüşler yok sayılmış, cümleler kendi bütünlüğü içinden ayıklanmış, “Din-Bilim ve Felsefe” temalı tartışmalar ve üniversitelerdeki gerici kadrolaşma - akademik yükselmelerle ilgili eleştiriler çarpıtılmıştır. Böylece ortam yanlış anlamalara zemin hazırlayabilecek bir hale getirilmiştir. Toplantıda hiç kimsenin dini inançlarına yönelik hakaret veya aşağılama söz konusu olmadığı gibi, tam aksine dine ve islamiyete; akılcılık ve bilim kılavuzluğunda ayna tutulmaya çalışılmıştır.

Asıl tehlikeli olan islamiyeti üzerinde konuşulmaz, tartışılamaz bir tabu haline getirmektir.

Demokrasi havarisi kesilenlerin, ülkede fikir özgürlüğünü hakim kıldığını iddia edenlerin, ellerindeki medya gücü üzerinden çarpıtılmış görüntülerle herkes üzerinde terör estirebileceğini bu örnek özerinden bir kez daha görmek mümkün olmuştur.

Ülke tarihimiz ve hafızalarımız; toplumu provoke ederek, öfke ve taşkınlığı açıkça kışkırtarak yaşanan/yaşatılan linç örnekleri ile doludur. Şimdi de kendisi gibi düşünmeyenlere tahammülü olmayanlar bir kez daha hakaret ve tehditler ile toplumda gerginliğe ve kutuplaşmaya yol açmaktadır. İzin vermeyeceğiz.

İSTANBUL TABİP ODASI YÖNETİM KURULU


Denizli Tabip Odasından:

HEDEF: DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BASKI ALTINA ALMAK

Denizli Tabip Odası tarafından düzenlenen “Ilımlı İslam ve Bilim” toplantısı, Prof.Dr.Özdemir Aktan’ın sunum konuşması ve ardından devam eden serbest tartışma ile tamamlanmıştır. Demokratik bir olgunluk ve düzeyli bir tartışma ortamı ile devam eden etkinlik, farklı siyasi yelpazedeki hekimlerin eleştirel değerlendirmeleri ile daha da zenginleşerek sona ermiştir. İddia edilenin aksine, hiçbir hakaret içeren konuşmanın yapılmadığı toplantıda hekimler, her türlü görüşlerini özgür bir ortamda dile getirme, ifade etme olanağı bulmuştur.


Hal böyle iken ne yazık ki mevcut toplantı bazı basın ve medya kuruluşlarında maksatlı olarak, çok olumsuz bir anlayışla ele alınmış, Denizli Tabip Odası ve birkaç konuşmacıyı hedef gösteren provakatif bir habercilikle Türkiye kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Basına ve kamuoyuna şu sorularımız olacaktır:

1.Sadece üyelerine duyurulan, hiçbir kitle iletişim organına haber verilmeyen bu oda toplantısına, Cihan Haber Ajansından bir muhabirin talebi üzerine katılıp toplantının tamamını çekmesine izin verilmesi, Denizli Tabip Odasının demokratik ve özgürlükçü bir anlayışa sahip olduğunun ve basın özgürlüğünü savunduğunun göstergesi değil midir?


2.Odanın demokratik tavrı ile tüm toplantının çekimine izin verilmesine, toplantı boyunca hiçbir hakaret içeren söz söylenmemesine karşın, suçlayıcı ve hedef gösterici bir haber anlayışı neden gösterilmiştir?


3.Düşünce ve ifade özgürlüğünün aktif savunucusu olması gerekirken, bazı basın ve medya kuruluşlarının, karşıt düşünce ve ifadeleri nedeni ile kişileri ve kurumları zan altında tutma gerekçesi nedir?


4.Toplantıda dile gelen görüşlerin daha önce birçok bilimsel toplantı, kitap, dergi, gazete vb. de yayınlanmasına karşın sanki yeni söylenmiş sözler gibi kişileri ve kurumları hedef gösteren bazı basın ve medya kuruluşlarının habercilik anlayışı özgür habercilik anlayışı ile ne kadar uyumludur?


5.Toplantıda konu ile ilgili geniş yaygınlıkta değerlendirmeler yapılmışken, özellikle bazı konuşmacılarının görüşlerin seçilmesi, hakaret unsuru olmamasına karşın manşete bu değerlendirmelerin atılması basın etiği ile uyuşmakta mıdır?


6.Toplantıya laik-antilaik vb. birçok farklı görüşten hekim katılıp özgürce fikirlerini dile getirmişken toplantıya katılanların din düşmanları gibi gösterilmesi gerçekte bizlere yapılan bir hakaret değil midir?

Ülkemizde düşünce ve ifade özgürlüğü ile ilgili yaygın bir baskı ortamı vardır. Bir çok konuda insanlarımızın ifade özgürlüğünü kullanmasını öne çıkarmaya yönelik çaba gösterilmesi gerekliliğine karşın aksine engelleyici tutumların ön plana çıktığı görülmektedir. Mevcut haberleri de dini konularda düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımın engellenmesine yönelik baskıların bir parçası olarak değerlendirebiliriz. Laik bir ülke olmamıza karşın bazı basın ve medya kuruluşlarının din konusunda düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanımını engelleyici tutumunu Denizli Tabip Odası olarak kınadığımızı ve kurumumuzu ve üyelerimizi hedef alan provakatif tutumla ilgili gerekirse yasal girişimlerde bulunacağımızı;

Kamuoyuna bildiriyoruz.

DENİZLİ TABİP ODASI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim