• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 18 °C

Nasıl Bir Rektör İsterdim-5

Nasıl Bir Rektör İsterdim-5
Değişime açık olmalıdır. İyi rektör, değişimi sağlıklı bulur. Değişim, ortama heyecan ve şevk katar. İnsanları coşturur ve maiyetindeki insanların normalde yapacaklarının ötesine geçmelerini sağlar, kişileri tekdüzelikten kurtarır.

Rektör biraz da sürprizlere açık olmalıdır. Ani ziyaretler, yeni projeler ve hareketlilik herkesi motive eder. Rektör organizasyon yeteneğine sahip olmalıdır. Rektör öğretim üyelerini, idari personeli, hatta öğrencileri motive edecek, altındaki yöneticilerini kabiliyetlerine göre optimum çalıştıracak, ahenk ve düzeni sağlayacak, hoşgörü ile disiplin sınırını koyabilen yetenekte olmalıdır.

İyi bir rektör hedeflerine ulaşmak için beraber hareket eden bir ekip kurma konusunda kararlı olmalıdır. Bu ekipte mutlaka farklı inanç, değer ve ideallere sahip bireylerde bulunmalıdır fakat ekibin hepsi aynı amaç için çalışma ve hep birlikte hareket etme azmine sahip olmalıdır. Aksi takdirde farkında bile olmadığınız bir grup öğretim üyesi bir kenara itilir ve bu grup bırakın üniversiteye katkı vermeyi her türlü engeli çıkarmak için kenetlenirler. Rektör topluma ve ülkeye hizmet aşkı taşımalıdır.

Ülkenin sorunlarıyla hem dem olmalı. Elindeki beyin gücünü, teknik ve sosyal imkanları, milli sanayinin, ekonominin, teknolojinin gelişimine katkı verecek şekilde teşvik etmelidir. Yapılan her bilimsel aktiviteyi, verilen her bir araştırma bursunu ülkenin yararına kullanabilmenin tüm şartlarını zorlamalıdır. Bugün üniversitelerin elinde devletin aktardığı trilyonlarca lira değerinde bilimsel araştırma projesi imkanları mevcuttur. Ek olarak Üniversite-Tübitak-DPT işbirliğiyle yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Ancak kör bir döngüye giren Türk Bilimi üretmekten ziyade tüketmeye alışmıştır.

İthal ettiğimiz bir kiti, bir hastalıkta denemek sadece o kiti üretenin pazar payını artırmaktadır. Kopya çalışmalar dosya doldurmaya yönelik aktivitelerdir. Üretime, sanayii’e dönen projemiz bir elin parmaklarını geçmemektedir. Bu fonların dağıtılması büyük bir sorumluluktur. Kendi cebinden veriyor titizliği ile kılı kırk yaracak idarecilere ihtiyacımız vardır.Rektör mevzuatı aşacak isteği ve gayreti taşımalıdır. Memur zihniyetli rektör istemiyorum. Giyinip, kuşanıp, makam arabasıyla gezen, itibarım ve keyfim yerinde suları bulandırmaya gerek yok yaklaşımındaki yönetici “eyyamcı” haram yiyen yöneticidir. Rektör kendine bağlı birimleri, birim sorumlularıyla beraber sürekli gezmeli, görmeli, kendi branşı dışındaki bölümlerin de yaptığı toplantılara gözlemci olarak katılmalıdır. İnşaatları gezmeli denetlemeli, hasta yakınlarıyla görüşmeli, hastane odalarını, tuvaletlerini, yemek haneleri, kampüsün yollarını, kaldırımlarını hatta ağaçlarını bile kontrol etmelidir. Hepsindeki yanlıştan, kirden, kargaşadan esasen kendisi sorumludur.

Rektör sadece idare etmemelidir. İnşa etmelidir. Bugün tüm büyük dünya üniversitelerinde zenginlerin, fonların, vakıfların, büyük şirketlerin bağış yoluyla üniversiteye kazandırdığı kütüphaneleri, fakülteleri, üniteleri, hatta hastaneleri yaygın olarak görürüz.  Bunun Türkiye’deki aslında tek örneği Erciyes Üniversitesi’dir. Hayırseverle, iş adamıyla yakınlaşmak işbirliği yapmak, destek istemek ayıp değildir. Rektörü yüceltir. Toplumsal ahlakı, erdemi, yardımlaşma alışkanlıklarını olumlu etkiler. Yardım yarışını ateşler. Gelecek nesillere güzel örnek olur, kalpleri yumuşatır.

Devletle halkı yakınlaştırır. Rektör istemeyi bilmeli, aldığını en güzel şekliyle değerlendirmelidir.Rektör milli değerlere saygı duymalı ve kendi kurumunda da saygı duyulmasını mutlaka sağlamalıdır. Bilim insanı “bilimin dini milliyeti olmaz” söylemleriyle içinde bulunduğu devletin ve milletin ekmeğini yerken ona sövemez, bilim adına bile olsa onu incitemez. Hele ki tıp profesörünün siyasal bilimlerin kapsamına giren konuda görüş serdetmesi, ekonomistin tarih konusunda ahkamda bulunması gibi pozitif hiçbir yanı olmayan dolaylı yada doğrudan milli değerlere saldırılara kesinlikle izin verilmemelidir. Devlet üniversitesi universal kurallar kadar devletin kurallarıyla da bağlıdır. Hümanizma adına bölücülüğe asla prim verilemez. Bilimin kuralları bellidir. Kanıta dayalı olmayan veya bilimin kanıt saymadığı belgelere,  zayıf kanıtlara dayanan hiçbir bilgi, o konunun uzmanı olmayan fakat Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi sıfatı taşıyan kişilerce uluorta serdedilemez.

İstişaresiz hiçbir şeyin kıymeti yoktur. İstişare edilmeden verilen karar doğru bile olsa önemi yoktur. Çünkü istişare önemli bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı olmayan yönetici çok yanlış yapar. Herkesin her şeyi bilmesi, görmesi, fark etmesi her yönüyle olaya bakabilmesi imkansızdır. Allame-i cihan olsa da bir kafa 2 kafadan daha iyi olamaz. Rektör dekanlarıyla, anabilim ve bilim dalları başkanlarıyla, hocalarla, asistanlarla, öğrencilerle ayrı ayrı istişareler yapmalı bunları gizli tutmalı ve elde ettiği verilerin kontrollerini yaptıktan sonra gereğini yapmalıdır.Rektör zaman yönetimini çok iyi ayarlamalıdır. Yönetimindeki tüm insanlara, akademisyen, öğrenci, idareci, hizmet personeline yeterli zaman ayırmalıdır.

Üretken toplantılar yapmalıdır. Gereksiz ziyaretçi trafiğini önleyecek her türlü önlemi mutlaka almalıdır. Masasında oturan, bürokrat, siyasetçi, ricacı kumpasına düşmüş kendi asli görevine zaman ayıramayan rektör istemiyoruz.

Rektör en az problemlere ayırdığı zaman kadar fırsatlara da zaman ayırmalıdır. Aksi takdirde kör bir döngünün içinde bocalayıp ileri doğru hiçbir hareketi olmadan süresini dolduracaktır.Rektör, ben yerine, biz demelidir. Biz diye düşünmelidir.

Yazan: Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim