• BIST 104.486
  • Altın 230,409
  • Dolar 5,4751
  • Euro 6,2155
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 18 °C

OHSAD, Global Bütçe Uygulamasına Karşı

OHSAD, Global Bütçe Uygulamasına Karşı
Dilek Süzen

OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr Reşat Bahat, ? Global Bütçelemeden kastedilen; Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler ve Özel Sağlık Kuruluşları için ayrı ayrı olmak üzere fiks bütçeler belirlemek ( 2007 ve 2008 verilerine göre), hasta ve hastalık sayısından bağımsız olarak ödemeleri bu sabit rakamlar içinden yapmak, aşan durumlarda ödeme yapmamak yada sonradan kesinti uygulamaktır. Biz OHSAD olarak temel kuralları bu şekilde benimsenmiş olan Global Bütçe uygulamasına karşıyız? dedi.

Bahat düzenlediği basın toplantısında, özel Sağlık Kuruluşları olarak son yıllarda sürekli ek olarak getirilen yeni yaptırımlar, çoğunlukla aleyhlerine işleyen bürokratik kural değişiklikleri, yeni kurallar ve kısıtlamalar arasında hayatta kalmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

?Sağlık Kurumlarının maliyetleri ile orantılı olarak almaları gereken fark ücretlerinin % 30 ile sınırlandırılmasının getirdiği mağduriyetleri yaşadık. Bu sınırın yetersiz olduğu ve fark sınırının arttırılması gerektiği konusunda konunun paydaşı olan bütün tarafların, özellikle ilgili bakanlıkların, kabulü ve onayı olmasına rağmen, söz verilen arttırma 7 aydır gerçekleştirilemedi.

Hatta her kuruma bu gerekçe ile 50 000 TL gibi büyük meblağlı para cezaları uygulandı ve uygulanmaya devam ediliyor. Bu ve benzeri mağduriyetler sürerken sektörümüzün Global Bütçe uygulamasını kabul ve tolere etmesi mümkün değildir. Hastaların serbest gezebildiği ve yönlendirmelerin olabildiği bir ortamda 3 e bölünmüş bir genel bütçe uygulaması farklı sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

Sadece 3 sene önce yasalaşmış olan 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortasının ilk yasalaştığı haline bile geri dönmek, kamu sağlık finansmanı üzerinde % 20-30 oranında bir tasarrufa gidilebilmesine olanak sağlar. Bu da Global Bütçeleme ile yapılmak istenen tasarrufun bile üzerinde bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca ilaçta tasarruf önlemleri, fark sınırlandırmasının tümüyle kaldırılması, Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının uygulanabilir kılınarak ülke genelinde yaygınlaştırılması için kamu desteği sağlanması gibi bazı uygulamaların da sağlık finansmanına ek tasarruf katkısı yapacağı aşikardır. ?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim