• BIST 97.955
  • Altın 219,195
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

" Öldürme Özgürlüğü Olamaz”

Dilek Süzen

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Demir , ülkemizde 20 milyon kişinin sigara içtiğini belirterek "Sigara yalnız içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürüyor. Yani pasif sigara içimine bağlı olarak ta akciğer kanseri, KOAH ve kalp hastalıkları gelişebiliyor. Bu nedenle sigara içmek özgürlük değildir, başkalarını öldürme özgürlüğü diye bir kavram da olamaz? dedi.

?19 Temmuz 2009 ülkemiz için bir dönüm noktasıdır. Türkiye bu tarihten itibaren tümüyle tütünsüz bir ülke olma yolunda büyük bir adım atmaktadır. 4207 sayılı yasada değişiklik yapan 5727 sayılı yasanın 1-d bendinin 19 Temmuz?da yürürlüğe girmesi ile birlikte, Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde de sigara içilemeyecektir?
diyen Dr. Demir şöyle devam etti:

"Türkiye İstatistik Kurumu? nun 2009 yılındaki anketine göre ülkemiz genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki bireylerin % 31,3?ü her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamullerini kullanmaktadır. Yani yaklaşık 20 milyon insanımız sigara içmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü de bu nedenle sigarayı en önemli sağlık sorunu olarak kabul etmiştir.

Sigara eroin ve kokain kadar bağımlılık yapıcı bir maddedir. Herhangi bir bağımlılığın sürdürülmesinin ?Özgürlük? kavramı ile ilişkisi olamaz!
Kapalı alanlarda sigara yasağının yürürlüğe girdiği ülkelerde sigaraya bağlı ölümlerin azaldığı gösterilmiştir. Bu yasanın temel amacı da sigara içmeyen kişilerin, sigara içenlerin dumanına maruz kalıp sağlıklarını kaybetmelerini önlemektedir.

Özellikle sigara üreticilerinin topluma yaymaya çalıştığı, sigara yasaklarından sonra ticari işletmelerin zarar edeceği iddiası da tümüyle gerçek dışıdır. Benzer sigara yasaklarının uygulandığı ülkelerde ticari işletmelerin cirolarında azalma olmadığı görülmüştür.

Bağımsız bilimsel çalışmaların tümü, sigara yasaklarından sonra ödenen vergilerin, istihdamın azalmadığını ve iflasların artmadığını göstermektedir. Başka bir deyişle, kanunlar işletmelerin zarar etmesine neden olmamıştır. Sonuçta hem insan yaşamı korunmuş hem de ticari faaliyetler aksamamıştır. Ayrıca insan yaşamı üzerinden böyle bir pazarlık yapmaya kalkmak da ancak ahlaksız teklif olarak değerlendirilebilir.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim