• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

MESLEK ÖRGÜTLERİNİN ÖNEMİ

Semih Güngör

 

Geçtiğimiz günlerde Sabah gazetesi yazarlarından birinin köşe yazısında eczanelerin Pazar günleri kapalı oluşunun ülkedeki geçerli piyasa koşullarıyla uyuşmadığı, bu durumun Eczacı Odasının dayatmacı anlayışından kaynaklandığı dile getirilmektedir. Yazının devamında meslek kuruluşlarının giderek siyasileştiğinin altı çizilerek bazı meslek odalarına üye olma zorunluluğu eleştirilmektedir. Yazının bütünü dikkate alındığında yazarın meslek odalarına karşı ne derece tahammülsüz olduğu ortaya çıkmaktadır. Yazarın meslek örgütlerinin tek tip anlayışa sahip kurumlar olmaktan çıkarılarak rekabete açılması düşüncesi ise geçtiğimiz aylarda siyasi iktidarın Sayın Sağlık Bakanının bir toplantı esnasında Meslek Birliklerine yönelik “kapatılmaları birkaç maddelik yasal düzenlemeye bakar’’  söylemini hatırlatmaktadır. Gazetedeki yazıda yer alan meslek örgütlerinin rekabete açılması önerisinin ardındaki gerçek amaç ise sarı sendikalar gibi hükümete yakın, onlarla aynı paralelde düşünen meslek kuruluşları yaratarak meslek gurupları içerisindeki birliktelik anlayışını ortadan kaldırmaktır.

 

 

 

Meslek Birliklerinin ve onlara bağlı odaların siyasi bir yaklaşım sergilemeleri ve hükümetlere karşı muhalif bir anlayışın sahibi olmaları siyasiler tarafından her ortamda fırsat bulduklarında dile getirilmektedir. Diğer meslek örgütlerinin üyelerinin de yaşadığı gibi biz eczacıların özellikle son beş yılda yaşadıkları ekonomik krizin nedeni bugün iktidarda olan siyasi partinin uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programıdır. Sağlıkta Dönüşüm Programı AKP İktidarının ülkemizde uygulamaya koyduğu en önemli programlardan biridir. AKP hükümetinin aldığı siyasi bir kararla 2005 yılından başlanarak bugüne kadar sağlık alanında kökten bir değişim yaşanmaya başlanmıştır. Sağlık alanında yapılan değişikliklerle yeni bir kurumsal yapı oluşturulmuştur. Herkese eşit ve parasız sağlık anlayışı yerini zamanla yerini “paran kadar sağlık” anlayışına bırakmış, sağlık hizmetleri hızla özelleştirilmiş, devlet giderek elini sağlık hizmetlerinden çekmeye başlamıştır. Hükümetin siyasi kararı doğrultusunda hayata geçirilen bu uygulamalar giderek sağlık alanının bileşenleri olan eczacıları, hekimleri, diş hekimlerini, veterinerleri ve sağlık alanının tüm bileşenlerini mağdur etti. Hükümetin siyasi kararları karşısında üye tabanları ekonomik bir yıkım yaşayan Meslek Birlikleri siyasi mücadele başlattılar. Eczacılar, hekimler, diş hekimleri alanlara çıktılar, yeri geldi iş bıraktılar gerektiğinde de bir araya gelip ortak eylemleri hayata geçirdiler. Meslek Birlikleri siyasi bir anlayışa karşı meslektaşlarına olan sorumlulukları gereği yasalarından aldıkları yetkiyle siyasi mücadele başlattılar. Bugün bu mücadele devam ediyor. Aslında meslek birliklerinin ve meslek odalarının yürüttüğü siyasi mücadele sadece bugünle sınırlı değil, meslek kuruluşları yıllardır değişik iktidarların siyasi dayatmalarına karşı mücadele verdiler ve üyelerinin haklarını korudular.

Meslek birlikleri gerektiğinde sadece meslektaşlarının değil yasal sorumlulukları gereği vatandaşlarında hak ve çıkarlarını korumak içinde siyasi iktidarla karşı karşıya geldiler, muhalefet partilerinin yetersiz kaldığı durumda muhalefet görevini üstlendiler. Meslek birlikleri mesleki ve toplumsal sorumluluklarını her dönem eksiksiz yerine getirmeye çalıştılar.

Meslek Birliklerini ve meslek odalarını siyasi iktidarlar bu özelliklerinden ötürü her dönem eleştirdiler ve rahatsızlıklarını dile getirdiler. Ancak bugün özellikle iktidara yakın basın organlarında meslek birliklerini ve odaları hedef alan yayınlar yaklaşan genel seçim öncesinde çok sık yer almaya başladı. Bu yayınlar meslek örgütlerini işlevsiz hale getirme ve muhalif yapıları ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini ortaya koyuyor. Anlaşılan o ki meslek kuruluşlarını işlevsiz hale getirerek ülkemizi kendileri için dikensiz gül bahçesine çevirmek hükümetin iktidarını sürdürmesi durumunda önümüzdeki dönemde de temel hedeflerinden biri olacaktır.

Ülkemizde demokrasinin tüm kurumlarıyla eksiksiz yerleşmesinin temel göstergelerinden biride meslek örgütlerinin bağımsız yapılarının devam etmesi olacaktır. Bu nedenle başta meslek örgütlerinin üyeleri olmak üzere toplumu oluşturan tüm bireylerin demokrasi adına sivil toplum hareketinin önemli bir bileşeni olan meslek birliklerine destek vermeleri gerekmektedir.

 

Bu yazı toplam 5557 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim