• BIST 96.861
  • Altın 238,368
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 13 °C

Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

Ondokuz Mayıs  Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD
1962 yılında Afyon’da doğan Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ,1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.


Uzmanlık eğitimimi Ankara Hastanesi’nde 1991 yılında tamamladı. 1991 yılından beri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışan Leblebicioğlu, 1994 yılında doçent, 2000 yılında Profesör oldu. Anabilim Dalı başkanı olarak Prof. Dr. Hakan  Leblebicioğlu,  SAĞLIĞINSESİ'nin  sorularını yanıtladı.

Anabilim Dalınızın kuruluşu( ne zaman, kimin yada kimlerin tarafından, nasıl kuruldu?) hakkında bilgi verir misiniz?
Tıp Fakültesi 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak Samsun Tıp Fakültesi adı altında kuruldu. 1973-1975 ders yılında öğretime başlayan, 1978 yılına kadar faaliyetini Hacettepe Üniversitesi bünyesinde sürdüren Fakülte, 1975 yılında kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlandı. 1983 yılında Yüksek Öğretim Kurulu'nun 15-Ocak-1983 tarihli toplantısında Tıp Fakülteleri Dahili Bilimler Bölümüne bağlı olarak Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nın kurulmasına karar verildi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı kuruldu. Başkanlığına Doç. Dr.Vasfi Kaynar getirilmişti.

Akademik kadronuz hakkında da bilgi verir misiniz? 
İki profesör, üç doçent, iki yardımcı doçentimiz var.

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var?
Hemşire sayımız yeterli, yardımcı sağlık personeli olarak 3 personele daha ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Hizmette bir aksama söz konusu değil ama izin dönemlerinde sorun oluyor. 

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
Yıllık poliklinik sayımız 2500, yatan hasta sayımız ise 300-350 civarındadır. Bu sayı gittikçe artmaktadır. Doç. Dr. Cafer Eroğlu, özellikle moleküler biyoloji alanında, viral hepatitler üzerine çalışmaktadır. Hastane infeksiyonları konusunda ise Doç. Dr. Şaban Esen Uluslararası sertifikaya sahiptir.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden? 
Yatak sayımız 16’dır. Yatak doluluk oranımız yüzde 80’in üzerindedir.

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı(yurt içi ve dışı) ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
Anabilim dalımızın yıllık bilimsel yayın sayısı yıllara göre artış göstermektedir. Yıllık ortalama 10 yurt dışı, 8 yurt içi yayın yapılmaktadır. Özellikle anabilim dalı öğretim üyeleri çok merkezli çalışmalara koordinatör veya araştırmacı olarak katılmaktadır. 

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyeleri kongrelere düzenli olarak katılma olanağı bulmaktadır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi kongre katılımlarına maddi destek sağlamaktadır. Anabilim Dalı olarak başlangıçta düzenlediğimiz sterilizasyon dezenfeksiyon toplantıları ve kongreleri artık “Dezenfeksiyon, Antisepsi ve Sterilizasyon (DAS) Derneği” tarafından düzenlenmektedir. Kongrelere yaklaşık 600 kişi katılmaktadır.

Kongrelere katılmada en büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir? 
Kongre sayısı fazla, bununla birlikte kongrelere katılan sağlık çalışanı sayısında da artış mevcut. Örneğin alanımızla ilgili en son düzenlenen Hastane İnfeksiyonları Kongresi’ne 800’den fazla kişi aktif olarak katıldı. Zaman içinde seçiciliğin ön plana çıkması ile kongre sayısının azalabileceğini düşünüyorum.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji klinik pratik ile laboratuar pratiğin iç içe olduğu bir bilim dalıdır. Bu nedenle hastanın her şeyi ile ilgilenmeyi gerektirmektedir. Konsültasyon hizmetlerinin yoğun olması nedeniyle de yoğun bir tempo gerektirmektedir. Genel olarak araştırma görevlilerinin, bilgisayar konusunda deneyimli ve en az bir yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Araştırmaya istekli olmalıdırlar.

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Anabilim Dalımızda özellikle eğitim amaçlı laboratuar malzemelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunların araştırma fonları aracılığıyla alınması planlanmaktadır. 

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Tıp Fakültelerinin cazibesi maalesef her geçen yıl azalmaktadır. Şartlar herkesi uzman olmaya itmektedir, bu da ölçüsüz bir yarışı gündeme getirmektedir. Tıp Fakültesi eğitim programlarının yeniden yapılandırılması, öğrencilerin işe yaramayan bilgilerden kurtulması gerekmektedir.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Sadece hekimler için değil tüm meslek grupları için bu geçerlidir. Gelecek kaygısı, ekonomik kaygı var ise başarı da azalacaktır. 

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden?
İnfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji ile ilgili uzmanlık eğitim programının yapılandırılması çalışmaları devam etmektedir. Bu güncellemenin eksiklikleri azaltacağı düşüncesindeyim.

Teşekkürler.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim