• BIST 103.310
  • Altın 230,312
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Kurban Bayramında Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Kurban Bayramında Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreteri , Uzman Diyetisyen Canan Uysal, kurban bayramında sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı:<

Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi, Uzman Diyetisyen Canan Uysal, kurban bayramında sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı:

Kurban Bayramında beslenme şeklinde bazı değişiklikler oluyor.
Et grubu besinler özellikle kurban eti ve diğer kasaplık hayvan etleri tüketiminde artış yaşanır. Bu da vücudumuza giren proteinin, doymuş yağların, ve kalorinin ve pişirme şekline göre de değişebilen tuz miktarının diğer günlere göre artması anlamına gelmektedir. O nedenle sağlık sorunu olmayan kişiler, bu bayramda et tüketiminizi günde en fazla 180 gram ile sınırlı tutmaya çalışmalı, yağ olarak zeytinyağı kullanmalıdır. Yemeklere ekstra tuz koymamak gerekir.

Tatlı ve şekerli besin tüketiminin artması da vücudumuza girecek sofra şekeri(sakaroz), rafine un(beyaz un) ve yağlı tatlılarda da yağ tüketiminin artmasını beraberinde getirecek ve dolayısıyla tüketilen karbonhidrat miktarı ve yağ içeriği diğer günlere göre artacak daha fazla kalori tüketilecektir. Bu nedenle ağır tatlılar yerine hafif tatlılar, meyveli dondurmalı kuplar veya tatlandırıcılarla yapılmış tatlılar tüketilmeli veya sunulan servisin yarısı yenmelidir. Tatlılarda margarin, tereyağı kullanılmamalı, kızarmış tatlılara rağbet edilmemelidir.

Meyve-sebze grubu besinlerin yerini çikolatanın, şekerlemelerin, baklava vb gibi i tatlıların ve diğer bayrama özgü besinlerin alması, vücudumuza girecek vitamin, mineral, posa, antioksidan vb gibi elzem maddelerin daha az alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle et yemeklerini sebze yemekleriyle birlikte tüketin.

Et tüketimin artmasıyla öğünlerde yenecek olan tam taneli tahılların ve kuru baklagiller grubu besin tüketiminin azalması, B grubu vitaminlerinin, posanın ve diğer bazı faydalı maddelerin vücuda daha az alınmasına neden olur.

Bir ana öğünü et ile geçiyorsanız diğer ana öğünü yoğurt, kuru baklagillerle, sebze ve tam tahıllı ekmek ile geçirin. Öğün atlamayın, özellikle davetlere giderken yoğurt, meyve veya küçük bir kahvaltı yaparak tok gidin.

Kurban Bayramında Öğün Sıklığı ve Öğün Miktarı Değişiklikleri:


1- Günlük öğün sayısı çoğu zaman azalmakta olup, ara öğünlerde ana öğün yerine tatlılar ve sık sık etin yer alması gözlenir. Bir çok zaman öğle yemeği atlanmaktadır veya gün boyu çok fazla yiyeceğini düşünen kişiler sabah kahvaltısını bile atlamaktadırlar.Ana öğün ve 2 ara öğün olarak beslenmenize devam edin ancak bu öğünlerde tükettiğiniz besinlerin kalorisini göz önüne alın.

2- Öğünlerde tüketilen besinlerin çeşitliliği azalmakta, sebze yemekleri ve salata daha az tüketilip et tüketimi hem daha sık hem daha fazla miktarda olmaktadır. Ziyaretlerde çoğunlukla hiç bir ikram atlanmamakta ve gereğinden fazla rafine besinler( şeker, un, nişasta, yufka vb) ve yağ alımı artmaktadır. İkramların yarısını tüketmekten veya reddetmekten çekinmeyin.

3-Öğünlerdeki tüketim yoğunluğuna bağlı olarak total günlük kalori tüketimi artmaktadır. Bol kalori alışına karşılık daha fazla hareketli olun.

Artan bu yoğun kalori girdisine ve dengesiz beslenmeye karşılık, hareketsiz bir yaşam tercih edildiğinde de karşımıza sağlıklı olmayan bir tablo çıkmaktadır.

ETLER NASIL SAKLANACAK?


Hastalıklı etler, kistli organlar ayrılmalı ve sağlıklı etler büyük parçalar halinde temiz kaplara konulmalıdır. Parçalanan etler kesim sıcaklığındayken poşetlenmemeli ya da ağzı kapalı kutulara konmamalıdır.Bu etlerin ısısı önce güneş almayan serin bir yerde oda ısısına düşürülmeli, sonra bir yemekte kullanılabilecek ölçülerde parçalanmalı ve paketlenerek buzdolabına konulmalıdır. Bu şekildeki etler buzdolabında 5-6 gün, kıyma ise 3 gün bekletilebilir.

Etler soğuk ortamda buzdolabında 5-7 gün bekletildiğinde hem yumuşar hem lezzeti artar. Uzun süre kullanılmayacak kurban etleri buzdolabında uygun buzdolabı ısısına getirildikten sonra derin dondurucuya(-18 derece) konarak bir kaç ay veya (-2 derece)buzluk ısısında bir kaç hafta saklanabilir.
Çözdürülen etler tekrar dondurulmamalı ve çözündüğü gibi hemen pişirilmelidir.

Etler pişirilirken iç ısısı yükselene kadar ve bu ısıda(71 santigrat derece) en az 5 dakika pişirilmelidir. Etin iç renginin kırmızı kalmamasına dikkat edilmelidir.
Haşlama, kalın olmayan etlerin ızgarası, kuş başı olanların sotesi, özellikle sebzelerle pişirildiklerinde sağlıklı pişirme yöntemleridir.

Yağda kızartma, mangal ve uzun süre pişirme yöntemleri sağlıksızdır. Parazitlerin yaşaması için uygun ortam olan kurutma, baharatlama, tütsüleme, tuzlama işlemlerinden de uzak durulmalıdır. Etler mümkün olduğu kadar yağları temizlenmiş olarak pişirilmelidir. Böylece yağ dokusunun biriktirdiği sağlıksız toksik maddelerden de uzak kalmış oluruz. Etlerin yumuşaması için buzdolabında bekletilirken yüzeylerine yoğurt sürülebilir veya pişirme öncesi başka terbiye işlemleri uygulanması etlere daha fazla lezzet verip yumuşamalarını sağlar. Bu işlemler sırasında sofra şekeri kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Çok uzun süre saklanacak etler sodyum(tuz) açısından risk oluştursa da bazı şartlarda uygulanabilir bir yöntemdir. Pişirilecek etler tek seferde yenecek kadar çözdürülüp pişirilmelidir.

Evdeki kesme, parçalama, paketleme işlemleri esnasında et çiğ besinlerle temas ettirilmemeli, eller ve kullanılacak aletler temiz olmalı ve sonra tekrar steril hale getirilmelidir.


Kurban Eti ve Tatlılar Sağlık Sorununa Neden Olur Mu?


Etten, özellikle kırmızı etten zengin beslenme alışkanlığı bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kırmızı et tüketiminin artmasıyla beraber vücuda daha fazla kolesterol daha fazla doymuş yağ, bu yağlarla birlikte sakıncalı toksik maddeler alınmakta, vücudun çalışma sistemine uygun olmayan asit PH oluşmakta, total enerji alımı artmaktadır. Uzun süre ve aşırı miktarda kırmızı et tüketen kişiler bunun yanında sağlıksız da beslendiklerinden(alkol alma, daha az sebze tüketme vb) kalp-damar hastalıkları(yüksel LDL-kolesterol, yüksek kolesterol, inflamasyon vb), tansiyon risklerini artırmakta olup, karaciğer sorunları, gut atakları ve kronik gut hastalığı (özellikle alkolle et birlikte tüketildiğinde) oluşturmaktadır. Fazla protein tüketimi böbreklerde azot yükünü de artırmakta olup böbreklere de zarar vermektedir.

Kurban etinin, özellikle bekletilmeden pişirilen kurban etinin sindirimi zor olduğu için hazımsızlık, dengesiz beslenme sonucu kabızlık, şişkinlik, gaz şikayetleri artmaktadır. İltihabi barsak hastalıklarında ve mide hassasiyetlerinde de etin, özellikle zor sindirilen kurban etinin sakıncaları vardır.


Kurban bayramında tatlı ve şekerlemelerin çok sık ve fazla miktarlarda tüketilmeleri göz önüne alındığında ise, yine barsak sorunları, ani şeker yükselmeleri, pankreasın yorulması ve dolaylı olarak damarlara zarar verme riski de artmaktadır. Yüksek oranda tatlı ve çikolata diyabet öncesi durumda olanlarda ve diyabetiklerde sağlık riski oluşturabilir. Bunun yanında tatilde araba kullanan kişilerin, tatlı da içeren ağır yemekler sonrası araba kullanmamaları bir süre sonra insülin ve şeker yükselmelerinin uyku basmasına ve dikkatsizliğe neden olmasından dolayı dikkate alınması gereken bir konudur.

Ete dayalı yüksek proteinli beslenme ayrıca çeşitli kanser türlerine zemin hazırlamakta ve kemikleri zayıflatmaktadır. Ayrıca aşırı beslenme şişmanlık sorununu ve şişmanlıkla beraber gözlenen hastalık risklerini de artırmaktadır.


Tüm bu bahsettiklerimi özellikle hastalar ve orta yaşın üstündekiler için daha fazla önem arz etmektedir. Hastalar diyetlerine bayram süresinde de dikkat etmek ve ilaçlarını kullanmak durumundadırlar.

Bol bol yürüyüşle geçecek, kırmızı et miktarının tek öğünde ve sınırlı tüketildiği, bol bol her renkte sebze meyvenin arttırıldığı ve diğer gerekli besin ögelerinin dengeli alındığı sağlıklı ve mutlu bayram dilerim.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim