• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 18 °C

Meme Başı Akıntılarının AMELİYATSIZ TEDAVİSİ YAPILIYOR…

Meme Başı Akıntılarının AMELİYATSIZ TEDAVİSİ YAPILIYOR…
Meme süt kanallarının içine 0.5 mm ile 1.1 mm arasında değişen çaplardaki optik sistemlerle girilerek, süt kanallarının içinin görüntülenmesini sağlayan endoskopik inceleme yöntemi Duktoskopi; Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kullanılıyor .

 

 

 

Yöntem Hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ömer Bender şimdiye kadar 500   kişide bu yöntem uygulandığını 35 hastada teşhis edilen intraduktal papillom’un ameliyatsız tedavi edildiğini ve sonuçların yüz güldürücü olduğunu söyledi. Bender Meme başı akıntısında teşhis ve tedavi yöntemi olarak geliştirilen en son yöntemin duktoskopi olduğüuna vurgu yaparak  şunları söyledi.

 

“Duktoskopi, akıntının olduğu kanalın genişletilerek kanal içine mikro endoskop yerleştirilmesiyle uygulanıyor. Endoskopun ucundaki kamera ile kanal içindeki patoloji direkt olarak gözle görülüyor. Bu yöntem sayesinde çok ince çaplı süt kanallarının içi görülerek yapısı kontrol edilebiliyor, işlem sırasında süt kanalının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi olup olmadığı araştırılabiliyor. Ayrıca görüntüleme sırasında şüpheli lezyonlardan parça alınarak hastalığa tam olarak tanı konulması da mümkün.

Günümüzde duktoskopinin en yararlı kullanım alanı meme başı akıntılarıdır. Meme başı akıntısına neden olan lezyonlar genellikle çok küçük çaplı lezyonlar olduklarından, mamografi, ultrasonografi ve MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri çoğu zaman hastalığın tanısında yetersiz kalabiliyor. Oysa duktoskopi yöntemiyle çok küçük lezyonlar bile görüntülenebiliyor.

Meme başı akıntılı hastalarda duktoskopi ile saptanan hastalıklar sıklık sırasına göre şöyledir:

         Periduktal mastit ve duktal ektazi (Süt kanallarının genişlemesi ve iltihaplanması)

         İntraduktal papillom ( Süt kanallarındaki iyi huylu tümörler)

         İntraduktal debris (Süt kanallarının kirlenmesi)

         Meme kanseri

Meme başı akıntısına neden olan intraduktal papillomlar günümüze kadar tüm dünyada ameliyatla tedavi edilmekteydi. Ancak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, uzun çalışmalar sonucunda dünyada ilk kez bu hastalığı ameliyatsız tedavi eden bir yöntem geliştirildi. Bu yöntem sayesinde intraduktal papillomu olan hastaların çok büyük bir kısmı, anestezi almadan, ameliyathaneye girmeden ve yara izi olmadan tedavi ediliyor. Ofis şartlarında, lokal anestezi ile ayakta uygulanan tedaviyle, hastalar ağrı kesici ilaç dahi kullanmadan sağlıklarına kavuşuyor. Herhangi bir risk olmaksızın uygulanabilen bu metod, tek kanaldan meme başı akıntısı olan tüm hastalarda öneriliyor.

Duktoskopi aynı zamanda biyopsi işlemlerinde gereksiz genişlikte doku alınmasını engelliyor. İşlem sırasında metilen mavisi verilerek sadece özel bir kanalın çıkarılması sağlanabilirken, süt kanalına işaret sütürü de bırakılabiliyor. Lezyonun yerinin tam olarak bilinmesi, cerrahi işlem sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Duktoskopi patolojik meme başı akıntısı olan hastalarda kanal eksizyonu ihtiyacını ortadan kaldırarak gereksiz ameliyatları da önlüyor.

Duktoskopi Neden Tercih Edilmeli?

Yöntemin tercih edilme nedenlerini Doç. Dr.Bender şöyle sıraladı:

 

ü  Duktoskopi, intraduktal papillomların tanı ve tedavisinde ofis şartlarında uygulanabilecek güvenli ve basit bir yöntemdir.

ü  Yanlış tanılarla gereksiz normal meme dokusu rezeksiyonunu engeller.

ü  Duktal lavajla kombine kullanımı meme kanserini erken safhada yakalayabilir.

ü  Duktoskopinin kullanımının yaygınlaşması klasik indirekt görüntüleme yöntemlerinin yalancı negatiflik ve pozitiflik oranlarını arttıracaktır.

ü  Duktoskopik eksizyon yapılan tüm hastalarda halen meme başı akıntısının olmaması duktoskopinin tedavi edici olabileceğinin göstergesidir.

ü İntraduktal papillomların endoskopik eksizyonu doğal orifisten girilerek yapılan tek skarsız meme operasyonudur.

ü  Kanal devamlılığını bozmayarak, memenin süt verme fonksiyonunu bozmayan tek cerrahi operasyonudur.

ü  Duktoskopi, patolojik meme başı akıntılı hastalarda tanı ve tedavi olanağı sunmasıyla gelecekte “altın standart” (en çok tercih edilen yöntem) olmaya adaydır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim