• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -2 °C
  • İzmir : 6 °C

Obezite Tedavisinde Davranış Değiştirme ŞART!

Obezite Tedavisinde Davranış  Değiştirme ŞART!
Obezite nedeniyle tedaviye başvuran hastaların çoğu kilo vermeyi başarsa da birçok kez verilen kilolar geri alınır. Obezite tedavisi temelde daha az kalori almak ve daha fazla harcamak ilkesine dayanır.

 

 

Ancak kilo kaybı karmaşık bir dizi biyolojik, psikolojik ve sosyal etken tarafından belirlenir; kişinin verdiği kiloları geri almamak için yaşam tarzını değiştirmesi gerekir.

 Obez hastalarda yeme bozukluğu tanısı konmuş hastalarda oldukça sık rastlanan bazı özellikleri görmek mümkündür.

 Obez  bulimik hastalarda benzer şekilde aşırı miktarda yemek yiyen kişlerde, alınan fazla kalorilerle yakından ilişkilidir.

Obez hastalarda saldırganlık, öfke denetiminde güçlük, düşük benlik saygısı, agresyonun kendisine yöneltilmesi gibi psikopatolojik bulguların ve depresyonun daha fazla saptandığı bildirilmiştir.

Bazı hastalarda, özellikle dürtüsel davranış özellikleri taşıyanlarda yinelemenin ve tedaviyi yarım bırakmanın daha fazla olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle psikoterapötik yaklaşımlar kilo vermesi için hastaya yardımcı olabilir.

 Psikoterapi uyumu bozan davranışları gidermek ve içgörü geliştirmek ya da semptomu ortadan kaldırmak amacıyla normal ve patolojik gelişimin kuramları temel alınarak uygulanan, terapist ve hastanın beraber çalışmalarına, sözlü iletişimlerine ve dinamik bir ilişki içersinde etkileşimine dayanan, psikiyatrik bir tedavi yöntemidir.

Yaşam tarzında değişiklik oluşturmaya devam edeceğinden , uzun dönemde sağlık sorunlarını ve tekrar tekrar diyete girmeyi, gereksiz tetkikleri dolayısıyla sağlık harcamalarını azaltır en önemlisi yaşam kalitesini arttırır.

 Farmakoterapi ile  zayıflama programı başarıyla uygulansa bile verilen kiloların geri alınmaması açısından, davranış ve yaşam tarzı değişikliği kilo verme çabalarının çok önemli bir parçasıdır. Bilişsel davranışsal  psikoterapi ise geleneksel psikodinamik psikoterapiden farklı olarak olumsuz düşüncelerin ve davranışların değiştirilmesi, yeni becerilerin  kazandırılması üzerine kurulmuştur.

 Tedavi süresince hastaya düşüncelerini, yeme ve egzersiz alışkanlıklarını incelemek öğretilir, böylece değiştirilecek düşünce ve davranışlar saptanır, bunları değiştirmeye yardım edecek en iyi yöntem belirlenmeye  çalışılır.

Psikodinamik psikoterapiler diyete uymayı engelleyen yada aşırı yemeye yönelten bilinçdışı faktörlere odaklanırlar.

 Obeziteye eşlik eden ruhsal  bozukluklar saptandığında gerekirse farmakoterapi de uygulanarak tedavisinin  de obezite prognozuna olumlu katkıları olacaktır.

Yazan :Prof. Dr. Mine Özmen(İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  Psikiyatri AD

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim