• BIST 104.595
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

“NEDEN DOKTOR HATALARI ARTIYOR?”

“NEDEN  DOKTOR HATALARI ARTIYOR?”
Dilek Süzen

Tıp Fakültelerinde verilen eğitimin kalitesi giderek düşüyor. Bu da Halk Sağlığı açısından uzun vadede ciddi sorunlara neden olacak, çünkü doktor hataları artıyor.

Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tam gün üniversitede çalışmadığı sürece eğitimin iyileştirilmesi mümkün görünmüyor.


Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve eğitim hastanesi şefleri kaliteli hekim yetiştirme sorumluluğu taşıdıkları için doktor hatalarından da dolaylı olarak sorumludurlar.


Öğretim üyeleri ve şefler eğitim ve hasta bakımı yanı sıra Özgün Bilimsel Araştırmalar yapıp uluslararası dergilerde yayınlamakla yükümlüdürler.

Böyle önemli görev ve sorumlulukları olan hocaların tam gün çalıştıkları taktirde kazançlarının mezun ettikleri doktor, uzman ve yan dal uzmanlarının özel sektörde elde ettikleri kazancın çok gerisinde olması devletin ayıbı olagelmiş, hocalar ise zorunlu hayat standartlarını sürdürebilmek için muayenehane işletmek zorunda bırakılmışlardır. Bu durum ise gerek eğitim gerekse bilimsel aktivitelerini olumsuz etkilemiştir.

Devlet hastanelerinde başlatılan performans ödemeleri hasta hizmeti karşılığında yapılmaktadır. Öğretim üyeleri ve şeflerin görev ve sorumlulukları sadece hasta bakımı değildir.
Her branştaki hekimin kazancı yaptığı işin riskine ve doktorun başarısına göre değişmektedir.

İSTİFALAR ÇOK OLACAK


Bu gerçekler ışığında Sağlık Bakanlığının Tam Gün Yasası?nı gündeme getirmesini olumlu bulmakla birlikte tıp eğitimindeki sorunların çözümü ile birlikte daha geniş bir perspektifle hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Özel sektörde kazancı belli bir miktarın üzerinde olan hekimler (Özellikle Cerrahi Branşlarda) için üniversitede kalmak uğruna yaşam standartlarını daraltabileceklerini sanmıyorum.

Bu realite nedeniyle üniversitelerden önemli sayıda istifalar olacağını tahmin ediyorum. Bu ise orta ve uzun vadede tıp eğitiminde daha ciddi yaralar açacaktır. Yasa değişikliği ile Döner Sermaye paylarında yapılacak iyileştirmeler özlük kakları açısından hocanın eğitim kurumunu tercih etmesini sağlamayacaktır.

Sadece hasta hizmeti performansına dayalı bir iyileştirme yerine öğretim üyesinin eğitim ve araştırma performansının da en az hasta bakım performansı kadar kazancına katkıda bulunacak düzenlemeler yapılmalıdır. Yani akademik performans en az hasta bakım performansı kadar teşvik edici olmalıdır.

Bu yapılmadığı takdirde yetişmeleri çok uzun yıllar, büyük emek ve finansman gerektiren öğretim üyelerinin önemli bir kısmını ülkeye yapacakları hizmetler açısından en verimli olacakları çağlarında muayenehanelerine mahkum etmiş olacağız.

Yazan:
Prof. Dr. Mustafa BAKIR
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları AD


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim