• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

Onkologlarda Tükenmişlik Sendromu…

Onkologlarda Tükenmişlik Sendromu…
Dilek Süzen

?..Çoğu çalışma onkoloji de çalışan personelde klinik olarak anlamlı düzeyde anksiyete yada depresyon ve yüksek oranda tükenmişlik olduğunu gösteriyor. Bir hastanın ölmesi ya da acı çekmesi gibi bazı tükenmişlik faktörleri klinikteki birçok destekleyici çabalara rağmen yaşanacaktır..."

Kansere özel sterösler, hastalık, tedavisi ve hastanın psikolojik tepkilerinin doğasından kaynaklanıyor. Kanserin yaşamı tehdit eden ölümcül bir hastalık olması ölümlerin sıklığı tedavinin ciddi toksisitesi ve başarısındaki düşüklük hasta ve yakınlarının psikososyal destek gereksiniminin yüksek olması ve yoğun iş yükü başlıca iş stresi kaynaklarını oluşturuyor.

Soruna katkısı olan durumların başında ülkemizdeki sağlık sisteminin sorunları ve o zorlayıcı çalışma koşulları geliyor.

Ayrıca onkologların eğitimlerinde iletişim becerileri ve stres yönetimi eğitiminin yeterince yer almaması da sorununa katkı yapıyor.

Tükenmişlik; baş edilemeyen iş stresinin sonucunda ortaya çıkan gerçek anlamda bir fiziksel ve duygusal anlamda tükenme çalışma enerjisinin tükenmesi durumudur.
İnsanlarla yoğun ilişkiler gerektiren mesleklerde( bankacılar, doktorlar , öğretmenler hemşireler, hukukçular, müzisyenler, askerler gibi)çalışanları tehdit eden bir sendrom olarak tanımlanıyor (Maslach 1982)

Çoğu çalışma onkoloji de çalışan personelde klinik olarak anlamlı .düzeyde anksiyete yada depresyon ve yüksek oranda tükenmişlik olduğunu gösteriyor. Catalon ve arkadaşları tarafından 1996 yılında yapılan araştırmada onkoloji de çalışan personelde tükenmişlik oranını yüzde 44, HIV ile çalışan personelde yüzde 40 olarak bulundu.

Çok geniş bir örnekleme ise Whippen ve Canellos (1991) bin Amerikalı onkologda yüzde 56 oranında tükenmişlik olduğunu saptadı. En düşük puan akademisyenlerde sağlandı ve doğrudan hasta bakım süresi ile pozitif ilişki en yüksek düzeyde tesbit edildi.

Tükenmişlik Nasıl Önlenebilir?


Tükenmişlik onkoloji alanında çalışanların doğasında olan bir olgudur.Ancak kesinlikle bilinmesi gereken durum tükenmişliğin önlenebilir olduğudur.

Bu konudaki önlemlerin sonunda büyük bir ödül kazanılmaktadır, hastaya verilen tıbbi hizmeti geliştirmek ve çalışan tıbbı ekibin iş doyumunu ve verimini arttırmak.
Tükenmişliğin önlemek için önlemler kurumsal ve kişisel önlemler başlığında değerlendirilebilir.

Yaşanan bazı tükenmişlik faktörleri klinik beceri ve algılanan yeterliliği artırmak için bu sağlık personeline fırsatlar yaratarak ya da iş çevresinin özellikle değiştirerek azaltılabilir.
Bir hastanın ölmesi ya da acı çekmesi gibi bazı tükenmişlik faktörleri klinikteki birçok destekleyici çabalara rağmen yaşanacaktır.
Ancak tükenmişliğe gösterilen tepkiler ve sonuçlar değiştirilebilir.

Bu durumda kurum için destek gruplarının etkinliği yüksektir. Kişisel önlemlerin başında sosyal destek kaynaklarını (aile, dostlar) hobiler ve gevşeme teknikleri geliyor. Ayrıca TOG Destek Tedavileri Alt Grubu iş stresi ile baş etme kursları düzenlemektedir..

Düzenli kurslarla öncelikle sağlık personelinin gereksinim duyduğu destek stratejisi kurumsal bir çalışma ile belirlenmelidir.

Yazan:
Doç. Dr Filiz Çay ŞENLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim