• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Nöropatik Ağrı Kılavuzu Hazır AMA…

Nöropatik Ağrı Kılavuzu Hazır AMA…
Dilek Süzen

Nöropatik Ağrı, sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan, genellikle hastalar tarafından 'delici, yakıcı, iğne gibi batan bir ağrı' olarak tanımlanan bir hastalık.Ülkemizde yaklaşık 800 bin kişinin de ortak sorunu. 9 ayrı uzmanlığın biraraya gelerek oluşturduğu ? Nöropatik Ağrı Platformu' tarafından dünyanın en kapsamlı ?Nöropatik Ağrı Tanı ve Tedavi Kılavuzu? hazırlandı. Kılavuzun tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Ersin Tan ?Kılavuz dünyada ilk. Sağlık Bakanlığına da sunduk. Öncelikle birinci basamak hekimlerinin bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor? dedi.

Basın toplantısına platform adına; Prof. Dr. Ersin Tan(nöroloji), Prof. Dr. Süleyman Özyalçın (ağrı tedavi uzmanı) Prof. Dr. Ayşe Akıncı(FTR uzmanı) Doç. Dr. Şerefnur Öztürk(nöroloji uzmanı katıldı.

Konuşmacılar özetle şu bilgileri verdiler:

" Nöropatik ağrı alanında 9 ayrı uzmanlığın biraraya gelerek hazırlamış olduğu dünyadaki ilk tanı ve tedavi kılavuzudur. Aynı zamanda Ülkemizde 13 ayrı dernekten onay alan ilk tanı ve tedavi kılavuzu özelliği de bulunuyor.

Kılavuzu onaylayan dernekler şunlardır:
Türk Nöroloji Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Türk Algoloji Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimler Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzman Hekimler Derneği, Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği, Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği, Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Tıbbi Rehabilitasyon Kurumu Derneği, Türk Nöroşirurji Derneği, Palyatif Bakım Derneği, Rejyonal Anestezi Derneği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği.

Aynı zamanda Nöropatik ağrının 10 ayrı alt tipini kapsayan dünyadaki ilk tanı ve tedavi kılavuzudur: Nöropatik ağrı alanında yer alan, diyabetik periferik nöropati (şeker hastalığına bağlı gelişen sinir hasarı ağrısı), postherpetik nevralji(zona sonrası görülen sinir tutulumuna bağlı ağrı), fibromiyalji(yaygın kas ağrısı ve hassasiyet ile seyreden kronik ağrı), inme sonrası görülen nöropatik ağrı, nöropatik kanser ağrısı(kanser ve kanser tedavisinin yol açtığı sinir hasarı ağrısı), kompleks bölgesel ağrı sendromu(kırık ve travma sonrası kol ve bacaklarda görülebilen ve sinir dokusunun etkilendiği ağrı), radiküler ağrı(omurilikten çıkan sinirlerin köklerinin yol açtığı ağrı), spinal kord hasarına bağlı gelişen nöropatik ağrı(omurilik hasarına bağlı ağrı), trigeminal nevralji(yüzün duyusundan sorumlu sinirin tutulumuna bağlı olarak görülen şiddetli ani ağrı) ve tuzak nöropatileri(özellikle önkolda sinir dokusunun çevre dokularca sıkıştırılmasına bağlı oluşan ağrı) konularını ele almaktadır."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim